Patron dla szkoły podstawowej

Jaki patron najlepszy dla szkoły podstawowej? Pilecki i Młodzież powstańcza - budzą mieszane uczucia. Lech Kaczyński także - za nadanie jego imienia dostaje się jednak okrągłą sumkę ekstra z jakiego “funduszu upamiętnienia”. Jakiś patron który wyciszyłby emocje, nie byłby kontrowersyjny a zarazem śmiertelnie nudny?

A musi być polityk?

1 polubienie

Nie.

Kornel Makuszyński.

2 polubienia

A nie moze byc patronka?
Kaczka Dziwaczka na przyklad?
Z patronami szkol to ciezko bywa, bo zawsze sie znajdzie ktos, kto bedzie mial glupie skojarzenie.
Nawet Slowacki (Testament mój) niosacy “oswiaty kaganiec” :joy::joy::joy:
, bezpieczni bywaja Kopernik, Chrobry, Konopnicka, Zwirko i Wigura? Paru wczesnych noblistow? Sklodowska ma szanse, ale baba, Sienkiewicz moze sie nie uchowac ze wzgledu na prawnuka Bartlomieja (tego od “… kamieni kupa” :wink:
Reymont alkoholik, Milosz to wiadomo, postac podejrzana, jak zreszta wiekszosc wybitnych pisarzy tworzacych na emigracji, Mickiewicz moze zaostrzyc stosunki polityczne z Litwa, Szymborska lesba, Tokarczuk jeszcze zyje?
A reszta to same zydy…

1 polubienie

Najlepszy jest ktoś neutralny, akceptowany przez wszystkich. Może jakiś podróżnik, pilot, wynalazca? Strzelecki, Skarżyński,

1 polubienie

Zawisza Czarny.

3 polubienia

Koziołek Matołek :upside_down_face:
Co do kontrowersji, moja podstawówka jakoś się uchowała przed dekomunizacją i ma za patrona komunistycznego poetę - do tego hmm, raczej miernego. Nawet konkursy o nim robili :slight_smile:
Ale poważnie to może Skłodowska-Curie?

2 polubienia

@okonek Szymborska lesba?

Janusz Korczak.

4 polubienia

Podejrzany… bo Czarny. A my kraj bialych ludzi.

3 polubienia

Albo lepiej, dostosowanie patrona do szkoły, nie oszukujmy się, zwłaszcza w przypadku szkół średnich, ale podstawówek trochę też, że są szkoły lewackie i prawackie, 100% neutralnej światopoglądowo jeszcze nie spotkałam, zawsze jakieś poglądy są premiowane i wpajane :wink:
I niech sobie mają patrona nawet i kontrowersyjnego, ale z odchyleniem w tę stronę, którą szkoła “promuje”. Byłaby to nawet jakaś dodatkowa wskazówka dla rodziców :sweat_smile:

1 polubienie

Wiadomonacyjny. Nie przejdzie.

1 polubienie

Kubuś Puchatek

1 polubienie

Pochodzenie czosnkiem pachnace…
Moze Dzierzynski? Nie ten od Moskwy, a jego brat - Wladyslaw, wybitny lekarz neurolog i spolecznik.

3 polubienia

A wyobrażacie sobie szkołę im. Dżingis chana??? :stuck_out_tongue_winking_eye: :rofl:

2 polubienia

Stanisław Lem - w końcu Bajki Robotów napisał

2 polubienia

Kazdy bohater zagraniczny,od razu obudzi tych ktorzy tylko czekaja by wrzeszczec:“a to juz polskich bohaterow nie ma?”

2 polubienia

W Polsce?
Jakos nie za bardzo, ale raczej ze wzgledu na pamiec tego biednego trebacza hejnalisty “zdjetego” ze stanowiska tatarska strzałą.
Tatar, Mongol, kto by to odroznil? :wink:

Pomyśl czasy się zmienią. Kaczyński zostanie uznany za nieudacznika… I co wtedy? Moja siostra mieszka przy aleii Kaczyńskiego wcześniej planu 6 letniego. Dziesiątki firm musiały zmienić pieczątki, wizytówki , strony, adresy w banku, w rejestrze firm bo komuś się zachciało zrobić aleję kaczyńskiego. Ja bym osobiście poprosił by państwo odkupiło ode mnie mieszkanie bo brzydziło by mnie mieszkać tam. A za 10 lat Kaczyńskiego będą się pozbywać bo na prawdę nie zrobił dla nas nic.

5 polubień