Przepraszam, może głupie pytanie - dlaczego kosz balonu jest zawsze z wikliny?

Czy działa tu magia słowa “kosz”, który to przedmiot zwykle był pleciony z witek wierzby? Przecież dzisiejsze technologie pozwalają wykonać gondolę balonu z o wiele lżejszych materiałów, a przecież to masa jest najbardziej istotna.
Dlaczego więc nadal kosze balonów wyplata się z wikliny?
obraz

2 polubienia

Bo może lekkie toto

Myslisz, że nie ma lżejszych materiałów? 100 lat temu drewno było najlżejsze.

moze to tradycja? :wink:
image
a w ogole to dobra wiklina wcale ciezka nie jest, a wytrzymala i ma pewnie lepsze parametry jesli chodzi o zmiany temperatury niz tworzywa sztuczne?

5 polubień

Tradycji się trzymają.

2 polubienia

Możliwe to co piszesz, @Antykwa tu kiedyś wspominał, że zajmował się materiałoznawstwem, więc może on się wypowie w tej kwestii?

3 polubienia

Znalazłem taki o odmiennej konstrukcji, ale to taki do lotów na uwięzi dla turystów ( w Warszawie nad Wisłą taki stacjonuje)
obraz

2 polubienia

Ale nie stratosferyczne zamknięte. W Niemczech i Holandii widywałem gondole z innych materiałów i to niepalnych, wiadomo dlaczego.

4 polubienia

Przeczytaj dokładnie co na temat tego …znawstwa napisałem.
Nie dam się zaszufladkować i uwiązać tak jak @birbant. image

A co do sedna pytania.
Nazwa kosz zobowiązuje. Taki wiklinowy jest lekki (lżejszy od drewna bo przecież przeplatany z powietrzem), z łatwo dostępnego, naturalnego materiału czyli tani i ekologiczny, Łatwy wykonaniu i w ogóle …
Właśnie, co Ty w ogóle masz przeciwko wiklinie, co? image

3 polubienia

Myślę że powłoka jest bardziej narażona niż kosz i zdecydowanie bardziej palna.

4 polubienia

Jakoś mało jest zapaleń balonów, tego, co wiem, to współcześnie i powłoki są niepalne, ale chyba, jednak jeszcze nie we wszystkich balonach. Dokładnie tematu nie znam.

A tak na okoliczność, drogi kolego @Antykwa co mnie w jakieś szuflady kolego wciska…, aa? :stuck_out_tongue:

5 polubień

A z czego są kosze w koszykówce? Hę?
A kosze na śmiecie?

2 polubienia

Kosze na śmiecie też bywają wiklinowe, ha… :stuck_out_tongue:

3 polubienia

NIe widziałam takiego od stu lat!

2 polubienia

A wcześniej? :crazy_face:

4 polubienia

na smieci to nie pamietam, ale na rzeczy do prania to dlugo taki w domu byl, w koncu padl ofiara starosci i remontu lazienki.

4 polubienia

W mojej podstawówce w każdej klasie były, a teraz mam w domu 2 wiklinowe i jeden metalowy.

3 polubienia

Kosze w koszykówce często składają się z samej obręczy.
A Ty kolego najpierw zadajesz pytanie, może głupie, a jak odpisujemy najmądrzej jak umiemy, posługując się naszą wiedzą, wyobraźnią, naukami technicznymi, historią (tak, tak, szkoła podstawowa to już historia podobnie jak kosze do prania) czyli wspomnieniami, to Ty pytasz hę?
Potrzebna Ci mądrzejsza mądrość? Hę?
No to proszę. A kosz zwany wózkiem bocznym motocykla też może być z wikliny? image

5 polubień

Do motoru to bym nie radzila, ale na osiolkach sie sprawdzaja

5 polubień

Bo to kosz. A jak sama nazwa wskazuje, kosz jest z wikliny … :crazy_face:

4 polubienia