Pytanie o zakończenie monarchii w "świecie"

Z tego co czytalam i ogladalam to o ile pamietam to strzelanina do deminstrantow z rozkazu cara Mikolaja II przyspieszyla rozwoj i radykalizacje rewolucji

1 polubienie

No ja tego nie moge wiedziec:))
Ale dzisiaj,przegiął…
Zreszta nie o chłopaka mi chodzi…
Bardziej o to,kto i w jakim celu rozsiewa w internecie takie idiotyzmy???
Przeciez tu na “płaską Ziemie” sie zanosi,jesli dlaej bedziemy szli w tym kierunku…

1 polubienie

To propaganda. Ta strzelanina była prowokacją.

W internecie jest już chyba nieskończona liczba bredni, choć znalazłem kilka dobrych materiałów, ale one są mało widoczne w zalewie szamba.

2 polubienia

Co do Rosji masz po części rację, ale co do Francji to już raczej mniej, bo co prawda Francja była silniejsza bo ogólnie Europa była wtedy silniejsza, ale Francuzi dopiero w rewolucji francuskiej wprowadzili w swoim kraju normalność.

Tzn. może nie od razu, ale pomimo też wielu problemów próbowali to wszystko jakoś ogarnąć. Wiadomo, że po rewolucji też idealnie nie było. Ścierały się różne poglądy i środowiska.

Sam okres był trudny. Samego Robiespierra w końcu ścięli. Wiadomo, że prosty lud też wielu rzeczy nie mógł kontrolować. we właściwy sposób. Wiadomo, że był chaos

Odcięli łeb swojemu władcy, który co prawda chciał dobrze podcinając Wielkiej Brytanii skrzydła w amerykańskiej wojnie o niepodległość, ale zadłużył państwo i w dodatku był nieurodzaj we Francji i to doprowadziło do rewolucji. Właśnie głód i zadłużenie …

Wprowadzili w swoim kraju trójpodział władzy i w końcu po latach krucjat i mordów tolerancję religijną …

Francja dopiero w rewolucji francuskiej wprowadziła kapitalizm dzięki któremu zaczęli Francuzi za napoleona zaburzać równowagę sił w Europie do tego stopnia, że zajęli Moskwę, a przed rewolucją żyli trochę mimo wszystko niejako w cieniu Wielkiej Brytanii chociaż jako jeden z najważniejszych graczy.

W rewolucji francuskiej uchwalono deklarację praw człowieka, po latach terroru w jakim żyli Francuzi.

To w rewolucji francuskiej wprowadzono kilka podstawowych dzisiaj jednostek w układzie SI jak [m] itd.

Przede wszystkim wprowadziła ta rewolucja wiele pozytywów. I czym było w tym wszystkim życie władcy Francji, który nie potrafił rozwinąć Francji tak jak to zrobili później sami Francuzi w rewolucji francuskiej ?

A co do Rosjan to nie bez powodu przecież wybuchała rewolucja bolszewicka …

2 polubienia

Nic się nie dzieje bez powodu. Faktem jest, że rewolucja we Francji musiała się zdarzyć, bo przyczyn było aż zanadto, ale po wybuchu błyskawicznie stała się monstrualną karykaturą samej siebie i wtedy dopiero zapanował terror. Taki, że ten przedrewolucyjny, to mały pikuś był. No i rewolucja zeżarła samą siebie, co zaowocowało epoką napoleońską. Epoka napoleońska wcale taka dobra dla Francji nie była, jak się rychło okazało.

3 polubienia

Wiadomo, że wszystko działo się w chaosie no i nikt idealny nie był. Ale mimo wszystko był to proces ewolucyjny.

No i gdyby nie ta rewolucja chociaż wiadomo, że nie idealna to Francja była by sama u siebie w głębokiej dupie.

A jakie twoim zdaniem były główne przyczyny rewolucji bolszewickiej ?

1 polubienie

O Francji, to już pisać mi się nie chce.
Co do rewolucji bolszewickiej, to, krótko. Główną przyczyną był tzw drapieżny kapitalizm, nierówność społeczna czyli zwyczajna bida z nędzą. Oraz brak sprawiedliwości społecznej.
Stworzyło to okazję do siłowego przejęcia władzy przez grupę cwaniaków typu Lenin, Trocki i inni… Udało im się i nastała czerwona noc na dużej części świata.

3 polubienia

Jacek też o tym wspominał, ale twierdził, że pewne regiony Rosji (nie powiedział dokładnie co i jak bo to upraszczał trochę) zaczęły się odrywać czy podupadać (czy jakoś tak - już nie pamiętam).

Wiadomo, że Rosja to głównie tzw. Heartland, który rządzi się innymi prawami niż Rimland i Jacek twierdzi, że w Rosji to musi istnieć trochę silniejsza władza bo inaczej się nagle odłączają pewne regiony. A wiadomo, że to największy pod względem terytorialnym kraj na świcie, a ma problemów w cholerę z infrastrukturą, ponieważ lato tam trwa krótko, a w zimę budowanie drogi kosztowałoby dużo drożej, a poza tym tam bardzo dużo pada co też wpływa destrukcyjnie na infrastrukturę.

I umówmy się! Ja wiem, że komunizm dobry nie był, ale z drugiej strony nie bez powodu ta rewolucja wybuchła i jak każda rewolucja miała ona miejsce z powodu pewnych chorych i nienormalnych rzeczy jakie się dziać musiały

1 polubienie

To mój ostatni komentarz też się do tego odnosi po części tylko, że rozmawiamy bardzo na obkoło tematu. Tzn. każdy ma swoje rację, które są słuszne :slight_smile:

1 polubienie

Komunizm bolszewicki to była ślepa ścieżka. Taka odnoga kończąca się murem. I tyle w temacie. Zobacz, ale dobrobyt i demokracja oraz postęp stały się w krajach, gdzie komuna do władzy nie doszła.

1 polubienie

@collins02 kolega @anon52897632 to zadny wiedzy, tylko musi sobie ja troche poukladac i zrozumiec, ze nie tylko Bartosiakiem znajomosc historii stoi.

2 polubienia

To też racja, ale Jacek zna też geostrategów Zachodu jak Halford John Mackinder i
Nicholas Spykman, którzy stworzyli teorię o Heartlandzie (Halford John Mackinder) oraz Rimlandu, a także udoskonalenie koncepcji Heratlandu (Nicholas Spykman) i Jacek Bartosiak przedstawia to jak to Amerykanie widzą (w sensie amerykańscy geostratedzy widzą bo wiadomo, że prostego ludu nikt pod uwagę nie bierze w Ameryce :smiley: )

Zdaniem Jacka Bartosiaka chociaż też jest zwolennikiem liberalizmu oraz wolności, a także przeciwnikiem komunizmu czy monarchizmu to on uważa, że z Racji tego, że Rosja to zupełnie inna geografia to tam liberalizm się nie sprawdzał, o czym sam zresztą pisałeś odpowiadając mi na to co było przyczyną rewolucji bolszewickiej :slight_smile:

A co francuskiej rewolucji - to wiadomo, że samego Maximilien de Robespierre’a ścieli na gilotynie

1 polubienie

Co tam Bartosiak wobec tylu tutaj autoryretow historycznych

1 polubienie

Przeczytaj oraz colins02 mój poniższy komentarz. Bo tylko ja tutaj chyba widzę, że wszyscy mają trochę racji a sama sytuacja prosta przecież w opisaniu nie jest bo życie w ogóle nie jest proste do opisania.

A poza tym Ja Jacka dawno słuchałem, a wiadomo jak on lubi przeskakiwać z tematu na temat i też w 100% czasami nie wiem o co mu dokładnie chodzi

2 polubienia

Gilotyny nie skonstruował Robespierre.
Ślady tych machin znajdujemy już w starożytnym Rzymie W Średniowieczu też urządzenie to było używane. Ale popularność ta maszyna śmierci zyskała w czasie rewolucji francuskiej, którą ulepszył niejaki dr Joseph Ignace Guillotin, stąd nazwa. Jego, zresztą też zgilotynowano.

2 polubienia

Uwazam ze te twoje przemyslenia ktore tu przedstawiasz sa bardzo zrownowazone, a argumenty poparte przytoczeniem zrodel

1 polubienie

Nie bardzo się z tym zgadzam. Fajne to żródło jest, ale nie do końca, takie, jakbym chciał. Za dużo uproszczeń i nie do końca zasadnych wniosków. Można polemizować.

To też prawda, o tej gilotynie co piszesz, ale sam zauważasz, że liberalizm w Rosji nie do końca się sprawdzał.

Oczywiście możesz się tutaj w pewnych szczegółach z Jackiem sprzeczać, ale np. w USA też istnieje bardzo duża nierówność społeczna obecnie nawet, a co dopiero w Rosji, która ma inną geografię i inne uwarunkowania

Wiesz, że cenię sobie i Ciebie i Jacka Bartosiaka :slight_smile: Ja nie mam tyle lat co wy, więc naturalnie wiem mniej :slight_smile:

Nie uważam też was obu jak zresztą nikogo innego za osoby idealne i nie popełniające błędów

Ale Jacek Bartosiak na pewno wie jak Zachód postrzega to wszystko

2 polubienia

Masz na myśli Jacka Bartosiaka ?