Pytanko do naszych forumowych uchodźców ekonomicznych

Sporo tu piszemy o sytuacji w Polsce. Martwicie się.
A co słychać w waszych drugich ojczyznach? Co jest na pierwszych stronach gazet? Jakie problemy tam macie?

a chyba czwarte czy piate w ciagu niecalych trzech lat wybory do parlamentu sie szykuja. i sieroty po Franco wspieranie przez KK glowy podnosza.
plus niesmiertelny problem Katalonii - to nie jest walka o niepodleglosc, bo tak naprawde Katalonia nigdy samodzielnym panstwem nie byla - najblizej im bylo kiedy tworzyli tandem z Krolestwem Aragonii w XII wieku. potem jako wiano zostala przylaczona przez Frrdynanda Katolickiego do Krolestwa Kastylii.
a do XVII wieku obejmowala obie Katalonie - te obecna hiszpanska i czesc fancuska w zasadzie bardzo szybko spacyfikowana.
Katalonia zle zarzadzana przez lata jest zadluzona po uszy, a ci republikanie i niepodleglosciowcy to tacy co za Franco i w poczatkach demokracji nakradli a teraz zeruja na uczuciach wyzszych normalnych ludzi, zeby stan posiadania utrzymac.

2 polubienia

tu musialabym sie z wykladem o historii i stanie wspolczesnym w kolege birbanta zamienic, tylko czy mialbys cierpliwosc to czytac?

1 polubienie

Wystarczą ogólne newsy i problemy :wink:
Bym wiedział czym żyje świat.

za Pirenejami?
ostatnio sprawa Open Arms i wierzgamiem lewicowej partii Podemos, ktrorej coraz blizej do populistycznego komunizmu - a niestety jesli socjalistow nie popra to beda nowe wybory.
zaczynam na widok tego cwaniaczka marzacego o zostaniu premierem, szefa Podemos nie lubic, swoim postepowaniem podcina galaz, na ktorej siedzi bo prawica znalazla sobie wroga i niestety nic tak nie laczy…

1 polubienie

Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Trump, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Trump, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, służba zdrowia nie ma kasy, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Trump, Brexit, Brexit, Boris Johnson, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Boris Johnson, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Trump, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, Brexit, służba zdrowia nie ma kasy, Brexit, Brexit.

I tak w kółko… :wink:

5 polubień

Nie jestem uchodźcą ekonomicznym, wiec mnie to pytanie nie za bardzo dotyczy.
A co do Polski stracilam raczej kontakt (z wyjatkiem rodziny, ktora tam mieszka)
Polityki Polski nie rozumiem i sytuacji spolecznej tez nie (wydale mi sie ze sporo w tym niekonsekwencji)

Sam sobie poczytaj :money_mouth_face:

Martwię się sytuacją w Polsce, bo jestem tu dość często - teraz spędzam urlop właśnie w Polsce.
Widzę jak Polska cofnęła się mentalnie w ciągu ostatnich czterech lat, porównuję to do czasów PRLu w których się wychowałem i widzę jak komentują to zachodnie media :neutral_face:
W ostatnich czasach staliśmy się przykładem zacofańców którzy wybrali sobie nacjonalistyczny rząd :disappointed:

2 polubienia

I tak mówią w twojej drugiej ojczyźnie o Polsce?

Niestety :disappointed:

1 polubienie