Słabo dziś z pytaniami

Będę jadł pomidora.

bezprawnie, nie zadeklarowal, ze odbieganie od tematu mu przeszkadza.

Lubisz pomidory?

dzien bez pomidora jest dniem straconym :wink:

2 polubienia

Oo…, widzę, że fajny temat o flagach przegapiłem. A koleżanka @efka rozmontowała system. No i dobrze, ktoś gamoniem musi być, by gamoniem nie był ktoś. :grinning:
Coś za często za gamonia robię… :thinking: :stuck_out_tongue_winking_eye:

Święty Jerzy był postacią historyczną i jest mocno udokumentowany.
Żył na początku IV wieku naszej ery już, czyli z panowania w Rzymie najpierw cesarza Galeriusza a później Dioklecjana, co każdy wie.

Był zawołanym żołnierzem. Osobistym ochroniarzem Dioklecjana. Zarówno jeden cesarz a później drugi nie za bardzo lubili chrześcijan. Co prawda znane źródła nie potwierdzają drastycznych prześladowań, ale jakieś musiały być. W każdym razie, żołnierz Jerzy był ochrzczony i nie chciał gnębić swoich braci w wierze. I za to cesarz Dioklecjan kazał go uśmiercić.
A skąd się tam smok wziął? Ta legenda została ponoć przywieziona z pierwszej krucjaty w cztery wieki po śmierci męczennika.

I tu ciekawostka, bo Walijczycy mają zupełnie inną wersję, uważają, że to ich ziomek i tego smoka to na ich terenach ubił.

Coś na rzeczy jest bo żródła podają, że Jerzy urodził się, albo w Kapadocji - dziś tereny Turcji, albo w… Coventry.
Lanca, którą Jerzy ubił smoka nazywa się; Ascalon.

Święty Jerzy jest również uznany w prawosławiu, jako Jerzy Zwycięzca…

A sama legenda schematyczna jest; - smok pilnujący źródła, dziewice na śniadanie, pojawienie się wybawcy i te rzeczy…

4 polubienia

Ależ oczywiście! Chyba ne ma na tym świecie osoby, która by tego nie wiedziała :stuck_out_tongue: :grin:

3 polubienia

Teraz juz wiem wiecej. Co ciekawe, sam mam obraz z Sw Jerzym w domu - kupilem Ikone w Sofii. Jutro sie jej dokladniej przyjrze. Jak nie zapomne, zapodam fotke.
Autor pytania napisal “Slabo dzis z pytaniami” …
Na tych, co lubia zagadki, zawsze jednak moze liczyc …
Dlatego te ludki sie caly czas 3maja …

1 polubienie

Przy piwku, jak będziesz chciał, to mogę jeszcze więcej w temacie świętego Jerzego. :yum:

1 polubienie

za tym przywiezieniem legendy - a moze uzupelnieniem juz istniejacej przemawialaby nazwa lancy - Ascalon to starsza nazwa Aszkelonu - miasta lezacego obecnie w Izraelu. siegajacego historia jesli wierzyc archeologom XXX w p.n.e, w kazdym razie polozonego w miejscu strategicznym i obroslego legendami lepiej od sw. Jerzego :slight_smile:

2 polubienia

Dokładnie tak.

1 polubienie

Marnie na razie. Budzimy się!

Tiaaa… Budzimy sie w Matrixie.
Pozamykani w domach, pozamykane sklepy i zamiast propagandy sukcesu gadanie, ze tylko bedzie gorzej, ilosc zakazen rosnie, gieldy leca na ryj, a Trumpowi z braku innych mozliwosci marzy sie wojenka amerykansko-amerykanska?
Covid i statystyki zdominowaly wszystko.
Nawet trzesienia ziemi o sile 7 stopni, kolejne zamachy ISIS, odradzanie sie przeroznych lewackich rpartyzantek w Ameryce Lacinskiej z trudem przebijaja sie przez belkot domoroslych “wirusologow”. A kryzys gospodarczy to temat tabu. Zapasy sie kiedys skoncza… A nowych sie nie robi.

1 polubienie

Co to ma znaczyć?

Pytan harmonijnych to dzis nie bedzie.
Wchodzenie z buciorami w cudze zycie prywatne, z braku innych argumentow, mile widziane nie jest.
Pozostali pewnie cierpia na syndrom szewskiego poniedzialku?
image

1 polubienie

Szkoda. Jest jaki jest ale przynajmniej jest na co zerknąć

Do jutra rano.
I Ciebie jeszcze nie obraza po chamsku. No chyba, ze ogolnie.
Trefnis czasem musi byc sprowadzony do pionu.

1 polubienie

Bo dla niego jesteś zgniłą rybą.

A ja se piwko popijam. A jak skończę udam się do sklepu, bo Tyskie rzucili dziś wyjątkowo. Zawsze dawali w czwartki.

1 polubienie

Zgnila ryba to harmonijna. :rofl::rofl::rofl:

1 polubienie

Ja zapracowana na trzy fronty, ksiazka, telewizor i na forum zagladam.

1 polubienie