Słowenia...Ktoś coś moze dopowie?

Po rozpadzie Jugoslawii o Slowenii mowilo sie najmniej.Mikroskopijne panstwo ze stolica w Lublanie…I…I tutaj mi sie film zacina bo “nie bylo mnie na tej lekcji” :wink:
A teraz spojrzmy na sport.Jest ich tam w ogole jakies 2-3 miliony,o czym nalezy wspomniec.
I wiadomo ze Słowency sa w stanie kazdego roku,wystawic zupelnie nowa kadre skoczkow narciarskich a i tak nie wypadna z “6” na swiecie:))
Nie tak dawno temu Tadeja Brankovic byla jedna z najlepszych biathlonistek swiata…
A caly czas ich hokejowa ekipa,ma znacznie lepszy bilans bezposrednich spotkan z Polską.Niby cos drgnelo ale Slowency są lepsi…
Konczy sie sezon kolarski…Primoz Roglic i Tadej Pogacar,okazali sie jednymi z najlepszych szosowcow w zawodowym peletonie.Ten pierwszy wygral swobodnie Vuelte,ten drugi wygral tam 3 najtrudniejsze etapy…
A jest jeszcze Luka Mezgec,sprinter o ktorym jeszcze uslyszymy.
W sportach zespolowych,podobnie jak w Holandii,dzieja sie tam cuda…Oto nagle siatkarze aspirują i ja na serio nie bede w szoku jesli nabrudzą Rosjanom!
Ich pilkarze dali nam do myslenia i na tym zakoncze komentarz.
Wspomne tylko…Jolande Ceplak ktora dawno temu,biegala 800m. w 1.55 sek!
Jak to sie robi w 2 milionowym kraju?

2 polubienia

Historycznie rzecz traktując, to obok Serbów i Polaków, to najwaleczniejsza narodowość.
Poza tym Słoweńcy to dodatkowo górnicy, a ci są twardzi.

3 polubienia

nie wiem…
Ljubljana to takie Kielce chyba? Takie mialam wrazenie…
Moze po prostu maja lepsza baze, nie gubia talentow (bo w sumie z czego taki malenki kraj ma zyc? nawet z hodowli tulipanow sie nie da, wiec eksportuja sportowcow i rozwijaja turystyke)
A dostepu do morza maja tyle co kot naplakal wiec stawiaja na inne dyscypliny - moze bardziej zgodne z ich predyspozycjami?

2 polubienia

W zyciu nie slyszalem o walczących Sloweńcach…
Chyba ze Olimpia Lublana w pilce noznej :smiley:

A wiec sporty zimowe i to jest oczywiste.
Ale eksport talentow to juz domena Serbów i Chorwatow.

1 polubienie

Kiedy się tłukli z innymi, taka nazwa, jak Słowenia, nie istniała. Podobnie z innymi ludami bałkańskimi. Były to mocno awanturnicze narody, które jednak Turcji rady nie dały. Niestety, historycznie, zapóźnienie cywilizacyjne w stosunku do reszty Europy wlokło się za nimi do II wojny. Ale w czasach komuny pod wodzą Bros Tito, Jugosławia przebiła cywilizacyjnie cały europejski barak socjalistyczny. A po upadku realsocjalizmu się rozpadli.

3 polubienia

To ostatnie to akurat wiem i pamietam.Pierwsze plyty stamtad ściągałem :slightly_smiling_face:
I to kwadrofoniczne.
Ale Jugoslawia to nie Słowenia dzisiaj…

1 polubienie

Słowenia ma najwyższy wskaźnik PKB na osobę spośród dziesięciu krajów, które wstąpiły do Unii Europejskiej w maju 2004 (18 400 $ w 2005 r.[10]). Poziom inflacji (3,5%, 2004) zmalał do 2,5% w roku 2005 i jest zbliżony do średniego poziomu inflacji w krajach UE.

Od roku 2000 postępuje prywatyzacja w takich dziedzinach jak bankowość, telekomunikacja oraz sektor użyteczności publicznej. Stopniowo znoszone są ograniczenia dla inwestorów zagranicznych. Słowenia uznawana jest za najszybciej rozwijający się kraj spośród dziesiątki nowych państw UE i jeden z najszybciej rozwijających się w ramach całej organizacji.

.zysk w ekonomii w prawdzie nie istnieje, ale nie tylko na taki zysk nalezy sie zapatrywać.

2 polubienia

Ale kiedyś, nie tak dawno należała, do federacji Jugosławii.
Nota bene, Jugosławia w sporcie też dobrze stała. W boksie również, ale nie tylko. To byli, naprawdę sportowi twardziele.

2 polubienia

Wstawil bys jakąś ikonke po ostatnim zdaniu :smiley:
Ha!Z tego wynika ze musze sie jeszcze bardziej tym krajem zainteresowac.Wszystko po mojej mysli i wg.tego co sam uznaje za sluszne.

1 polubienie

Ich jest wiecej…

Tak ale nie na tym fenomen polega.Jugoslawia jako skupisko/kraj to byla czolowa sila w Europie.Mi chodzi o malenka Slowenie…
Rzut oka na mape,jak zwykle wszystko zmienia!

1 polubienie

Nie znalazłem odpowiedniej emotki do ostatniego zdania.
Wstawienie jakiejkolwiek dostępnej w systemie, przekłamywałyby treść, emocjonalnie nadwyrężając czytelnika.

1 polubienie

Myślę że następne 10 meczy piłkarskich rozgrywanych od teraz co dzień, każde by z Polska przegrali :rofl:

Chciałbym zaznaczyć, że w piłce kopanej, przed wprowadzeniem zmian przez jednego z użytkowników, piłka pozostanie okrągłą, a bramki będą dwie.

2 polubienia

I dlatego maja szansę 1 na 11 razy.

O Słowenii mógłbym trochę …
Byłem kilka razy. Pierwszy raz ok. 15 lat temu. Jechałem do Włoch pociągiem. Przesiadka w Lubljanie ok. północy. W mieście, niedaleko dworca próbuję kupić kartę telefoniczną by pochwalić się rodzinie, gdzie jestem. Jako, że nie udaje mi się jej kupić, jakiś Słoweniec podaje mi swoją komórkę i mówi, dzwoń i gadaj. Byłem w szoku, bo wtedy to z komórkami nie było tak jak teraz. Miły kraj, mili ludzie …

Zdjęciami z tego kraju nie będę zanudzał, chociaż narobiłem ich dziesiątki …

DSCN4928a

5 polubień

Ja jednak poprosilbym o male co nieco…Wciaz szukamy ciekawych i bezpioecznych miejsc na wypady…
A to co napisales,juz zacheca.

1 polubienie

Chorwacja tez warta grzechu.

1 polubienie

Wiem.Bylem na wyspie Murter i w Dubrowniku.
Ale doprawdy,nie chodzi mi o te kraje.
Mnie interesuje sukces Slowencow.