Smutna rocznica, czy powód do dumy?

11 lipca 25 lat temu, w dawnej Jugosławii, a konkretnie w Srebrenicy, rozpoczęła się rzeź bośniackich muzułmanów. W ciągu 10 dni życie straciło około 8,000 wyznawców Allacha.
Dlaczego w takim razie arabów nazywamy terrorystami? Tak z grubsza, to cywilnych ofiar wśród europejskich muzułmanów jest więcej niż wśród chrześcijan, przynajmniej w ostatnim ćwierćwieczu.

2 polubienia

Terrorystami nazywamy wszystkich, którzy nimi są. Bez względu na rasę i narodowość.
I tak się składa, że i wśród Arabów są terroryści. Ale, wiadomo, że nie każdy Arab, to terrorysta, tak jak i nie każdy terrorysta jest Arabem.
Terroryzm rodzi się głównie z fundamentalizmu. I nie widzę powodów, żeby terrorystów arabskich nie nazywać terrorystami, mam na myśli tych którzy nimi są. A to co stało się Srebrenicy jest zbrodnią wojenną, którą należy potępiać na równi z terroryzmem.
W jednym miejscu tego padołu łez, muzułmanie mordują jednych, a w innym miejscu zwykli muzułmanie są mordowani przez innych. Np, w Norwegii przez niejakiego Brevika.
I tak to się" ładnie" toczy.

Po prostu; terroryzm jest zbrodnią, bez względu na to, kto jest tym zbrodniarzem.

5 polubień

Terroryzm jest terroryzmem bez wzgledu na wyznanie. Co prawda pobudki moga być rozne, ale efekty zawsze te same.
Od czasów zamachow w Madrycie 11 marca 2004 uświadomiono sobie, ze nie tylko ETA jet grozna. ( A ta 11 to jakas tradycja sie zrobila, ciekawe vzyy ma zwiazek ze Srebrnica?). I zaczal sie nowy etap walki z terroryzmem islamskim w Europie. W USA trzy lata wczesniej w 2001, tez 11?
Ogolnie terroryzm ma na świecie tysiace lat tradycji i odmian. Z panstwowym wlacznie.

2 polubienia

Smutna rocznica i smutna refleksja- jak dlugo czlowiek czlowiekowi będzie potworem? ( wczoraj znow widzialam.film. Wołyń)
Jakie mechanizmy wywolują w ludziach takie bestialstwo? Czy to samo z siebie sie robi czy ktoś celowo prowokuje? I co zrobic by sie nie powtórzyło? Czy nas tu i teraz ktoś/ coś nie sprowokuje? Takie refleksje przy rocznicy…ale calkiem aktualne.

1 polubienie

To już 25 lat minęło? Ten czas zwariował, tak pędzi.
Nie chcę stawiać jedynie słusznej diagnozy ale uważam że terroryzm wywodzi się z nietolerancji. Właśnie przed chwilą się na jej temat wypowiedziałem.

2 polubienia