Śpicie?A ja się martwię...

Znowu Święto Zmarłych,
znowu podjadą samochodami pod cmentarze,
znowu nasmrodzą zniczami,
a mówili:
WIECZNY ODPOCZYNEK!!!
/i odpocząć nie dadzą,ciągle łażą i łażą…/
To jak to ŚWIĘTO w innych krajach się święci?
Też tak samo-hałas i miliony światełek?

4 polubienia

Dla mnie najgorszy jest ogolny nastroj: wesole miasteczko! Juz nie mowie o PIEKNYCH dekoracjach grobow… To mnie wrecz przeraza.

2 polubienia

Obowiazkowo kwiaty, zywe lub sztuczne. Znicze tez, ale niewiele.
Miasta staraja sie tak ustawic komunikacje do cmentarzy, zeby uniknac korkow. Takie rozklady jazdy obowiazuja tak tydzien przed i dwa- trzy dni pozniej. A poniewaz od lat popularne jest rozsypywanie prochow zmarlych to az takiego tloku na cmentarzach nie ma.
Ostatnio mam wrazenie, ze Halloween gora.

2 polubienia

A ja bym zjadł pańską skórkę, a nie ma gdzie kupić, bo i nie ma tutaj Święta Zmarłych :wink:

2 polubienia

Pamietam… I jeszcze obwarzanki!

2 polubienia

Raczej sie nie świeci…
Znicze to najmniejszy problem…Nawet lubie ten zapach…

2 polubienia

Bo u nas to pokazówka a nie święto. Wybieg. W tym dniu wielu ludzi ginie na drogach bo przecież nie można podjechać na cmentarz w innym dniu. Trzeba czekać właśnie na 1 listopada. Żal.

To także dochodowy biznes i jednoczesne otwarcie sezonu świątecznego.

3 polubienia

W niektórych kulturach nawet organizują przyjęcia na cmentarzach,jedzą i piją w tym również alkohole wraz ze zmarłymi polewając czasem groby wódką czy nawet tańczą i śpiewają

4 polubienia

Juz sie nie moge doczekać tej cmentarzowej rewii mody!

3 polubienia

A samemu zrobic? Az sprawdzilam co to jest, bo jakos swieto zmarlych z zadnym przysmakiem mi sie nie kojarzy.

1 polubienie

U Rosjan to nie tylko w swieto zmarlych toasty na cmentarzach.

2 polubienia

Cyganie tak robią. Była taka kapliczka na cmentarzu bródnowskim, gdzie się to widywało…

2 polubienia

To dobrze, że się martwisz. Wiesz jak to jest: ktoś musi nie spać, żeby spać mógł ktoś. Więc teraz już wiem, czemu ostatniej nocy tak smacznei spałem. To dzięki tobie! :wink:

2 polubienia

Poświęcam się i ja czasami dla innych.
WOLONTARIAT…:wink:

3 polubienia

image
:wink:

3 polubienia

U nas raczej na spokojnie
i nie wtedy gdy w Polsce
i bez plastikowych kwiatkow
Skromnie 1 - 2 swieczki, nie caly rzad zniczy
A groby odwiedzane sa przewaznie w ciagu roku jak komu wypadnie

3 polubienia

Nadal tak?

1 polubienie

Na przyklad w Meksyku

1 polubienie

Podobnie w Holandii.
Każdego 1 listopada zachodzę na najbliższy cmentarz i zapalam kilka zniczy na losowych grobach, myśląc o swych zmarłych najbliższych.
A Polsce bywam w różnych porach i odwiedzam wtedy “swoje” mogiły. Na grób żony, zawsze kładę bukiet gerberów, bo uwielbiała je za życia. Na grobie mamy kładę bukiecik polnych kwiatków z tego samego powodu. Najlepiej niezapominajki.

3 polubienia

Lubię ten dzień ale wieczorem. Idę wtedy na cmentarz, wszędzie pełgają ogniki zniczów, co w ciemności wygląda bardzo fajnie. Jest ten specyficzny zapach palących się zniczów, topiącego się wosku pomieszany z zapachem rosnących wszędzie tuj. Nawet gdy dzień jest zimny na cmentarzu jest ciepło, bo znicze jednak ogrzewają. Ludzi jest bardzo mało, bo o tej porze są już w domach. Taki wieczór jest tylko raz w roku i naprawę go lubię.

3 polubienia