Spojrzycie w niebo?

co mniej wiecej 400 lat, ostatnio w 1623 roku, za Zygmunta III Wazy.

2 polubienia

i cos mi sie tlucze, ze niedlugo potem zaraza zaatakowala i niejaki burmistrz powietrzny Drewno mial okazje sie wykazac? i badz tu czlowieku nieprzesądny?

2 polubienia

Dzięki, Kiedyś to sprawdzę, chyba, że już w necie podają. Wiem na pewno, że przed Krzywoustym, albo za niego takie coś było, ale, że XVII wieku nie pamiętam…

1 polubienie

zdania sa podzielone, wlasnie kontaktowalam sie z kolega astronomem amatorem - faktycznie tak bliska koniunkcja byla 800 lat temu, 400 tez widoczna golym okiem, ale slabiej.
a w ogole to zjawisko powtarza sie co ok. 20 lat, ale widoczne sa wtedy jednak dwie planety i trzeba to obserwowac przez silna lornetke tub teleskop.
tez mnie zdenerwowala niezgodnosc zeznan newsolapow.

2 polubienia

To 800 mi się kojarzyło, to za Zygmunta, zupełnie, nie, ale może przeoczyłem, a może nie trafiłem na taką informację…

2 polubienia

co prawda dosc bacznie w tamtych czasach obserwowano znaki na niebie i ziemi, ale z tego co pamietam byl to okres dosc burzliwy w dziejach Polski i przegapic mogli.

2 polubienia

Nie wiem, ale takie rzeczy notowano na bieżąco dość dokładnie.
Opis wielkiego meteoru, który spadł w okolicach Krajenki w pilskim w 1306 jest dość dobrze udokumentowany z tamtych czasów. No, ale widziano to z odległości ok 200 km, a w okolicy zatrzęsła się ziemia.

3 polubienia

Te dwie planety są przy sobie już od kilku dobrych dni, z tym, że ostatnio naprawdę bardzo blisko. Teraz niebo u mnie już jako tako, ale planety zdążyły się pochować. Może jutro?

3 polubienia

O Drewnie tu już się wybrzuszałem.

2 polubienia

Wiem dlatego wspomnialam. Bo czesto takie anomalia niebisnskie kojarzono z kataklizmami i zarazami.

1 polubienie

Każdy sobie może to sprawdzić dokładnie jak mu się tak będzie bardzo chciało.
Trzeba zainstalować sobie program Stellarium (Z tego programu pochodzą moje tu fotki planet) i wstawić odpowiednie daty i popatrzeć jak planety się układały.
Sam program jest godny polecenia. Kiedyś byłem w planetarium na pewnym szczycie (Lubomir) Patrzę a tam ze Stellarium korzystają.
Nie znam lepszego programu do obserwacji nieba.

2 polubienia

Służę kolego z informacjami dotyczącymi lat ostatnich koniunkcji Jowisza i Saturna:
1226
1623
31.5.2000.
Te ostatnio tak wyglądało. Czemu go nie było widać? Bo po tej porze było jeszcze jasno.

1 polubienie

No to dałem dupy z Krzywoustym. W 1226 Polski nie było, a Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do swego księstwa.

2 polubienia

Oj tam od razu dałeś d… Myślisz, że ja te daty miałem we łbie?
W ogóle, to ciekawa sprawa z tą koniunkcją, bo drugiej takiej już o ile wiem nie dożyjemy … Ma być za 80 kuźwa lat!

2 polubienia

birbant, za Zygmunta (zdrowie) to my możemy wypić! No i za nasze oczywiście! Właśnie sobie polałem Warki Strong. Ostatnio jak balowałem w Ojczyźnie, kupiłem 4 egzemplarze tego trunku, by sobie młodsze lata przypomnieć …
Właśnie jeden teraz sączę …

2 polubienia

Oj tam, oj tam. Walnąłem się o małe 100 lat. A kto nie pracuje, ten się nie myli.
Też kończę Heinekenka i idę spać. Dla informacji, to powiadam, że Heineken wrócił do dawnego smaku.

2 polubienia

Całe szczęście, że wrócił, bo się zacząłem nieco wkurzać. Myślę sobie co jak co, ale jak Heineken nie wróci do poprzedniej jakości, to ja do Holandii więcej nie pojadę.
No kuźwa chyba słyszeli i się zlękli …

1 polubienie

Nie mów, że u Was też chmury … To gdzie ich dziś nie było? :thinking:

Tez tak mi sie wydaje w kwestii Heinekena.
Wykupili kilka browarow w Hiszpanii, pod wlasna marka, to co sprobowalam wczoraj jest obiecujace…

2 polubienia

Tam ponoć w tem Heinekenie to rewolucję zrobili i wrócili do starych procedur. I sprzedaż im od razu poszła w górę.

2 polubienia