Triumf śmierci czy humanitaryzmu?

Czy życie to tylko bijące serce?

3 polubienia

Bijące serce oznacza to, że pompa jest zdrowa. Ale może być śmierć mózgu i to jest nieodwracalne, człowiek NIE żyje. Poza tym, może żyć i koszmarnie cierpieć. Poprawy nie będzie, leki nie działają. W takich sytuacjach jestem ZA! Tylko, jak wszędzie, mogą być przekręty. I tu widzę olbrzymi problem.

3 polubienia

Z kilkanaście lat medycyna tak pójdzie do przodu, że nieuleczalnie chorego, nieprzytomnego człowieka będzie można utrzymywać przy życiu latami. I co wtedy? Zamiast szpitali leczących ludzi, będziemy budowali przechowalnie dla roślin w stanie wegetatywnym?
Wiem, strasznie to brzmi, ale jednak jakieś regulacje sa konieczne. Oczywiście bazujące na zgodzie pacjenta (najlepiej wyrażonej za życia, podobnie jak w przypadku pobrania narządów do przeszczepów)

6 polubień

Święte słowa

1 polubienie

Portugalia wczoraj? Hiszpania sie szykuje do ustawy o eutanazji.
W obu przypadkach sa i beda bardziej restrykcyjne niz te z Beneluxu, zblizone do niemieckiej
Ma to swoje zalety.
No chyba, ze wolisz taka po ukrainsku

Z obrazkow jakie pokazywali w tutejszej telewizji wygladalo to na regularna bitwe uliczna lub z trudem opanowana probe linczu.

2 polubienia

Dopoki bedzie to na zyczenie wlasne, a nie spadkobiercow, to nie bedzie zle.
Poza tym jest jeszcze grupa potencjalnych samobojcow terroryzujacych otoczenie, “bo sie zabije” - jak dostana taka szanse, to moze nastapic cudowne ozdrowienie?

3 polubienia

Hmmm…
To zalezy jak do tego podejsc
Juz wiele dobrych pomyslow, wspanialych utopii, zamierzen - zostalo “przerobione” na potrzeb roznych rezimoww, dyktatorow i tendencji
Tak ze bylabym ostrozna, choc zamierzenia uwazam za dobre

3 polubienia

U nas eutanazja jest dozwolona od dłuższego czasu. I już było kilka skandali z namawianiem staruszków przez tak zwanych “opiekunów”. Przy obecnym stanie medycyny ból można uśmierzyć, jestem generalnie przeciwny eutanazji. Natomiast “uporczywe leczenie” to odmienny temat. Myślę, że każdy ma prawo do nieleczenia.

8 polubień

W Afryce staruszkow i chorych na noc zostawialo sie poza obrebem wioski. W Japonii wyprowadzalo w gory. Dzis juz tego skosnoocy nie robia, gdzies czytalam, ze wyjatkowa zywotnosc dziadkow wynika czesto z powodow tak prozaicznych jak pobierana renta czy emerytura.

3 polubienia

A dziś właśnie przypadają urodziny najdłużej żyjącego na świecie człowieka (udokumentowanego). 122 lata!

3 polubienia

@Bingola Jest świetny odcinek “Czarnego lustra” dotyczący właśnie pacjentów w stanie wegetatywnym… Kwestia jest taka że nie każdą rodzinę będzie stać na utrzymanie bliskich w tych “szpitalach przechowalniach” zwłaszcza jeśli ktoś zachorował w młodym wieku… Nie wiadomo gdzie będą granice uporczywej terapii…

4 polubienia

Nikt nie chce leżeć latami jak kłoda, srać pod siebie i jeść przez rurkę. Rodziny też nie chcą się kimś takim latami opiekować. Często nie mogą z powodu braku miejsca, sprzętu, hajsu na sprzęt, rehabilitację, umiejętności.
Uważam że dobrze uregulowana eutanazja jest dobrym rozwiązaniem. Cierpienie odziera z godności.

Niektórzy będą kombinować albo już kombinują. Czasem wystarczy zrobić przeciąg u chorego by ten dostał zapalenia płuc i umarł. Przyspieszenie.

Koszmar…
Kiedys bohaterem byl ten kto ratowal życie.
Dzisiaj sankcjonuje sie jego odbieranie :face_with_raised_eyebrow:

2 polubienia

Zalezy od kultury.
Samobojstwo nie w kazdej jest grzechem smiertelnym a pomoc w tym zabojstwem. Choc trzeba byc psychopata lub miec stalowe nerwy, zeby w czyms takim uczestniczyc.
Ale na szczescie w zadnej z tych ustaw (aborcja, zwiazki homo, eutanazja, palenie trawki) nie zapisano obowiazku korzystania z tych “dobrodziejstw”.

Spotykam sie tutaj z utrzymywaniem juz prawie martwych ludzi “przy zyciu” za pomoca drogiej aparatury - tak sie zarabia teraz w czasach sprywatyzowanie sluzby zdrowia. Moja kolezanka plakala jak opowiadala mi jak mecza jej 90 letniego ojca roznymi badaniami, sondami i podlaczaniem do drogiej aparatury a on w przyplywie krotkim przytomnosci prosil ja by to wylaczyli. Ale nie mial testamentu wiec musial sie meczyc do nieszczesnego konca.

2 polubienia

Zarabia sie na “leczeniu” i trzymaniu przy “życiu”.
Trup zarobić nie da.

1 polubienie

Jak to nie? Pogrzeb., msza, trumna, wience, nagrobek? To taka sama skarbonka, tylko dla innych profesji.
Niedlugo jeszcze dojdzie monitoring i jego operatorzy. O ile juz na wiekszych obiektach tego nie ma?

1 polubienie

Dobrze,że Biedronka już holenderska a nie portugalska…bojkotowałabym…


O NIE!
Tam też?
"Eutanazja jest legalna w Szwajcarii, Holandii, Luksemburgu i Belgii. Wspomagane samobójstwo dopuszcza się także w niektórych stanach USA.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-portugalia-parlament-opowiedzial-sie-za-legalizacja-eutanazj,nId,4338000#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome"

2 polubienia

Ale to tylko jednorazowe bony.
Roślina wymaga podlewania codziennie. Zarabiają farmaceuci, rehabilitanci, lekarze (łapówki za lepsze traktowanie XD).
No i jest na kim testować terapie.

1 polubienie

Moze mniejszy zarobek, ale tez staly, miejsce na cmentarzu kosztuje, jak niw zaplacisz idziesz do recyklingu, a miejsce sprzedaja nastepnemu naiwnemu.

1 polubienie