Trump czy Biden

W dobie troli wszelkiej maści chińskich, rosyjskich przede wszystkim nie wiem czy mamy taką pewność …

A co ma to tego giełda?

1 polubienie

W sensie, że mogą się pomylić … W teorii …

A wiesz kiedy będzie wiadomo już oficjalnie kto zostanie nowym prezydentem ?

EDIT: Dobra już wiem … Ma to się okazać ponoć dopiero w przyszły wtorek lub nawet później …

Pomylić się mogą tylko w praktyce.

2 polubienia

Nie łapmy się za słówka :wink:

Wiem, że Niemcy preferują Bidena … Rosja zapewne dalej Trumpa … A Chiny i inne twory to nie mam pojęcia …

Ciekawe czy koronawirus sprawił, że Niemcy częściowo zmniejszyły swoją zależność ekonomiczno-gospodarczą od Chin bo całkowicie na pewno nie …

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-10-28/biden-or-trump-germany-is-ready-to-offer-the-u-s-a-new-deal

A kto Ci naopowiadał, że gospodarka niemiecka jest zależna od Chin?

Błagam, nie zajeżdżaj mnie Bloombergiem, Teorie spiskowe, to nie ja.

2 polubienia

nigdy nie byles w niemieckim sklepiku o wdziecznej nazwie TEDI? :joy:

Byłem, ale związku nie widzę.

Tam glownie chinszczyzna przeciez…

Chińszczyzny jest sporo, jak wszędzie. Zresztą nie przyglądałem się metkom.
A w ogóle widać wyraźny trend spadkowy w ilości chińskich towarów w zachodniej Europie.

3 polubienia

Towarow mniej, ale widac sporo chinskich inwestycji, przynajmniej w Portugalii i Hiszpanii - zarowno w rolnictwie jak i innych dziedzinach. Jak chocby Atletico Madrid to juz na chinskim kapitale jedzie, nawet nowy stadion (wykupiony od miasta, mial byc olimpijski, ale obeszli sie smakiem) jest wlasnoscia koncernu WANDA, nie mowiac o wielu nieruchomosciach, dzierzawie rolnej i drobnej przedsiebiorczosci - knajpki, sklepiki, uslugi. To pracowity narodek. W mojej okolicy skosne oczy to juz norma.
Tyle, ze w przeciwienstwie do bezowych przybyszow spokojni i uprzejmi. Wieprzowine jedza, podatki placa, wiec swoi :joy::wink:

3 polubienia

To chyba następny etap ekspansji na świat.

10 lat temu w portach, w których bywałem widziałem, że jakieś 70% kontenerów, to Chiny, reszta to cały świat a jak kończyłem karierę, to proporcje się odwróciły. Znam prawie wszystkie największe porty Europejskie z antwerpskim na czele.

3 polubienia

Chinczycy od dawna wedruja po swiecie.
Od tej chyba najwiekszej emigracji do USA, ktora zaczela sie jeszcze w XIX wieku to wszedzie ich pelno :wink:
A od smierci Mao, kiedy zaczeli sie otwierac ponownie na swiat jak przystalo na zapobiegliwy narodek, gdzie bog to pieniadz w drugi etap ekspansji biedni nie weszli.
Jeszcze niejednym zaskocza.

3 polubienia

Serio tak źle oceniasz Bloomberga ? Są zależne w tym sensie, że np to bardzo potężny rynek samochodowy do importowania niemieckich samochodów … Albo np że kiedyś wszyscy tam produkowali bo Chińczycy to tania siła robocza … I tak … Ja wiem, że już sporo czasu przed pandemią Niemcy wycofywali część strategicznej produkcji z Chin … Ale mam nadzieje, że nadal tak robią, a pandemia stworzyła w tym zakresie potężne możliwości …

Nie twierdziłem, że np Chiny kupiły Niemcy czy coś w tym stylu … Nie o to mi chodziło :wink:

1 polubienie

Bloombergowi przypisuje się niestworzone rzeczy, dlatego się z lekka najeżyłem. :grinning:

Przecież wiem, kto to jest i co to jest.

2 polubienia

I pewnie dlatego, że jest szołmenem, wygra…

2 polubienia

Na razie ida leb w leb,

Choc Trump zaczyna wierzgac…

2 polubienia

Podobno Polska i Polonia za trampem.