Tutaj mamy o absurdalnej polityce Zygmunta III Wazy w relacji z Rosja

1 polubienie

Tytuł mi się podoba, Przeczytam to później, I tego Drewniaka o Przemyśle II też ruszę, bo zapomniałem.

A Ty weź się za moje nieznane powszechnie, są w kat. historia. :yum:

1 polubienie

Ok, ale też później :stuck_out_tongue_closed_eyes: Ty pierwszy :crazy_face:

A tak poważnie zmęczony i trochę zajęty jestem :wink:

Czekam z niecierpliwością aż się pojawisz :wink:

Wiem, że na priv trochę mi odpowiedziałeś na ułamek moich pytań, ale tutaj też czekam na twoją aktywność :wink: @birbant

1 polubienie

Wszystko ładnie, pięknie, ale weź pod uwagę, że czasem nie mam chęci by aktywny.

1 polubienie

Rozumiem wszystko - też tak miewam :wink: Nic na siłę, ale wiedz, że czekam :wink:

1 polubienie

A tak się zastanawiam, jak właściwie “wyhodowano” Zygmunta III Wazę ?

Przez pojęcie wyhodowało mam na myśli wychowano … Bo to dość dziwne, że rodzice go wychowali na fanatyka katolickiego, a jako przyszły król Szwecji nic nie wiedział na temat protestantyzmu …

Jakie były realia jego dorastania bo ponoć było to w areszcie domowym czy coś w tym stylu … ?

1 polubienie

Zygmunt dużą część dzieciństwa spędził ze swą matką w szwedzkim więzieniu.

2 polubienia

A jakie są realia jego rodziców ? W sensie skąd pochodzili ? I czemu byli katolikami, a nie protestantami ?

1 polubienie

Matką Zygmunta była Katarzyna Jagiellonka córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy. Ona została wydana za mąż za Szweda Jana III, który później został królem Szwecji, a później wtrącony do więzienia w Turku przez Eryka Szalonego. Razem z nim do więzienia trafiła Katarzyna, a że była w ciąży, to więzieniu urodziła Zygmunta. Ze względy na jej wysokie pochodzenie traktowano ich tam bardzo przyzwoicie, dano im nawet katolickiego kapłana.

1 polubienie

A jaka była przyczyna wydania Katarzyny Jagiellonki za Jana III (nie Sobieskiego xd) ?

1 polubienie

Dynastyczno - polityczna. W celu zawarcia przymierza. Tak robiono we monarchiach europejskich.

Jan III Waza był królem szwedzkim, a Sobieskiego nawet w planach nie było. O Sobieskich wtedy nikt jeszcze nie słyszał.

Tylko ponad 200 lat różnicy.

2 polubienia

Aż ponad 200 ? Kurcze myślałem, że mniej …

Roznie to z tym czasem bywa. A rozpatrywanie polityki jaka poszczegolne dynastie prowadzily w czasach kiedy wszystko zalazalo od koneksji rodzinnych i malzenstwo bylo przypieczetowaniem umowy z punktu widzenia dnia dzisiejszego, kiedy mowi sie dużo o demokracji? I przez panstwo rozumie sie panstwo narodowe lub federacyjne z rządem centralnym, mniej lub bardziej znaczacym?
To trochę jakbys pierwsze auto na drodze z rajdem Dakar porownywal.
Wszystko ewoluuje.
Choc mozna zauwazyc, ze wspolczesni politycy tez maja sklonnosci “dynastyczne” szczegolnie w krajach o slabo dzialajacej demokracji, tam gdzie zachowala sie fotmula krolestwa lub demokracje maja tylko w nazwie, jak Korea Polnocna :blush:

2 polubienia

Historia Polski ma ponad 1000 lat.

2 polubienia

Kurde no ale Sobieski to bodajże XVIII wiek … A potop szwedzki nie czasem XVII ? Pije drugą kawę dopiero :wink: :crazy_face: :roll_eyes: :face_with_monocle: :thinking:

1 polubienie

Gdzie potop szwedzki, a gdzie narodziny Zygmunta III? A gdzie do tego Jan Sobieski?

Kolego, w ten sposób w historii do niczego nie dojdziesz. A te materiały z netu, to, weź i o kant dupy rozbij.

2 polubienia

“Wiedzieć” to jedno, a “zapamiętać” to drugie :wink:

1 polubienie

A ile ten Zygmunt III miał lat ?

A właśnie … I drugie pytanie … Jak go oceniasz pod względem inteligencji ? Bo wiadomo, że za mądry to on raczej nie był skoro skłócił nas zarówno z Rosją jak i Szwecją … Ale czy pomimo to oceniać go jak debila czy może inaczej ?

EDIT: Aha i jeszcze ponoć spalili Wawel podczas eksperymentów alchemicznych :wink: :crazy_face: