Tutaj mamy o absurdalnej polityce Zygmunta III Wazy w relacji z Rosja

Urodził się w Sztokholmie - 20. 06. 1566. zmarł w Warszawie - 30. 04. 1632.
Królem Polski był 1587 - 1632, a więc do śmierci. Panował 45 lat.

Mam w przygotowaniu cykl o polskich władcach i dynastiach, pojawi się to tu w kategorii historia. Tam już trochę moich tekstów jest.

1 polubienie

Rozrysuj sobie linie czasu z podzialem na lata a potem doklejaj fakty w odpowiednich miejscach to metoda z angielska zwana timeline - bardzo pomocna zarowno w nauce historii jak i dochodzeniach kryminalnych na przyklad. Taki rodzaj porzadkujacego fakty i czas wykresu.
Mozna to zrobic wlasnorecznie, ale sa tez programy oparte na zdobyczach microsoft office lub podobnych.

2 polubienia

Żebym miał jeszcze na to czas :wink: Może kiedyś :innocent:

Daruj sobie te fragmentaryczne gkupoty z netu to i czas na systemowe podejscue di historii znajdziesz.

2 polubienia

I już wiem, że Stalin urodził się w Gori… Bo że w Gruzji, bo Gruzin to wiedziałem …

Dokonałeś sensacyjnego odkrycia! :smile: Ojciec był szewcem i alkoholikiem, a młody Dżugaszwili wstąpił do prawosławnego seminarium duchownego i uczył się na popa.

2 polubienia

a mamusia zamiast meza pogonic walkiem do chinkali (to takie pierozki) pozwalala nad synem znecac, sama tkwiac godzinami w cerkwii modlac sie o cud - czyli zeby chlop przestal pic i bic.

2 polubienia

Tak było. Ojciec lał młodego, aż huczało.

2 polubienia

Pamiętajcie, że jestem młodszy :wink: Nie wszystko pamiętam - kiedyś o tym wiedziałem, że z Gori, ale pamięć ulotna jest …

1 polubienie

A ja stary, to jakiś przypominacz jestem? :crazy_face:

2 polubienia

A powiedz mi jeszcze jak rozumiesz pojęcie psychopata ?

Stalin, Hitler, Vlad Palownik i inni to psychopaci, ale co to znaczy ? Ktoś kto nie ma współczucia do innych czy trochę inaczej ?

a tym, ze wyleczenie psychopaty to raczej iluzja.

1 polubienie

A czemu Józia tak ojciec lał ? Od alkoholu był taki agresywny czy jak ? Wiesz coś więcej ?

Druga sprawa … To czemu rodzice Zygmunta III Wazy nie uświadomili o realiach religijno-społecznych panujących w Szwecji tylko go wychowali na fanatycznego zaślepionego katolika ?

A czemu niektórzy ojcowie lali i nadal biją swoje dzieci??? A dlaczego jest alkoholizm?
O ile pierwsze Twoje pytanie jest z kosmosu, to drugiego już nie potrafię określić.
Rodzice Zygmunta pojęcia nie mieli, że zostanie królem, bo jak Zygmunt był dzieckiem, to nikt o tym nie wiedział. W tym czasie królem w Polsce był Stefan Batory. I o jakie uświadamianie Tobie chodzi? To był XVI.

Napisałem powyżej, że przez kilka lat spędzonych w więzieniu, matka Zygmunta dostała od króla szwedzkiego katolickiego księdza, który spędzał z nimi całe dnie. Jakim był człowiekiem, nie wiadomo, ale domniemywać możemy, że miał ogromny wpływ na psychikę małego dziecka, które poza więzieniem nie znało innego świata.

2 polubienia

Fanatyzm religijny i uzaleznienie od “psychoterapeuty” z koloratka to i dzis bywa norma. Tylko malo kto ma szansę Krolem (a raczej krolowa) Katolickim zostać i mieć za spowiednika Tomasa Trorquemade.
Swoją droga tandem Izabela i Tomas byl z piekla rodem, ale skuteczny jesli chodzi o stworzenie zrebow i potem zarzadzanie panstwem. I majacy ogromny wplyw na historie. Nie tylko Europy.

2 polubienia

A jaki wpływ miała polska szlachta i magnateria na to, że Zygmunt III Waza nas skłócił ze Szwecją i Rosją ? A na ile sam Zygmunt ?

1 polubienie

Ryba psuje się od głowy.
Przed rządami Zygmunta ta szlachta jeszcze taka zła nie była, ale po 45 latach rządów króla to młode pokolenia szlacheckie wychowywane w szkołach jezuickich były początkiem szlacheckiej anarchii…

2 polubienia

Aż takie złe były te szkoły jezuickie ? Czym się cechowały ?

EDIT: A jak długo Zygmunt był z rodziną w szwedzkim więzieniu i co robił potem zanim zaczął ubiegać się o polską koronę ?

Może coś więcej o tych szkołach jezuickich ? Przeczytaj też mój komentarz (pytanie) jedno wyżej

Taka mi się myśl nasunęła … A to nie czasem przez te szkoły jezuickie polska magnateria nie jako wymusiła na Janie III Sobieskim odsiecz wiedeńską ?