Tutaj mamy o absurdalnej polityce Zygmunta III Wazy w relacji z Rosja

I czwarte pytanie :wink:

Piszesz, że Zygmunt był przez kilka lat w szwedzkim więzieniu itd.

A jak długo w takim razie był na wolności przed ubieganiem się o Polską koronę ? …

I czy miał realne szanse na jakiś rozwój świadomości poza więzieniem ?

1 polubienie

W więzieniu spędził pierwsze lata dzieciństwa i później był wolny. Nie pamiętam teraz ile miał lat, gdy wyszedł na wolność.

1 polubienie

A chociaż ± ile lat spędził na wolności przed objęciem polskiego tronu ? A On najpierw był królem Szwecji przez jakiś czas czy jak ?

PS. Wiem, że masz leniwą naturę :wink: Ja też ale wyżej są jeszcze 3 pytania :crazy_face: :innocent: :roll_eyes:

1 polubienie

Realnie nigdy nie panował w Szwecji, choć próbował i tytułował się szwedzkim królem, co było zarzewiem późniejszych konfliktów.

Czytaj uważnie. W pudle spędził kilka pierwszych lat swego życia.

1 polubienie

Czyli dość długo musiał być na wolności …

A czemu nie panował nigdy ? Od razu jak został królem i Szwecji i Polski to od razu wyjechał do Polski, a Szwedzi go zdetronizowali od razu praktycznie z marszu ?

1 polubienie

Będę jeszcze pisał o tym.

1 polubienie

A tak przy okazji zapytam czy pojęcie “równowagi sił” czy"gry o równowagę sił" powstały dopiero w średniowieczu ? Bo z wiedzy jaką ja posiadam to dopiero wtedy tak zaczęło się dziać, ALE LOGIKA PODPOWIADA MI, że to dużo starsze od średniowiecza zjawisko :wink:

1 polubienie

Zjawisko jest tak stare, jak stara jest polityka, a więc głęboka starożytność.

1 polubienie

Jesli chodzi o nowoczesna frazeologie wojenno wojskowa to pewnie zaczelo sie od XVII wieku z duzym wplywem wojen napoleonskich, przy akompaniamencie prac teoretycznych Malthusa, von Clausewitza. Doszlifowana w czasie zimnej wojny.
Polega na intuicji, bo czynnikow wypływających na równowagę duzo,socjologicznych, ekonomicznych, demograficznych. Nie tylko wojskowych. Jak pokazuje historia wojna to nie tylko Wumderwaffe, a do destabilizacji świata wystarczy wirus i Chinczycy, nie trzeba atomowki. Ale to w dużym stopniu skutki nierównowagi wynikajacej z wcześniejszej polityki gospodarczej swiata miloayrdy ludzi w Azji pracujących na bogate kraje, pandemia udowodniła, ze taki model gospodarki jest początkiem końca - nie pierwszy, nie ostatni raz przyroda storpedowała plany człowieka.
Co bedzie dalej?
Utnie sie zywnosciowa pomoc miedzynarodowa.
Swiatowa gospodarka bedzie wymagała przemodelowania, niekoniecznie z dobrym skutkiem dla wielkich. Male dobrze skomunikowane też piękne. Wyglada, ze wygranymi beda jedynie koncerny gdzie konieczna jest koordynacja na dużą skalę - łączność, medycyna i emergetyka.
W pesymistycznej wersji ludzkość się wybije miedzy sobą, co już w niektórych regionach widać
Malthus z teorią przeludnienia to jak Darwin - idea znakomita, jej rozwiniecie jednak już takie proste nie jest. Dwa plus dwa nie musi rownac się dwa razy dwa.
Pojecie abstrakcyjne, zawsze znajdzie się ktos, kto równowagę naruszy wbrew zdrowemu rozssdkowi.
A jak mawiał Clauzewitz - Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami .
Ale to byl wojskowy i w dodatku Prusako-Niemiec :roll_eyes::worried:

Tyle, że w średniowieczu było to dużo bardziej widoczne zważywszy na realia :slight_smile: A w których okresach starożytności było to zjawisko najbardziej widoczne ?

W każdym czasie statystycznie jednakowo.

1 polubienie

A na ten temat co sądzisz ? I kim był ten cały Bartłomieja Nowodworskiego

Widzę, że Zygmunt Waza skłócił nas nie tylko z Rosją i Szwecją, ale także z Turcją …

1 polubienie

Ale Habsburgom w tyłek właził bez wazeliny.

2 polubienia

A był jakiś w tym sens ? Przynajmniej teoretyczny ? Czy absolutnie żadnego poza ideologią ?

EDIT: To Kozacy tylko za Zygmunta III Wazy zapuszczali się nawet pod Stambuł czy wcześniej lub później też mieli takie śmiałe ruchy ?

1 polubienie

Wtedy żadnej ideologii nie było. Długi temat, jak długie było panowanie tego króla.

2 polubienia

A ile panował lat ? 45 ? Tj. tyle samo co komunizm w Polsce ?

1 polubienie

Prawie. Dobra, znikam. :grinning:

2 polubienia

ostatnio cos opanowales metode dematerializacji
jak tam u Ciebie nosc swietojanska ?
u mnie covidowa i piwem chcieli mnie upic. zycie jest piekne, ale moczopedne :slight_smile: a kilka piwek pod szaszłyki z frytkami to dobry poczatek

2 polubienia

A od kiedy i do kiedy mieliśmy tendencje wchodzenia Habsburgom w tyłek ? Przecież Jan III Sobieski ostatecznie za naciskami szlachty też doprowadził do odsieczy wiedeńskiej …