U szarańcza bojowa

Orientujesz się może jaka jest geneza nazw miast Chersoń oraz Ługańsk?

I czy słynna “Uganda” to Obwód Ługańsk czy o co z tym określeniem chodzi? @Nunu

Kaciatku Macieju, Wasc o wojsku to pewnie slyszal?
A przygody Szwejka czytal? Aaa. …
Wojsko ma swoje kody i sposoby na szyfry.
Do pomyslow kolezanek/kolegow ?
Doswiadczenia nabiera się szlifujac talent i umietnosci.
Gadanie na zasadzie - mozemy podyskutować, a ja i tak wiem, ze nie masz racji? No to ten Twoj Jacek. Maja go sluchac , a ja wiem lepiej? Mam uczulenie na dyktatorów i guru. Zycie mam jedno
A w kwestii sluchania to jestem dobra, tylko konfesjonal za ciasny :+1::upside_down_face:

2 polubienia

Uganda to mówią zwykli ludzie hehe tacy jak chociażby laska z kanału “Andromeda” na YouTube
Sporo osób tak mówi a odkąd Ukraińcy spuszczają ruskim wypierdol to się jakoś przestałem interesować xd

Wpadłem na suchar

Etruskie eta ruskie XD

Pewnie stąd pomysł że Etruskowie to Słowianie wśród wielu czubków

1 polubienie

Et…Ruskie onuce
Lepiej walonki słomą wylozyc :joy_cat::+1:
Ja jestem starej daty
Ale sa encyklpedie, slowo pisane i mówione ? niewierny Tomasz biblijny - jak nie dotkniesz to nie uwierzysz. Owszem. Tylko mądrych sluchac, bo oparzenia goja sie ciezko :green_heart:

1 polubienie

Piotr I sprowadzał kolonistów z Europy. I oni zakładali swoje miasta. Głownie Holendrów, fachowców w różnych dziedzinach, szczególnie w budowaniu statków.
A Chersoń został założony przez Szwedów, których sprowadziła Katarzyna II i ona pozwoliła im tam miasto założyć w 1778…
Zresztą w niewielkich ilościach Holendrów i Niemców zciągali już następcy Iwana I, najwięcej Gorys Godunow.

1 polubienie

Eta bo to po rosyjsku a nie łacińskie czy francuskie et XD

Eta to po rosyjsku “to” Jak np “Eta ruski mir” - To rosyjski świat

Jakby to było moje pytanie to dałbym Ci najlepszą odpowiedź a tak mogę jedynie @okonek prosić o wyróżnienie

1 polubienie

Iii tam, to proste pytanie było, każdy wie takie łatwe rzeczy. :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Może i proste ale bardzo mnie nurtujące haha

A zastanawiam się @Nunu czy “das” to po rosyjsku “do” czy tylko w “das widania” się tak tłumaczy?

Bo po niemiecku Das ist - To jest

Chociaż ta kwestia też mnie bardzo nurtowała to nie znam nadal genezy powstania nazw tych miast heh

EDIT: Może @Nunu będzie wiedziała?

Ruś Kijowską założyli Szwedzi, teraz okazuje się że miasto Chersoń po latach też XD

Szwecja straciła swoją mocarstwowość podczas III wojny północnej pod ukraińską Połtawą

A teraz 400 Szwedów walczy za wolną i suwerenną Ukrainę z czego niektórzy już zginęli

1 polubienie

Ruś Kijowską założyli Waregowie.

1 polubienie

No ale Oni pochodzili głównie ze Szwecji heh

To Szwecja pochodzi od Waregów.

1 polubienie

W uproszczeniu ± Waregowie to byli dzisiejsi Szwedzi a Wikingowie to dzisiejsi Norwegowie i Duńczycy

A ty jak to rozumiesz?

W uproszczeniu, to Waregowie też byli Wikingami.
Wikingów było mnóstwo sortów, typów i rodzajów.
I proszę bez uproszczeń w historii… :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Ja się posługuję taką historią jaką znam a więc uproszczoną w kontekście “że to było dużo bardziej skomplikowane xd”

No to posługuj się czymś innym, a nie historią. :roll_eyes: :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Nie bądź taki wymagający XD! :wink: