Układaliście już kiedyś krzyżówkę? Nowy konkurs

Kolego, nie rygor. W mojm liceum zwyczajowo do nauczyciela mowilo sie pani/ pan profesor.
Zajecia pozalekcyjne mile widziane. Wtedy, ale to juz klasa maturalna mozna bylo przejść na pan i imie, a i nauczyciele tez używali slowa pan, jak chcieli nam zwrocic uwage, że pelnoletniosc zobowiazuje.
Ściąganie na klasówkach? Pomine milczeniem, bo uczniowie wspolpracowali z nauczycielami. Kto kogo przechytrzy. :laughing:

1 polubienie

Ależ to jest właśnie rygor.A w każdym razie,jego element.Odnosze wrażenie że najpierw przeczysz a potem dorabiasz do tego opinię…

To znaczy inaczej rozumiemy slowo rygor. Taki to byl w podstawówce. Kierowniczka tej budy to byla treser. Ale czy zachowanie pewnych form bycia to rygor?

Oczywiście że tak!
Rygor tradycji lub przyzwoitości.Nie mylić z terrorem.

A no to sprawa wyjaśniona.

1 polubienie

Zdecydowanie uważam, że odpowiedzi powinny być jawne. Zresztą gdy zobaczysz, jak to działa w praktyce, nie będziesz miał jakichkolwiek wątpliwości. W życiu zdążyłem ułożyć ze 300 różnych krzyżówek, może więcej, może mniej. Tak troszkę się w tym temacie orientuję, proszę więc o zdanie się na moją intuicję.
Faktem jest, że takiego konkursu jeszcze nie organizowałem, ale kiedyś trzeba zacząć no no nie?
Kilku osobom nie bardzo podobało się ostatnio, że ten czas był tak ważny. Tutaj będzie inaczej. Jak będziesz miał trochę szczęścia, to i 6 dni po czasie przyjdziesz za każdym razem a i tak zawody wygrasz.
Tutaj będą ważne takie rzeczy jak:
zasób Twojego słownictwa
cierpliwość
szczęście.
Czas także odegra rolę, no bo przecież ten czas będzie trzeba mieć, by pomyśleć, ale ta rola będzie już w innym znaczeniu niż w zabawie wcześniej.
Powinno być tym razem spokojnie, może będzie aż za spokojnie, ten czas to pokaże :grin:

1 polubienie

Ale diagramy cza bendzie wstawiać? :shushing_face:

1 polubienie

Nie trzeba będzie.
W krzyżówce 3x3 będziesz miał do podania 6 wyrazów, (3 poziome i 3 pionowe), każdy po 3 literki.
Dasz radę :grin:

1 polubienie

Spoko. Od jutra ustawiam się w dołkach startowych.
Aha, mam już dwie ostatnie pantropy. Jesteś teraz na chacie? Jeśli tak, to mogę zapodać paszczówę.

1 polubienie

“Mamy całkowite zaufanie do naszego reżysera” :joy:Z jakiego to filmu?
Jak już starałem sie podkreślić,nie krytykuję i zdam sie na Twoje doświadczenie.
Ostatnio chyba nie o czas chodziło a jakieś niewytłumaczalne kwestie sprzetowe…Przynajmniej ja to tak odbierałem.
Oczywiście,trudno oczekiwać by zawsze o tej samej porze, każdy miał czasu pod dostatkiem.To sie chyba skończyło w liceum :wink:
Tutaj jednak ,na razie na ślepo,oceniam że ten kto pierwszy coś wykombinuje,ma przewagę.Może niewielką a może sporą…To sie okaże…

Jak bedzie punktowane i ile liter do uzycia? Pełny polski alfabet ze znakami diakrytycznymi? Sądzac po źródle jakie podałeś to tak?
A tak, @collins02 problem w konkursie byl sprzętowy a dokladniej szybkosc przesylu danych. Niestety informacja w swiatlowodzie nie porusza się z prędkością światła. Jest to problem znany, nierozwiazywalny, przynajmniej na razie, w naszym przypadku te spowolnienia były połączone faktycznie ze sprzętem. A konktetnie z grafika. Ja korzystalam ze smartfona, bo lapek mi przymulał
No i polskie litery…

1 polubienie

Na przykład w krzyżówce 4x4 czyli diagram będzie kwadratem o boku 4, będzie trzeba wpisać cztery wyrazy poziome i cztery pionowe - razem osiem wyrazów. Każdy z nich może być rzeczownikiem pospolitym w mianowniku. Wtedy za taki rezultat dany gracz otrzyma 8x4 = 32 punkty. Pytanie, czy się komuś uda? Może tych wyrazów będzie 6 rzeczowników pospolitych a dwa pozostałe nazwą własną? Wtedy punktów będzie 30 i jest to wynik jak wiadomo, gorszy od poprzedniego.

Jasne, że nie można podać dokładnie tego samego rozwiązania, ale czy można będzie użyć jednego, czy dwóch takich samych słów w tym samym miejscu? A w innym miejscu? A jeśli użyję wszystkich takich samych słów, ale w zupełnie innej konfiguracji?

2 polubienia

No właśnie wspomniałaś tu o problemie nad którym się sporo zastanawiałem. Oczywiście, że dokładnie takiej samej krzyżówki dać nie można. Jednak stanąłem przed dylematem: Co z powtarzalnością słów? Należy na takie same wyrazy pozwalać czy nie?
Po pewnym czasie namysłu doszedłem do wniosku, że należy pozwalać. Dlaczego?
Bowiem przy odpowiednio dużej liczbie osób może być taka sytuacja, że dana kolejna osoba nie będzie mogła podać krzyżówki tylko z jednego już powodu, nie będzie mogła znaleźć wyrazów, bo już wszystkie możliwe zostaną użyte. Teoretycznie jest taka sytuacja możliwa, zależy ile ludzi będzie grać. Wtedy byłoby to bez sensu, ktoś chce podać krzyżówkę a nie może, bo ilość możliwych wyrazów została wykorzystana. Możliwość dublowania wyrazów zwiększa pulę tychże i raczej przy naszych możliwościach osobowych do wspomnianej wcześniej sytuacji nie dojdzie.
Pojawia się teraz drugie pytanie: Ile w takim razie takich samych wyrazów można będzie podać?
Tu również doszedłem do wniosku, że ile się da, ale nie wszystkie, byle krzyżówka nie była ani taka sama, nie była lustrzanym odbiciem ani też nie przedstawiała obrotu o 90 stopni lub wielokrotność (którejś z poprzednich, bo to już byłoby trochę jak pasożytnictwo lub cwaniactwo). Poza tym może być znaczne utrudnienie faktem porównywania każdej krzyżówki z każdą. Inna sprawa, że takiej sytuacji może nie zauważę, no niestety liczę na zawodników, podpowiedzą, zobaczą przecież, że ktoś przekręcił krzyżówkę o 180 stopni.
Tak więc wyrazy mogą się powtarzać, byle nie wszystkie.

1 polubienie

Krzyzowka z tego co piszesz bedzie symetryczna? A dokladniej kwadratowa?

1 polubienie

Tak, każda z krzyżówek będzie kwadratem. Pierwsza będzie kwadratem 4x4

Rozważałem również użycie krzyżówki w formie prostokąta, na razie jest to sprawa otwarta, jeśli będzie zapotrzebowanie, to się taką również użyje.

1 polubienie

Dzięki za analizę. Tak właśnie myślałam :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

Dodam jeszcze, że do każdej z krzyżówek może być i zapewne będzie różnica w podejściu do niektórych aspektów. Niektórych z nich nie znam maksymalnych rozwiązań. Niektóre sam zrobiłem, ale nadal jest teoretycznie szansa na lepszy od mojego wynik. Będę więc o takich rzeczach na bieżąco informował. Może więc być ciekawie.

2 polubienia

Ten wątek robi się długi. Może by zebrać wszystkie reguły w jednym, nowym wątku? W razie potrzeby weszło by się na jego początek, a nie przeszukiwało tutaj potrzebnej informacji? To tylko sugestia :slight_smile:

3 polubienia