W jakim województwie leżałą Twoja miejscowość w XVII wieku?

@Birbant to pewnie bez mapy powie :slight_smile:

4 polubienia

U mnie nic się nie zmieniło od 500 lat - nadal Mazowieckie!

5 polubień

Mittelpreuss. Stolp. A przedtem Lauenburg.

3 polubienia

Ja poza granicami byłem.

5 polubień

Tak. W tym czasie Twoje miasto należało do księstwa opolsko - raciborskiego pod władzą Hohenzollernów.

4 polubienia

Ja w tym czasie, chyba byłam pod panowaniem Królestwa Pruskiego?

4 polubienia

Tak jak kolega @Devil

4 polubienia

Bo ten gizd pieruński, blisko mnie mieszka.

3 polubienia

Krzyżaki jesteście! :slight_smile:

2 polubienia

obecne? Krolestwo Walencji, sprzymierzone z Krolestwem Aragonii, ale krola to musialabym sprawdzic :wink:
a Lodz wtedy byla wlasnoscia biskupow kujawskich.

2 polubienia

A nie Łęczyckich?

mnie uczyli, ze kujawskich. ale czort wie jak oni sie tym “dobrem” podzielii - biskupow bylo wielu, wiec mogla akurat przypasc leczyckiemu?

1 polubienie

krolow sprawdziłam - na mocy pokretnych ukladow Krolow Katolickich Krolestwo jako krolow w XVII wieku mialo potomkow Filipa I (tego od Eskorialu) o numerach porzadkowych II i III i pozniej Karola II (ten mial imie po poczwornym pradziadku, zalozycielu dynastii)

2 polubienia

Tylko spojrzalem czy czasem znowu jakis"podchwyt" ale nie…Zawsze Poznan.Choc musze przyznac ze mapa “kaliskiego”,bardzo ,przerosla moja i wiedze i wyobraznie :wink:

1 polubienie

Moje miasto rodzinne nie było w XVII wieku miastem a wsią.
Tak jak pisze @birbant ta wieś też należała do księstwa opolsko-raciborskiego. Została lokowana w XIII w. przez zakon Bożogrobców na mocy aktu Władysława opolskiego. Miasto powstało na przełomie XVIII i XIX wieku.
Ciekawe że miasto w którym obecnie mieszkam też datuje się z XIII wieku.

2 polubienia

Tu gdzie mieszkam to do 1960 byly wydmy.
A Łódź byla nieduza wioska na wymarciu, zniszczana do tego stopnia, ze jak poczatkowo zanalazla sie w zaborze pruskim to zastanawiano sie, cze nie odebrac praw miejskich, ale chyba za duzo zachodu z tym bylo. Potem przyszla rewolucja techniczna i okazalo sie, ze to idealne miejsce na fabryki i osadnictwo. A i rynki zbytu byly w postaci Rosji i… Chin.
To ostatnie to kto by wtedy pomyslal, ze dzis swiat bedzie sie bronil przed nimi?

2 polubienia

W “województwie” niemieckich cesarzy z dynastii Habsburgów.

3 polubienia

To tak jak u mnie!

1 polubienie

Moja miejscowość leżała poza granicami Polski.

Ale nie wiem czy przypadkiem granice nie były przesunięte na wschód bardziej poza granicę obecnej Polski? Wtedy moglabym opowiedzieć cos o korzeniach. Po kądzieli. Po mieczu to województwo krakowskie.

2 polubienia

Poza granicami od śmierci Bolesława Śmiałego, o ile dobrze pamiętam Twoją miejscowość.
Do Polski wróciła po ostatniej wojnie. Opisywałem to w innym temacie okonka o wielkiej trójce.

3 polubienia