W jakim województwie leżałą Twoja miejscowość w XVII wieku?

No wiem.
Ale cos o wschodnich rubiezach…? Może bym wtedy określiła skąd pochodzi mama…

3 polubienia

Wschodnie rubieże należące do Rzeczypospolitej w różnych okresach, obszarowo były większe niż dziś Polska. A jeżeli o mamę chodzi, to prawdopodobnie zachodnie rejony tych kresów, o ile urodziła się i mieszkała w Polsce.

2 polubienia

Tak było. Obwód Złoczów.

2 polubienia

No to lwowskie. W kierunku Tarnopola. Szlacheckie miasto lokowane pod koniec XV wieku. Tak sobie przypominam. Co do szczegółów, musiał bym się wesprzeć materiałem na ten temat. Mój tata pochodził z niedalekich okolic.

2 polubienia

Tata Juli urodził się w Złoczowie! To gdzieś koło Stanisławowa.

2 polubienia

To Ty taki Austrowęgier jesteś z czesko - polską domieszką. Albo Galicjant, czy Galicyta… :crazy_face:

2 polubienia

W malborskim :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 polubienia

Krzyzaki to w Bydgoszczy…

3 polubienia

A w Malborku to kto??

2 polubienia

Prusaki…

2 polubienia

Krzyżacy przebywali w Malborku tylko sto kilkadziesiąt lat, natomiast do polskich królów zamek należał ponad 300 lat aż do zaborów

5 polubień

Ale zamek zbudowali Krzyzacy.
Ewenement na skale europejska.

2 polubienia

:astonished: :astonished: :astonished:

Do śmierci księcia Jerzego Wilhelma w 1675, miasto było siedzibą potomków królewskiej dynastii Piastów. W mieście przez wiele wieków ścierały się wpływy polskie, czeskie i niemieckie. Miasto przechodziło kolejno pod panowanie Habsburgów i Hohenzollernów. W 1516, po śmierci Fryderyka I, władzę przejął jego syn Fryderyk II. Fryderyk II dokonał podziału księstwa między dwóch swoich synów. Miasto przypadło Fryderykowi III. Władzę w mieście objął zarządca króla czeskiego, a później starszy syn Fryderyka - Henryk XI. Kolejnymi władcami byli: Fryderyk IV – brat Henryka XI, po jego śmierci miasto przeszło na syna Jerzego II Brzeskiego – Joachima Fryderyka, po którym dziedziczył jego syn Jerzy Rudolf. Po śmierci w 1653 Jerzego Rudolfa władzę objął jego bratanek Ludwik IV, od 1663 następcą jego był najpierw jego brat Jerzy III a 7 miesięcy później trzeci z braci Chrystian. Zmarł on jednak w 1672 i rządy objęła jako regenta wdowa po nim Ludwika, ponieważ ich jedyny żyjący syn Jerzy Wilhelm był niepełnoletni.

.jakie to miasto @birbant :thinking:

3 polubienia

W malborskim.

1 polubienie

U mnie XVII wiek, to czas zmian. Początkowo moja miejscowość jest stolicą niezależnego państwa. Później trafił się okres okupacji najpierw Wallensteina, następnie króla Szwedzkiego pod którego patronatem stała się jedną z jego twierdz, przez co nawet stała się bohaterem jednego z bardziej popularnych wówczas przysłów :slight_smile:

1 polubienie

Ty mi zawsze trochę na Niemrę wyglądałaś :stuck_out_tongue:

3 polubienia

Mniej więcej koło Stanisławowa, z tym, że bliżej Stanisławów w kierunku ówczesnej granicy z Rumunią.

2 polubienia

Zakamuflowana opcja niemiecka.

1 polubienie

Tak dokładnie to nie wiem, tylko to,że liceum kończył w Stanisławowie…

1 polubienie

Trochę? Niedokładnie się przyglądałeś @anon86894402 :innocent:

1 polubienie