"W pustyni i w puszczy" wypada z lektur szkolnych

Bo tak. Bo ktoś napisał do pani minister, że nie chce, żeby była to wspomnieli, że mogą spełnić życzenie. Przecież teraz to koncert życzeń, jak jeszcze odciążyć rodzica, żeby nie przyszło mu do głowy, że dziecko się wychowuje a nie ma.

3 polubienia

Nie mam zdania co do tej lektury. Sam przez nią nie przebrnąłem.
Lektury w Polsce służą poznawaniu polskiej tradycji i historii. Nie powinni usuwać wszystkiego tylko dlatego że jest napisane archaicznym językiem. Warto jednak zredukować ilość tych cegieł na rzecz literatury współczesnej. Świat się zmienia. Problemy szlachty i dziadów nie są problemami młodzieży.

1 polubienie

Powody są po części opisane w Wikipedii, w części “Krytyka”, która opisuje “W pustyni i w puszczy”.

3 polubienia

Aha. Przeczytałam. Głównie rasizmu się dopatrzono. Jeszcze by się dzieciom mózgi zlasowały po przeczytaniu :thinking:
Czyli, że słusznie przypuszczałeś.
A gry w szachy też szkoda, bo jak się dopatrzą, to pewnie też zabronią :grin:

4 polubienia

Mam nadzieję, że tego linku tu nie usuną.

Dodam, że pod nim jest interaktywna mapa ukazująca kraje pod względem IQ.

Nie przyrównuję do tego indeksu wielkiej wagi, chociaż w pewnym stopniu odzwierciedla sytuację. Chodzi mi o coś innego.
Sienkiewicz w książce W Pustyni i w puszczy przedstawił mieszkańców Afryki jako, cytuję: “zarzuca Sienkiewiczowi ukazanie tubylczej ludności jako prymitywnej i wręcz ograniczonej umysłowo”.
A jak ma kuźwa być, skoro fakty są takie, jak podane przeze mnie wyżej?

6 polubień

I jeszcze taki smaczek:

— Czego tak patrzysz? — zapytał Staś — czy myślisz, że drugi wąż może się ukrywać w drzewie?
— Nie; Kali bać się Mzimu.
— Cóż to jest Mzimu?
— Zły duch.
— Widziałeś kiedy w życiu Mzimu?
— Nie, ale Kali słyszał okropny hałas, który Mzimu robi w chatach czarowników.
— To jednak wasi czarownicy się go nie boją?
— Czarownicy umieją go zakląć, a potem chodzą po chatach i mówią, że Mzimu się gniewa, więc Murzyni znoszą im banany, miód, pombe, jaja i mięso, aby przebłagać Mzimu.

Z czym sie to wam kojarzy? :rofl:

5 polubień

We wiarę w duchy … Ha ha, duchów nie ma, tylko benasek coś niedawno bredził o nich. Pewnie się schlał lub porządnego staffa wykopcił … :grin:

5 polubień

Nie wiem na ile to “działa” ale czytalam gdzies ze ludy polnocy miały wiekszy problem z przetrwaniem, zfobyciem pozywienia, ochrona przez zimnem a wiec odzienie i jakies schronienie, gromadzenie zywnosci w na czas zimy a wiec planowanie itp. Co skutkowalo wiekszym rozwojem inteligencji.

7 polubień

@ihtiel - Ty rasistko! Sugerujesz ze Murzyni sa mniej inteligentni?

4 polubienia

Nie. No co ty. Odnioslam sie do mapki wstawionej przez benaska przytaczajac artykul który niegdys czytalam

3 polubienia

Pewnie mapkę projektowali szujowaci, wiadomonacyjni, opłacani naukowcy, dodatkowo zaszczepieni, na co się tylko da … :thinking:

7 polubień

No wlasnie. Wspolczesne dzieci ta lektura nudzi. A mnie zachwycila. Znam na wyrywki.

1 polubienie

Współczesne dzieci zapewne chcą Tiktoka.
Z nich chcą czerpać mądrość i rozwagę …

5 polubień

Nie “mądrosc i rozwagę”, tylko “rozrywke i fame”.

2 polubienia

Społeczeństwa głupieją, więc po co tiktokowcom uświadamiać ich położenie dając do przeczytania taką książkę?

3 polubienia

Dlatego my, (nie będę wymieniał nicków, bo są znane), próbujemy ile tylko mamy sił, by społeczeństwa nie głupiały, układamy zagadki, zadania, różne intelektualne gry i tym podobne rozrywki.
Sama sobie odpowiedz, jaki procent z tego korzysta …

6 polubień

Odeszlismy od tematu. W kierunku rasizmu.
A tu chodzi o zmiane w kanonie lektur. I W pustyni nie jedyna ktora znika. Z jednej strony - nasze przyzwyczajernia, z drugiej obecne dzieci sa juz inne. Poza tym tyle nowych wspolczesnych pozycji sie pojawilo, ktorym my nie omawialismy a rzeciez czas nie jest z gumy.
Mysle ze inna sprawa w liceum , gdzie trzeba poznac dziela charakterystyczne dla epoki a inna w podstawowce gdzie chodzi o umiejetnosc czytania i rozumienia czytanego tekstu i wynoszenie z tego jakiejs wiedzy lub umiejetnosci. Oraz rozbudzenie checi do czytania.

3 polubienia

Nie wiem, czy jakby mi kazano w szkole rozbudzać chęć czytając lekturę a matka i ojciec jak współczesne niektóre madki i łojcowie torpedowali każde prawie polecenie nauczyciela to czy by mi było łatwo rozbudzać w sobie…

2 polubienia

Uruchomiles mi wyobraznie czarna Nel?
A moze skosnooka do tego?

3 polubienia
1 polubienie