Warto zauważyć, że Trashing Mad w Historii na Szybko już omawia okres, gdzie królem Czech jest Wacław IV Leniwy, a Królem Węgier Zygmunt Luksemburski ...

Czyli za niedługo będziemy wkraczać w rok 1403 czyli wydarzenia z gry Kingdom Come Deliverence. Potem będzie nas czekać spalenie Jana Husa na soborze w Konstancji bodajże w 1409 roku i co za tym idzie rewolucja husycka w Czechach. A potem naturalnie bitwa pod Grunwaldem …

EDIT: Husa spalili w 1415 roku czyli po bitwie pod Grunwaldem :slight_smile:

1 polubienie

Przez ciebie i przez @birbant -a to sie w koncu tej historii naucze
Ale w sposob duzo ciekawszy niz w polskich szkolnych ksiazkach

2 polubienia

Doloz jeszcze 1408 zalozenie ,Cosa Nostra’’
Istnieje do dzisiaj i nadal pomaga ludziom.

1 polubienie

A może ja coś dołożę? :shushing_face: Coś bym jeszcze znalazł… :grinning:

2 polubienia

Dokładaj - nie pytaj nawet o pozwolenie :wink:

1 polubienie

Tutaj doczytałem, że : " Początek XV wieku to zresztą i tak interesujący czas dla środkowej Europy - nawet pomijając porwanie króla Bohemii. To właśnie w 1403 roku Jan Hus został rektorem uniwersytetu w Pradze, kontynuując wygłaszanie wykładów i publikowanie prac niezgodnych z nauczaniem kościoła."

1 polubienie

Szczerze powiedziawszy “pierwszy” raz słyszę o Cosa Nostrze xd

1 polubienie

Żartowałem… :grinning:

1 polubienie

Ty żartownisiu … zrobić biednemu człowiekowi nadzieję, że dowie się czegoś ciekawego… a potem go tak rozczarować … :rofl:

2 polubienia

Nie jojcz. Poświęciłem Tobie osobny temat. :blush:

1 polubienie

Hus i następni pewnie nigdy by nie zaistnieli, gdyby nie naukowiec z Oxfordu Jan Wiklif. To z niego czerpali wszyscy późniejsi reformatorzy, a on jako pierwszy nazwał zhierarchizowany kościół synagogą szatana, a papieża antychrystem :joy:. W XIV wieku trzeba było mieć jaja by to zrobić, nawet jak miało się rację. Ale o tym jakieś gry, czy opowiadania nie mówią.

2 polubienia

:innocent:

1 polubienie

Wspominałem o nim tu już niejednokrotnie. Cztery tezy Husa, to właśnie wpływ Wiklieffa.

1 polubienie

Nie wiem. Nie zauważyłem, dopiero tu wdepnąłem.

1 polubienie

Domyślam się. Czasem coś historycznego tu skrobnę, według skromnej wiedzy mej.
Dziś nawet temat założyłem o defenestracji, niejako w nawiązaniu do omawianych w tym pytaniu wydarzeń z XVI wieku. :blush:

1 polubienie

Szczerze, to też nie pamiętam, abyś o Wiklieffie wspominał - no ale może po prostu nie pamiętam bo nie jest to dla mnie tak znana postać jak chociażby Hus, Luter, Kalwin, Joanna d’arc, Waldo czy Jakub de molay :upside_down_face:

Nie zakładałem osobnego o nim tematu, ale wspominałem w innych w nawiązaniu.

1 polubienie

Nie zapominajmy, że wcześniej przecież byli także Arianie, Katarzy, Albini i Waldensi …

1 polubienie

Co o tym sądzisz w odniesieniu do tego co napisał BruceLee ?

@LeeBruce to ten wloczykij co został zbanowany? Tak tylko pytam. Z góry przepraszam xd więc nie odpowiadać treściami mogącymi wywołać zadyme :rofl: