Wojna cywili z wojskiem.... a propo zamkniętego tematu o broni...

Ponieważ temat zamknięto chciałem tu pokazać jak wyglada wojna cywili z wojskiem. A dokładniej jak się kończy.
To nie zdjęcia Warszawy z 1944 czy Berlina z 1945 to Grozny po zdobyciu go przez Rosjan w polowie lat 90-tych…









2 polubienia

Temat zostal zamkniety ze wzgledu na styl dyskusji, a raczej jego braku jaki zaprezentowal zakladajacy, nie tematykę

3 polubienia

On przeciez zawsze musi miec racje (reszta to idioci)…

1 polubienie

Trochę szkoda. Bo poruszył wazny temat . Wielu polityków PiSu też uważa że grupa ludzi z karabinami jest w stanie powstrzymać regularną armię…
W filmach pokazuje się wojnę jako potyczki pojedynczych ludzi lub grup żołnierzy. Więc tworzy się blędne mniemanie o tym jak wygląda wojna…
Obecnie trwa konflikt w Syrii, na Ukrainie. Mozna se obejrzeć filmy, zdjęcia. Poczytać reportaże…

5 polubień

Siegnac pamiecia do wojny na Balkanach…

2 polubienia

A ja mogę podać przykłady, w których regularne armie dostawały po dupie.
Pomijam Wietnam, ale w Afganistanie sowiecka niezwyciężona armia dostała straszliwe bęcki.
Hitler aż taki głupi nie był by podbijać Szwajcarię z jej obywatelską armią.
Polska jednak, takich warunków geograficznych nie posiada,.

Generalnie @SMOK.Maciej rację ma. Z reguły górą jest zawsze regularna armia.
Boleśnie przekonali się o tym gladiatorzy Spartakusa oraz w wiele wieków później, bo na na przełomie XIX i XX w, chińscy bokserzy, którzy zbuntowali się przeciw dynastii Qing. W starciu z regularną armią nie pomogło im ani mistrzostwo w wschodnich sztukach walki, ani czary, czyli wprawianie się w mistyczne transe.

Więcej, to już mi się nie chce. :blush:

5 polubień

To Idioto w tamtym pytaniu… to akurat powinno być zmoderowane bo to nie była krytyka poglądów… tylko celowe użycie ad personam.

5 polubień

Za to ban powinien być.

4 polubienia

A on sie slownikiem zaslania…

3 polubienia

Afganistan to specyficzne warunki. Armia sowicka nie przegrała tam żadnej bitwy. (a Ameryknie żadnej w Wietnamie)
Tam nie było bitew. Rozległy, górzysty kraj. Partyzanci niszczyli kolumny transportowe. To były potyczki.
Typowa to zaminowanie skał. Jedzie kolumna wysadza sie skały które zasypują pierwszy pojazd w kolumnie i ostatni. Potem ostrzał z 1-2 km i kilku granatników ( po ciężarówkach z amunicją i paliwem), i kilku dobrych strzelców (do żołnierzy) i wycofanie się w góry…
Atak przeprowadzany siłami dosłownie 6-8 ludzi. Czasem część “oddziału” to były dzieciaki lub staruszkowie… Zazwyczaj nie mieli strat własnych… A potrafili zniszczyć kilkanaście pojazdów i zabić 30-40 żołnierzy…
W górach nie sprawdza sie klasyczna artyleria jako osłona. A Rosjanie nie mieli oddziałów szybkiego reagowania by ścigać atakujących. Tam gdzie stosowali coś w tym rodzaju (osłona kolumny przez szturmowe Mi-24 lub Specnaz w transportowych Mi8/17) bojownicy nie miali żadnych szans na ucieczkę.
Na pewno przegrali wojnę z przemytem broni z Pakistanu. Za późno zdali sobie sprawę jak niebezpieczne to dla nich i gdy Specnaz zaczął polowania na kolumny przemycajace broń (byli niesamowicie skuteczni) było za poźno. Około 100 wyrzutni Stingerów i 3x tyle rakiet już było w rękach bojowników… Latanie stało się śmiertelnie niebezpieczne… A koszty wojny zaczeły gwałtownie rosnąć…

4 polubienia

Wojna to biznes zamożnych i dramat ubogich

3 polubienia

Hurrra!
Brawa dla moderatorki!!!

1 polubienie

Właśnie, ostatnie zdanie Twego komentarza jest kluczowe. Brak kasy.
Jednakowoż warunki, czytaj; góry, też dużo stanowią.

Wracając do tematu zamkniętego pytania, to przez jego autora przemawia taka chłopięca naiwność po naoglądaniu się filmów. Bo prawdziwej broni z bliska, to on nie widział. Chyba, że procę.

4 polubienia

Dobrze, ze temat zamknieto
Dziwie sie i to bardzo. tylko ze uzytkownicy odpowiadaja na pytania kogos kto systematycznie wszystkich obraza
Moderacja zareagowala slusznie. Oby tak dalej
Tym chetniej wypowiem sie w twoim temacie, tylko musze pomyslec

3 polubienia

Calkowicie sie z toba zgadzam!!!
co do trego bana

2 polubienia

Dokladnie tak
Czasami odnosze wrazenie, ze niektorym to nie przeszkadza ze sa obrazani

2 polubienia

ale skoro odpowiadasz na te pytania to znaczy ze akceptujesz ten slownik

Odchlasnąłem mu wczoraj, ale koleżanka, @okonek wykazała błyskawiczny refleks i odchlasnęła mnie. :grinning: Od tego jest moderatorką, więc pretensji nie zgłaszam, bo się z tym liczyłem.:stuck_out_tongue:

Odlegle porownanie do mentalnosci Kalego: jednemu wolno bic, a drugiemu nie wolno sie bronic

2 polubienia

Nieodległe, a doskonale celne. Dobra, kończmy ten temat. :blush:

3 polubienia