Wreszcie materiał na temat Dwarki ... Już od dawna na niego czekam od typa Kosmiczne Opowieści

Wszystkie legendy mają to do siebie, że są ubarwiane :wink:

Dodatkowo można sobie pogdybać zupełnie nie historycznie… ale…
Przeważnie skuteczne oblężenia kończyły się tym, że ktoś zdradzał i wpuszczał wroga. I jak wówczas wygląda fortel z “koniem trojańskim”… no i teraz mamy przesłanki o założeniu Rzymu… to można sobie odpowiedzieć kto go założył i czy aby sam tym koniem nie był :wink:

2 polubienia

O nie do końca. Teraz są ubarwiane. W czasach przedpiśmiennych ludzie uczyli się na pamięć, żeby właśnie nie ubarwiać. Nasze podejście wynika z doświadczenia naszych czasów i tego co zauważamy. Tylko to ciężko przenosić na czasy których nie znamy. Wówczas słowo miało zupełnie inną wagę.

2 polubienia

Legend o zatopionych miastach jest sporo. Alantyde to juz w tylu miejscach umieszczano, ze niedlugo map zabraknie. W kosmosie też. Choćby Stargate Atlantis.:wink:

2 polubienia

Pojęcia nie mamy, wyglądał koniec tego miasta. Iliada i Odyseja nie sa a żadnymi źródłami historycznymi.

2 polubienia

Aczkolwiek, pamiętam całkiem dobrą historię Izraela… która powstała z krytyki biblii i materiałów archeologicznych. Nie pamiętam autora… ale to był kawał dobrej roboty.

2 polubienia

O ku*** … Najlepsze jest to, że Platon twierdził, że była za Słupami Heraklesa, a niektórzy ją na Santorini umieszczają i w ogóle na Morzu Śródziemnym XD

A co do kosmosu to też przecież za Słupami Heraklesa :rofl: :rofl: :rofl: XD

1 polubienie

Jak lubisz seriale sf to byc moze Atlantis sie podobać
5 sezonów tego jest.

2 polubienia

A na jakiej podstawie uważa się, że Trojanie przywędrowali aż nad Tyber ?

I czy wiadomo coś na temat tego czy trojanski dialekt greki, jak i w ogóle sama greka była w jakiś sposób podobna do łaciny ?

O kurde … Nie mam czasu :wink: A na pewno nie na serial tego typu … :confused:

Szkoda, że nie pamiętasz :confused:

Nec ious ubi Ilion czyli nie ma śladu po miesjscu, gdzie była Troja.
Ten kanon słowny wszedł do potocznego języka, oznaczając całkowitą zagładę.
Nie pamiętam daty, ale pierwszego odkrycia archeologicznego pod koniec XIX wieku dokonał Schliemann i w dalszych badaniach okazało się, że chodzi o tę Troję, o której pisał Wergiliusz w swej Eneidzie oraz Homer w Iliadzie.
Do lat 80 ubiegłego wieku dokopano się ośmiu albo dziewięciu miast, które kolejno powstawały po sobie. Po każdym zniszczeniu, powstawało następne. Ta, z rzekomym koniem trojańskim, była przedostatnia, bo ta ostatnia powstała po dużej przerwie za Cesarza Oktawiana Augusta i przetrwała co powstania Bizancjum. Jakieś trzy wieki.
Nie pamiętam nazwy miejscowości, gdzie to wykopalisko jest, ani nazwy tego wzgórza, ale to jest w Azj Mniejszej na terenie dzisiejszej Turcji.

Przepraszam za brak dokładności, ale zajmowałem się tym ze 30 lat temu i napisałem tu tylko to, co pamiętam.

2 polubienia

A co do języków to pewnie nie za wiele jesteś w stanie powiedzieć ? W sensie tych podobieństw między dialektem trojańskim greki jak i w ogóle samej w sobie greki, a łaciną ?

Nie masz żadnych informacji w tej sprawie ?

1 polubienie

Co do języków, to nikt nie jest w stanie wiele powiedzieć. Znane są te, które przetrwały, jako pisane. \

Co do greki i łaciny, to klasyką posługiwały się elity i tę klasykę znamy. O dialektach i mieszankach językowych, niewiele wiemy.

2 polubienia
2 polubienia

Wzgórze Hisarlik, chyba?

1 polubienie

A na jakiej podstawie uważa się, że Trojanie zawędrowali aż nad rzekę Tyber i założyli Rzym ?

1 polubienie

Na podstawie konkretnych pism, które przetrwały.

Dzięki @okonek już mnie łeb zaczął boleć, bo nazwy Skamander nie mogłem sobie przypomnieć.

2 polubienia

A pamiętasz może jakich pism i ± gdzie tego szukać (w sensie interpretacji tego) ?

1 polubienie

Nie pamiętam.

1 polubienie