Wszawica w XXI wieku?

Właśnie przeczytałam w lokalnej prasie, że w moim regionie szkoły i przedszkola borykają się z wszawicą.
Co trzeba zrobić, lub czego się nie robi,że w dzisiejszych czasach dzieci mają wszy ?
Człowiek wchodzi do sklepu i nie wie co kupić, łazienkę już chyba wszyscy mają…

3lajki

Za moich czasów; nafta. Raz po włosach i po kłopocie.

2lajki

@birbant, ale kiedyś, mieliśmy szczęście jak dostaliśmy szampon familijny, teraz jest taki wybór , nie są potrzebne do tego wielkie pieniądze, matki odwalone, pazury żelowe świecą na km, a dzieci mają wszy ?

4lajki

Ja pamiętam czasy, gdy szamponów nie było. Moje dzieciństwo. Włoski myło się szarym mydłem, najpopularniejsze nazywało się, Jeleń. Wszom zapobiegało, ale łupież po nim przeokrutny był.

2lajki

Ale ja pytam o czasy obecne, wojny nie ma, reglamentacji też, drogeria na drogerii .

1lajk

Na czasach obecnych, to ja się słabosilnie znam. :shushing_face::grinning:

2lajki

No tak, wszy muszą mieć punkt zaczepienia :rofl:
Wybacz @birbant, wiesz przecież, że gustuje i w takich “czuprynach” u mężczyzn :wink:

1lajk

Nie mam co wybaczać,
Tak się złożyło, że na mym palniku wsza od włosa do włosa nie przejdzie, bo zanim dojdzie, z głodu padnie. :stuck_out_tongue_winking_eye:

4lajki

Golić gówniarzy!

2lajki

U mojej siostry w szkole też są wszy.
Z tego, co wiem, bierze się to zwykle stąd, że dziecko przywozi “prezent” z wakacji, z jakichś mniej higienicznych okolic, gdzie wszy mają się świetnie. Może przywieźć z innego kraju, a może nawet z kolonii. Zwłaszcza, że aktualnie wszawica pojawia się w szkołach zwykle niedługo po wakacjach lub ew. feriach zimowych.

1lajk

Jula przyniosla z przedszkola i mnie zarazila!!! Kupilam szmponik “Ovanol”. W aptece. Znakomity. Ale to bylo 34 lata temu…

2lajki

Bo bardzo wysusza. Mama mi po myciu smarowala wlosy zoltkiem a potem splukiwala i jeszcze polewala woda z sokiem z cytryny. W zasadzie nie pamietam tego…

3lajki

Raczej ich rodziców! Co dziecko winne?

1lajk

Albo łby roundupem spryskać.

Nie jest to problem endemiczny polski. Wszy znakomicie odnalazly sie w w XXI wieku i polki uginajace sie od roznych wynalazkow wspomagajacych higiene im niestraszne. Lazienki w domach tez nie. Zreszta mieć lazienke, a z niej korzystac to ciagle jeszcze bywaja pojecia roznoznaczne.

2lajki

PRZYCZYNY WSZAWICY

“Skąd ten problem? Zdaniem lekarzy wszawica łączy się z nowoczesnym trybem życia. Po pierwsze, jest nas coraz więcej i żyjemy coraz bliżej siebie. Wesz może zawędrować na nowego żywiciela nawet podczas podróży w dużym tłoku w tramwaju. Bo choć nie jest tak skoczna jak psia pchła, też nieźle potrafi radzić sobie z przemieszczaniem. Druga okazja do złapania wszy to duże skupiska dzieci: szkoły, przedszkola, obozy, sale zabaw, kolonie – to wszystko dla wszy doskonałe okazje do „turystyki”.”

Zgadzam się z tym powyżej…wszy tak samo lubią czyste jak i brudne głowy, jej to nie przeszkadza. Ważne, żeby była odpowiednia temperatura i wilgotność, to żyje sobie jak w raju.

5lajków

Bo w ogóle używanie mydła do skóry głowy (twarzy zresztą też, a u wrażliwszych w ogóle do ciała) okropnie wysusza :stuck_out_tongue:
Mocne szampony (bez mydła, ale z silnymi detergentami, np. SLS, SLeS) na niektórych też tak działają. A przy zbyt częstym używaniu to nawet na większość.

2lajki

W drogerii drogo. :blush:Wiec szamponu uzywa sie oszczednie…

1lajk

Słuszna uwaga @gra .

@okonek , właśnie do tego zmierzam , nie pytam jak zapobiegać , w jakich warunkach się rozwijają , że można je złapać od innego dziecka , ja to wszystko wiem , ale czemu to inne dziecko je ma ?

1lajk