Zapraszam na quiz ekstremalny

Akurat polozenie geograficzne to kartografia, kolega @Bingola na tym sie zna

3 polubienia

Wybacz @okonek ale do poruszania się wśród zwojów mózgowych wolę sie posługiwać topografią niż kartografią. Bo chyba to Ci się nie spodobało. image
A tak w ogóle to Ty chyba w którymś swoim życiu byłas nauczycielką. I to ostrą.

1 polubienie

Ostrosc to kwestia umowy
Ale fakt kujonstwo podopiecznej ptlologii traktuje jako cnote

1 polubienie

Jako że kujoństwa u mnie nie znajdziesz, nawet śladu, więc i do patologii mnie nie zaliczysz, a zatem cnoty nie znajdziesz. Choćbyś najostrzej mnie potraktowała. I to zaliczę sobie jako mój mały plusik.

2 polubienia

10/12
z tym samolotem kombinowałm z cisnieniem - ale źle. Nie rozumiem - to cikawe prosze wytłumaczyć.
drugi błąd - bez wyrzutów - te kluby niemieckie, ani się na tym znam, ani to mnie obchodzi.

2 polubienia

No super - z tymi miastami zastanaławiam sie czy chodzi bardziej “najwieksze” - wtedy 2 do wyboru, czy “nad morzem” - to juz tylko jedno. :crazy_face:

2 polubienia

Służę uprzejmie… :yum:

Im wyższy teren tym rzadsze powietrze. Więc śmigło musi więcej go napędzić pod skrzydła samolotu, aby było go odpowiednio odpowiednia ilość pozwalająca na oderwanie się maszyny od ziemi. Zatem potrzeba więcej czasu na napędzenie tego powietrza, czyli rozbieg musi być dłuższy.

Co do niemieckich klubów, wybaczam po znajomości. :grinning:

2 polubienia

A gdzie jest miejsce na napęd odrzutowy? Że piwnym nie wspomnę :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Napęd odrzutowy? Przez wrodzoną wstydliwość nie powiem… :rofl: :sunglasses:

1 polubienie

Wiem :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Koleżanka @okonek miała na myśli to, że w odpowiedzi @Birbant a niepotrzebnie występuje śmigło. To nie ono napędza powietrze pod skrzydła, tylko sam ruch samolotu. Generalnie chodzi tu o prawo Bernoulliego - przy gęstszym powietrzu siła nośna powstająca na skrzydle jest większa, przy rzadszym - mniejsza (a żeby ją zwiekszyć samolot musi poruszać się szybciej, co zajmie mu więcej czasu na lotnisku położonym wysoko w górach…

2 polubienia

Żeby samolot kołował, śmigło kręcić się musi. A gdy kręci się śmigło, to powstaje odpowiedni ruch powietrza. Skrzydło, żeby wznieść maszynę musi mieć poduszkę powietrzną. Dopiero po nabraniu odpowiedniej prędkości, w grę wchodzi ruch samolotu. Szybowiec sam nigdy nie wystartuje.

1 polubienie

Albo śmigło, albo turbina w odrzutowym

1 polubienie

Koledzy ja wsiadając do samolotu zakladam ze pilot ma instynkt samzachowawaczy

2 polubienia

I przy turbinie zachodzi zjawisko ruchu ruchu samolotu, który jest “pchany” odrzucanym powietrzem.

1 polubienie

Tiia mc2 i zasada zachowania energii na lepsze czasy😜

To nie tak @birbant z tym śmigłem, czy turbiną. Śmigło (turbina) samolotu nie “pompuje” powietrza pod skrzydła, tworząc poduszkę powietrzną. Śmigło (turbina) samolotu “odrzuca” zassane powietrze do tyłu, pchając całą konstrukcję do przodu. Za wzlot samolotu odpowiada odpowiednia konstrukcja skrzydła, gdzie przy odpowiedniej prędkości ciśnienie powietrza nad skrzydłem jest mniejsze niż ciśnienie pod skrzydłem i cała konstrukcja jest niejako zasysana do góry.
Zmuszone geometrią skrzydła opływające go powietrze, ma na górnej powierzchni skrzydła do pokonania dłuższą drogę niz pod skrzydłem. Siłą rzeczy ciśnienie nad skrzydłem spadnie, tworząc siłę nośną, która uniesie samolot.
Tam nie ma żadnej poduszki powietrznej. Poduszka powietrzna jest wykorzystywana w poduszkowcach.

Isnieją (istniały) japońskie konstrukcje samolotów, które miały śmigło z tyłu.
image

2 polubienia

Podajesz szczegóły, jak najbardziej prawidłowo. Ale żaden profil skrzydła nie pomoże, by samolot ruszył z miejsca. Poza tym mówimy, konkretnie o rozbiegu samolotu i jego długości. Rozbiegu, nie samolotu. Załączony przez Ciebie obrazek, pokazuje system odrzutowy, tylko ten, na zdjęciu jest mniej wydajny.

Syrenka rozpędzona do 120 km na godzinę latac nie bedzie, ale trabanta przegoni :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

Jeszcze raz.
Śmigło lub turbina samolotu odpowiedzialne jest jedynie za siłę ciągu, by nadać samolotowi taką prędkość, przy której różnica ciśnień powietrza nad i pod skrzydłem będzie na tyle duża, by mogła się wytworzyć siła nośna, która pokonując grawitację, “zassa” samolot ku górze.

Szybowiec nie ma śmigła ani turbiny, która, jak twierdzisz, pompowałaby powietrze pod skrzydła, a mimo tego się unosi. Siłę ciągu w przypadku szybowca wytwarza ciągnący go samolot. Jednakowoż szybowiec może wystartować grawitacyjnie, wykorzystując ukształtowanie terenu.

1 polubienie