Zauważyliście że w serialach czy jakichs produkcjach

Zgadza sie jednak jakos nie chcial bym byc niewolnikiem.

1 polubienie

Nie bylo az tak dobrze. Wystarczy poczytac o Kongo, dbali glownie drobni posiadacze. A gladiatorzy? Za to lepsze traktowanie placili zyciem, choc nie wiem komu bulo lepiej? Rzymskiemu legioniscie czy gladiatorowi? Bo wieksze szanse na dozycie wieku sredniego jednak mial ten pierwszy. Ale tez nie za duze. A zadbany niewolnik to jeszcze sie rozmnazal, wiec inwestycja mogla sie zwrocic.

1 polubienie

Mówimy o niewolnikach w Ameryce przed wojną secesyjna

Tez roznie z tym bywalo. W kwestii rozmnazania sie dobytku niewiele w stosunku do starozytnosci sie zmienilo. A wojna secesyjna i zniesienie niewolnictwa to przede wszystkim efekt industrializacj i braku rak do pracy - USA uwiklane w spory i wojny z Meksykiem jeszcze na naplyw Latynosow nie mogli liczyc, a imigracja potrzeb nie zaspokajala. Nawet wliczajac w to Chinczykow.

Pomijajac juz fakt,ze do rozmnazania,byli dobierami,niczym konie w stadninie.
Za zanicie wlasneho niewolnika,nie grozila zadna kara.

Statystycznie niewolnicy w starożytności mieli o niebo lepiej, niż ci w Amerykach.
Ci amerykańscy niewolnicy, poza wyjątkami, nie mieli wcale tak dobrze. Niestety, zniesienie niewolnictwa nie poprawiło ich statusu materialnego, analogicznie było z pańszczyzną.

2 polubienia

Człek o wyjątkowo ciemnej karnacji :smiley:

1 polubienie

Ja tam uwazam, ze nawet slowo czarnuch nie jest obrazliwe. Bo gdyby ktos do mnie powiedzial “bialasie” to bym nie czul sie urazony.
Ale osoby czarnoskore sa chyba przewrazliwione przez swoja historie i tego, ze przez wieki byli traktowani jako gorsi.

Zwlezy jak kto pojmuje tolerancje.
U mnie tolerancja konczy sie tam,gdzie zaczyna sie moja nietykalnosc,moja prywatnosc.
To ze jestem tolerancyjny,wcale nie znaczy,ze gdy spotkam geja,to mu sie usluznie wypne.

Czarny jest średnio mniej inteligentny od białego, a biały średnio mniej inteligentny od żółtego

Tak. Tylko to nie ma nic do rzeczy akurat.

Ma, dlatego czarni byli niewolnikami. Dla nich to było wygodne życie

To czemu my nie bykiśmy niewolnikami żółtoskórych?
Zostawali siłą zmuszani, bo byli traktowani jako gorszy sort. Gdyby ich nie bylo, to biali by swoich zmuszali tylko.

1 polubienie

Bo biały jest inteligentniejszy od czarnego i się nie dał, proste

Bo byli czarni uwazani za gorszych.
Gdyby ich nie bylo, to by brali za niewolnikow bialych z okreslonych grup spolecznych, tez okreslanych jako gorszych. I rasa nie mialaby nic do rzeczy. Proste.

Gdyby czarni byli inteligentniejsi nie daliby się zniewolic, proste

Gdybys Ty byl inteligentniejszy, to bys zrozumial, proste

To samo mogę ja napisać o Tobie, więc mamy patowa sytuację. Musisz zrozumieć, że w społeczeństwie muszą być podziały

No wlasnie - zawsze sa podzialy, bez wzgledu na kolor skory.
I zawsze ktos bedzie wykorzystywal innego.
Pewnie i nie raz w spolecznosci czarnych zdarzalo sie i zdarza, ze wykorzystuja bialego. To jak on sie daje, skoro jest inteligentniejszy?
Bo jest zmuszany. Proste.

1 polubienie

Podaj mi przykład, w którym czarny wykorzystuje białego do prac niewolniczych :wink: