Ziemniaki czy kartofle?

Witam. U mnie w domu zawsze mówiło się częściej “kartofle”, więc zawsze sądziłem, że ta nazwa dominuje, alem ostatnio zaczął się orientować, że w TV i w dużych sklepach dominuje nazwa “ziemniaki”.

A jak to jest u Was? Której nazwy używacie częściej? Która nazwa jest w Waszych domach używana częściej?

  • Ziemniaki
  • Kartofle
  • inaczej

0 głosujących

Czasem i pyry. :rofl:
Zamiennie. Choc w rodzinie łódzkiej zawsze byly kartofle, a części pochodzacej ze wschodu ziemniaki.
Obecnie najczesciej uzywam patatas :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Obie formy są prawidłowe, z tym, iż ziemniaki, to rdzennie polska nazwa od ziemi, w której się je hoduje, a kartofle mają pochodzenie typowo niemieckie.
Do czasów królowej Bony, żony Zygmunta Starego, kartofle w Polsce nie były znane. Wiek XVI. Sprowadziła je z Italii królowa. Z wieloma innymi warzywami. Ale ok pół wieku wcześniej znano je już w Niemczech i początkowo ta nazwa się przyjęła od nich, bo sprowadzano je stamtąd, zanim zaczęto je sadzić w Polsce.
Kartofle w Polsce przyjmowały się z oporami, raczej uważano je za pański kaprys, ale po niedługim czasie bardzo się rozpowszechniły.

6 polubień

Zwlaszcza jak okazalo sie, ze mogą wystepowac tez w stanie płynnym :rofl:

A kartoflem wspolczesna historia Europy (i nie tylko) stoi.
A pomyslec, ze zaczęło się od niepozornej trujacej bulwy uprawianej w najbardziej niegoscinnych regionach Andow?

3 polubienia

Dokładnie.

1 polubienie

w moim domu na ziemniory się mówi:

bulwa ziemniaczana

  • co dziś na obiad?
  • bulwy ziemniaczane
2 polubienia

Oczywiście że kartofle.

2 polubienia

Ja już wreszcie skończyłam smażyć placki kartoflane. Uffff… Cała jestem rozparzona od stania nad patelnią.
W naszej rodzinie ziemniaków się nie je, tylko kartofle.
@birbant dałeś piękny wykładzik na temat kartofli i ziemniaków. Dzięki. Może nie tylko ja to doceniam, ale też np. @okonek żółtym kolorkiem?

5 polubień

Placuszki???
U mnie za gorąco na smażenie czegokolwiek
Na razie zyje glownie lodami i zimnym piwem.
A czy juz wymyslili lody kartoflane?
Bo te to na cieplo…

2 polubienia

I to Ci da zdrowie, a i przedłuży życie… :+1: :grinning:

1 polubienie

Ziemniaki, placki ziemniaczane, no i pyzy ziemniaczane. Czasami babcia mówiła : pyry :blush:

4 polubienia

Wyłącznie kartofle (Warszawa).

3 polubienia

U mnie obu form używa się w zależności… no właśnie nie wiem od czego to zależy. Po prostu kwestia przypadku. :wink:
Aczkolwiek brzdąc swoje świadomym pochodzenia nazewnictwa kartofla, osobiście propaguję naszego swojskiego ziemniaka.

2 polubienia

U mnie tez zamiennie, choc moj dziadunio pieszczotliwie zwany zgredem, niezwykly “purysta jezykowy” mówiący poszłem zamiast poszedlem kartofla wysmiewal jako nazwe nieprawidłową. Ale on spod Grajewa byl :wink:
A to kartofel polski, wyglada na skrzyzowanego z burakiem :rofl:

3 polubienia

Ziemniaki.

4 polubienia

Bo Ty ukryta opcja niemiecka jesteś… :roll_eyes: :crazy_face:

5 polubień

Opcja krzyżacka… :stuck_out_tongue_winking_eye:

7 polubień

Ziemniak to brzmi dumnie? :wink:

2 polubienia

Ale niezbyt górnolotnie. :roll_eyes: :joy:

1 polubienie

Bo ja jestem Prus Wschodni! :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 polubienia