(Znowu) prosz臋 o porad臋 z zewn膮trz 馃檹 czyli-kt贸re studia by艣cie na moim miejscu wybrali?

(Tak, robi臋 research chyba wsz臋dzie, gdzie si臋 da, znowu chc臋 opini臋 od w miar臋 obcych ludzi, bo ze znajomymi jest r贸偶nie, a czasu jest bardzo ma艂o, a jeszcze nie zdecydowa艂am)
Weterynaria czy psychologia na UJ? (Wet poza Krakowem)
Widz臋 si臋 bardziej jako weterynarza, nie wiem, czy nadaj臋 si臋 na psychologa, chyba nie, ale na wet臋 z艂o偶y艂am chyba na s艂ab膮 uczelni臋 (tzn. studenci raczej narzekaj膮, 偶a艂uj臋, 偶e nie sk艂ada艂am na sggw, ale b臋d臋 mia艂a blisko i taniej, ewentualnie mog臋 pr贸bowa膰 si臋 przenosi膰, gdyby te z艂e opinie si臋 potwierdzi艂y, aa, i strasznie nie lubi臋 miasta, do kt贸rego sk艂ada艂am-przewa偶y艂y wcze艣niej wypisane wzgl臋dy, gdyby kto艣 pyta艂, czemu w takim razie do niego sk艂ada艂am). Za to psychologia-miasto, kt贸re znam i bardzo lubi臋, uczelnia i kierunek dobrze oceniane przez student贸w, mia艂abym jakich艣 znajomych na kierunku, gdybym chcia艂a poprawia膰 matur臋 (a to bardzo mo偶liwe), mia艂abym du偶o 艂atwiej (sko艅czona przeze mnie szko艂a na miejscu, obczajone dobre korki, pr贸bne matury pozaszkolne, warsztaty dla maturzyst贸w itp.).
I mam teraz taki ma艂y (albo i niema艂y) dylemat.
Help?

Ja bym bra艂 weterynari臋. Zwierz膮tek coraz wi臋cej. Ludzie rekompensuj膮 sobie brak drugiej po艂贸wki. Ewentualnie chc膮 mie膰 tzw. terapi臋 przez futerko tudzie偶 uczy膰 dzieciaki (jedynaki) odpowiedzialno艣ci. Fajnie miec pretekst do wyj艣cia z domu po po艂udniu.

Zawsze mi m贸wili 偶e kierunki humanistyczne nie daj膮 zatrudnienia osobom z ma艂ych miejscowo艣ci i bez znajomo艣ci. Bardziej si臋 psychiatria rozwija. Brakuje zreszt膮 psychiatr贸w dzieci臋cych.

5 polubie艅

Obcy nie obcy鈥ikt Ci tak nie doradzi jak Ty sama.
Tyle ze dosyc dziwny rozrzut oraz鈥ziwne ze wiecej mowisz o miastach niz o samych studiach.Wybieraj膮c kierunek,chyba nalezy bardziej brac pod uwage to co potem.Gdzie i w jakiej roli chcia艂aby艣"osi膮艣膰"鈥

2 polubienia

Ale w trakcie studi贸w musisz miec ekip臋 do piwa i imprez :wink:

zakladajac, ze masz w planach zmiane kierunku po podniesieniu punktacji z matury? moze jednak weterynaria? zawsze pewniejszy chleb w razie czego niz psychologia.

4 polubienia

No sorry鈥ie mam tutaj najmniejszego pojecia,czym sie rozni膮 mozliwosci w tym wzgledzie na weterynarii,od tych z psychologii :laughing:

Rozrzut, bo jestem humanoprzyrodnikiem, wi臋c dla mnie indywidualnie ca艂kiem logiczny :sweat_smile:
Jak chodzi o same studia, wola艂abym weterynari臋, chcia艂am studiowa膰 weterynari臋.
Na psychologi臋 g艂贸wnym atutem jest w艂a艣nie miasto z jego zaletami (te偶 indywidualnie, w moim kontek艣cie). Na weterynari臋 w Krakowie nawet nie sk艂ada艂am, bo rozmawia艂am ze studiuj膮cymi tam lud藕mi i stwierdzi艂am, 偶e si臋 na to nie pisz臋.
Teraz szukam info o uczelni, gdzie mia艂am zamiar i艣膰 na wet i widz臋 dok艂adnie takie same opinie, tylko nie mam bezpo艣rednich kontakt贸w do zweryfikowania.

Dlaczego kto艣 ma podejmowac decyzj臋 za Ciebie, przecie偶 to Twoje 偶ycie

Ale co takiego jest w tych opiniach,co Cie odrzuca?Bo nic nie piszesz o kierunku tylko o jakichs tajemniczych wzgledach.
Wazne jest co potem a same studia maj膮 tylko temu slu偶y膰.
Cudze opinie za艣,najczesciej warte s膮 tyle co鈥nternetowe bazgro艂y "turystow"ktorzy wrocili z Egiptu i pisza ze bylo gor膮co:))

1 polubienie

Decyzj臋 podejm臋 sama, potrzebuj臋 tylko, nie wiem, wsparcia, 偶eby j膮 podj膮膰 pewniej. Zw艂aszcza, 偶e jest do podj臋cia na cito, a ja jeszcze nie wiem. (No ok, ju偶 bardziej wiem ni偶 kilka h temu, ale鈥)

No w艂a艣nie, chodzi o to, 偶e nie wiem, czy ja na tych studiach zostan臋.
Do Krakowa chyba nawet bym si臋 nie dosta艂a na wet+to niepewna uczelnia, bo nowy kierunek, realizowany na 2 uczelnie, ma dopiero jeden rocznik absolwent贸w i dziwnie rozbie偶ne opinie o nim (od ludzi, kt贸rzy tam studiuj膮), zw艂aszcza w zestawieniu z progami, kt贸re s膮 wysokie. Mi na zesz艂oroczn膮 rekrutacj臋 (nie wiem, jak w tym roku, bo tam nie sk艂ada艂am) by sporo zabrak艂o.
Ale pod k膮tem ewentualnych zmian (poprawiania matury) zdecydowanie lepiej by mi by艂o w Krakowie.
A co do tajemniczych opinii, to np. 偶e prowadz膮cy postrzegaj膮 studenta jako potencjaln膮 konkurencj臋 na przysz艂o艣膰, 偶e og贸lnie poziom jest do d鈥 i cokolwiek fajnego si臋 za艂atwia, za艂atwia si臋 samemu, w gronie student贸w, i uczy samemu, 偶e prowadz膮cy s膮 s艂abo wykszta艂ceni i 藕le traktuj膮 student贸w, 偶e studia ko艅czy si臋 bez 偶adnego przygotowania do wykonywania zawodu itp.
Wola艂abym i艣膰 na uczelni臋, kt贸ra zaoferuje mi co艣 wi臋cej ni偶 narzucenie porcji materia艂u do wkucia i zrobienie z niej potem egzaminu, koniec. Na co艣 takiego ju偶 nabra艂am si臋 w liceum i nie chc臋 tego powtarza膰.
Gdybym mia艂a zosta膰, to bym si臋 nie waha艂a. Ale tak鈥贸j艣cie znowu do innego miasta mnie bardzo ogranicza i sporo mi utrudnia w kontek艣cie ew. pr贸bowania na inny kierunek w przysz艂ym roku.

1 polubienie

Zdecydowanie weterynaria.
Psychologia ciekawa, ale mam 4 kumpele po tym .
Ka偶da na 2-3 etatach .
Jednej si臋 uda bardziej , drugiej mniej.
Na wielka kas臋 nie ma co liczy膰 chyba .
A roboty od groma .

2 polubienia

A na tej weterynarii mog艂aby艣 spokojnie zosta膰 w razie wu.
Bardzo dobry zaw贸d.
Kasa na tym taka jak na leczeniu ludzi.
Prywatna klinika te偶 w zasi臋gu r臋ki.
Nawet jak nie to ferm , ps贸w innych zwierz膮tek od groma .
Potencjalny klient jest .
Dla mnie to 艣wietny pomys艂.
I wiem, ze sobie poradzisz.

2 polubienia

A matura nie posz艂a tak jak chcia艂a艣?
Jak sobie radzisz psychicznie i czy masz dobry humor ?
Ogarniasz kuwetke?

Nie bardzo sobie wyobrazam wybieranie uczelni przy zalozeniu od razu,ze moge z niej odejsc.
To tak jakbys do konca nie wiedziala co chcesz robic鈥
Poza tym鈥cenianie profesorstwa przez uczniow to juz graniczy z kabaretem.To moze uczen ma uczyc a belfer SIE uczyc?
Dlatego to 鈥渙piniowanie鈥 porownalem do jaj jakie wczasowicze wypisuja w necie po wakacjach:)))
Powiedzialbym raczej tak鈥oszedlbym na uczelnie ktora przygotuje mnie do pracy ktora chcialbym potem praktykowac.A czy to sie odbedzie poprzez rzekomo"zbedny" material czy poprzez praktyki鈥oki co,nie mnie oceniac.
Natomiast miejsce鈥o zawsze ma swoje plusy i minusy.Niemniej nie jest to sprawa najwazniejsza.Przeciez nie bediesz jezdzic pociagiem Szczecin-Przemysl :grin:

1 polubienie

Z ta rekompensata,to czesciowo pieprzysz.
Od niemowlaka wychowywalem sie ze zwierzetami.
Tak,pies sypial pod moja kolyska(przekaz rodzicow)
Jedynie okres,gdy miezzkalem w bloku,nie mialem zwierzat,nie chcac ich dreczyc,zamknieciem w mieszkaniu.
Teraz ma psa i piec kotow,zastanaeiam sie,czy nie przysposobic,jeszcze jednego pieska,ktorego dokarmiamy(prawdopodobnie bezdomny)ale miche zawsze u mnie ma.
A zyje w szesliwej rodzinie.

Usiadz spokojnie i zastanow sie,co bys chciala w zyciu robic,jakie sa Twoje prefyspozycje do danego zawodu.
Bo jak narazie z Twoich wpisow wynika,ze chcesz skonczyc studia obojetnie jakie,byle byly.
A to jest niewybaczalny blad.
To jest Twoja,nie nasza przyszlosc.
Owszem ksztalc sie,popieram,ale wybacz,ja,ani nikt z nas nie wie,czy masz prefdspozycje na lakarza,czy do lopaty(wybacz potownanie)
Moze podejmij jakas prace,na rok,i to moze Cie ukierunkuje.
Powiesz,stracony rok.
A gdy zrobisz studia w zlym kietunku,stracone wiele lat,moze i zycie.

5 polubie艅

Trafiles w punkt.
Na zielono poprosilbym:)))

2 polubienia

Gdyby by艂y oboj臋tne jakie, byle by艂y, to bym si臋 nie zastanawia艂a, a na pewno nie zadawa艂abym tego pytania :thinking:
Wybra艂am zawody, do kt贸rych mam jakie艣 predyspozycje-podobno, i na kt贸re si臋 dosta艂am i musz臋 w ci膮gu najbli偶szych, w艂a艣ciwie, 48 (a nawet mniej, no powiedzmy 30) h dowie藕膰 na kt贸r膮艣 dokumenty.
W dalszym ci膮gu-musz臋 podj膮膰 jakie艣 studia. Nie mog臋 pozwoli膰 sobie na przerw臋 w nauce z przyczyn finansowych.
Najch臋tniej posz艂abym na kierunek, na kt贸ry si臋 nie dosta艂am, bo zawali艂am matur臋. St膮d dylemat. Teraz mam jeden, kt贸ry wol臋 sam w sobie, i drugi, kt贸ry mi sporo u艂atwia, gdybym chcia艂a jeszcze raz pr贸bowa膰 na ten, kt贸ry by艂 pierwszym wyborem, a do pracy po kt贸rym te偶 ewentualnie si臋 nadaj臋.
Oba postrzegam jako ciekawe.
Studia te偶 mo偶na przerwa膰 i zmieni膰 po roku. Te偶 stracony rok, nie 偶ycie.
Podczas studiowania psychologii na pewno pr贸bowa艂abym poprawi膰 matur臋, chodzi艂abym na korki i dodatkowo pracowa艂a. Sporo zaj臋膰.
Podczas weterynarii mocno ograniczy艂yby si臋 moje mo偶liwo艣ci w zakresie poprawy matury, ma艂o prawdopodobne te偶, 偶ebym nie zosta艂a ca艂kowicie na cudzym utrzymaniu-na tych studiach podobno nie ma czasu na prac臋 ani za du偶o rozrywki, bo jest za du偶o nauki na same studia.
Siedz臋 dzisiaj ca艂y dzie艅 :sweat_smile:
Predyspozycje do zawodu om贸wi艂am z lud藕mi, kt贸rzy mnie znaj膮, bo nie jestem a偶 takim debilem, 偶eby, jak piszesz, liczy膰, 偶e wiecie, do czego mam, a do czego nie mam predyspozycji. Tu nie macie si臋 czym przejmowa膰, predyspozycje bior臋 na siebie. S膮 por贸wnywalne na te dwa kierunki, na oba jestem zakwalifikowana. Docelowo, gdybym na tych studiach zostawa艂a (ca艂y czas, to nie jest m贸j pierwszy wyb贸r i wymarzony kierunek, st膮d w膮tpliwo艣ci, co wybra膰), interesuje mnie psychologia s膮dowa lub weterynaria w zakresie pracy w lecznicy lub klinice. Czas na decyzj臋: kilkadziesi膮t godzin.

1 polubienie

@collins02 @Leone_Marco @Devil @anon80021811 tu powy偶ej chyba napisa艂am ju偶 wszystko to, co chcia艂am napisa膰.
Zbieram opinie po prostu, z r贸偶nych stron, wol臋 takie decyzje ni偶 na 偶ywca.
Sk艂aniam si臋 raczej ku weterynarii w tej chwili, ale ta psychologia te偶 za mn膮 troch臋 chodzi.