A ja już myślałam ze to będzie harmonijnie z gałęzi na gałąź?

a tu tymczasem zbudowano całkiem wygodną trasę spacerowa…
Poznaniak potrafi.

https://dobrewiadomosci.net.pl/41153-w-poznaniu-powstala-unikalna-sciezka-w-koronach-drzew/

3 polubienia

Ileż to trzeba było wyciąć drzew, żeby zrobić ścieżkę w koronach drzew. :thinking:

2 polubienia

nie sadze, zeby tam cos wycinananio - radzej wykorzystano istniejace juz drogi - przynajmniej sadzac po zdjeciach pod platformami nie widac sladow karczowania ;). pytanie jak dlugo to postoi niezdewastowane, bo niestety moze stac sie wyzwaniem dla wandali.
a taki sposob na ochrone srodowiska stosuje sie tez w innych krajach - u mnie np. tak zabudowano przejscia na plaze przez wydmy (bo te zaczely byc doslownie rozdeptywane przez turystow).

1 polubienie

Nie chodzi mi o wycinkę drzew w lokalizacji tej ścieżki, tylko o to, że cała ta konstrukcja jest głównie z drewna, które wycięto gdzieś w innym miejscu.

1 polubienie

a to inna sprawa i do tego jeszcze ta konstrukcja, ktora pokazalam - a jest to niewielki fagment, bo takich zejsc w mojej wsi jest chyba 9 o ile dobrze pamietam, a Arenales nie jest jedyna miejscowoscia gdzie te medode zastosowano jest dodatkowo z drewna traktowanego chemikaliami pod cisnieniem - nie wiem jaka to ma fachowa nazwe po polsku - w celu podniesienia trwalosci.
ale mozna zapytac tez , czy wyciecie ilus tam drzew (zakladajac, ze posadzi sie nastepne) nie jest mniejszym zlem i pozwala na zachowanie kawalka ziemi dla dzikiej lub prawie dzikiej przyrody?

1 polubienie

W czasach średniowiecznych i nawet na terenach dzisiejszej Polski, takie ciągi komunikacyjne w lasach budowali ci, co buntowali się przeciwko chrześcijaństwu. W gęstych puszczach nawet na drzewach powstawały osiedla. W kilku powstaniach pogańskich ten system bardzo utrudniał wycinanie w pień pogańskich buntowników. Tam też odprawiano pogańskie rytuały. Takie przejścia łączył też system zamaskowanych mostów linowych i kładek międzydrzewnych.

2 polubienia

no to juz rozumiem czemu Szyszko chcial puszcze wycinac :wink:
a fakt, ze taki system lacznosci nadrzewnej nowy nie jest, moze nowoscia jest, ze tym razem na zastosowanie ku uciesze gawiedzi :slight_smile:

2 polubienia

Wracamy do korzeni, którymi były gałęzie. :stuck_out_tongue_winking_eye:

5 polubień

image

3 polubienia

Zatracili swoją “oszczędność”?
Poznaniak i krakus to najwięksi “centusie” przecie…
/zachciało się niektórym poczuć jak w miejskiej dżungli…/

3 polubienia

w Andaluzji nie trzeba specjalnie projektowac - wystarczy troche inwencji

3 polubienia

Fachowo to impregnacja ciśnieniowa

1 polubienie

Ej bo się Harmonik przyplącze.

Takie ścieżki powstają również gdzie indziej, taka moda nastała.
Oto tak zwana Bachledka w Słowackich Tatrach.Ma długość ponad 600 m, dostępna jest również wieża widokowa. To jest ścieżka nad koronami drzew.
image
A w Krynicy wybudowano ścieżkę w postaci wieży o wysokości 50 m i długości trasy ok. kilometra.
image

3 polubienia

Wieza Eiffla przy tym ostatnim zaczyna miec konkurencje.

2 polubienia

Wysokość może nie rekordowa ale te widoki i okoliczności przyrody.image

3 polubienia

No.ale PO CO?
W jakim celu buduje się takie “dróżki”?
OTO JEST PYTANIE…

1 polubienie

zeby lasu/parku do reszty nie zadeptać :slight_smile:

2 polubienia

Nie przekonałaś mnie…

3 polubienia

Może po to aby na las spojrzeć z innej perspektywy, nie znanej nam a też ciekawej. Aby zachęcić tą oryginalnością do wyjścia z domu i pójścia do lasu. Przecież dla wielu las to: sama nuda, tylko drzewo przy drzewie a wysokie to, że nawet korony nie widać.
A tam u góry pachnie ładniej i widoki szerokie. image

3 polubienia