Barcelona po demolce

Czyli nie tylko u nas,konstytucja uwiera…
A te bandy sa przeszkolone od konca lat 60-tych.To wtedy,by wskazac rok 1968,uczono sie"nowych barykad".

1 polubienie

U nas tvp zadaje sobie takie pytanie:
Czemu UE milczy w sprawie barcelony a nie milczała gdy w Polsce maszerowali naziole i łamano praworządność?

A milczy?
Bo w Anglii jest sporo na ten temat…

1 polubienie

Wg. polskiej tv milczy a nie powinna. Podwójne standardy.

W Niemczech i Holandii też.

1 polubienie

bo tu chodzi o fakt, ze rzad broni konstytutcji a nie ja lamie…

2 polubienia

Ale policja bije ludzi, płoną auta, chaos

Z ekshumacją Franko faktycznie może być też “kolorowo” z tego co przed chwilą poczytałam. Na początku roku Przeor bazyliki blokował ekshumację w porozumieniu z krewnymi.
Odwoływali się od tego, przegrali… będzie się działo :face_with_raised_eyebrow:

nie wiem czy konstytucja uwiera?
to jest odrebny narod, choc tak naprawde przesladowania zaczely sie w latach 70 XVIII stulecia i to po stronie francuskiej Katalonii (podobnie jak Nawarra czy Kraj Baskow te krainy obejmowaly obie strony Pirenejow) to problemy w Hiszpanii zaczely sie nieco pozniej w XIX wieku, a apogeum to wojna domowa i pozniej dyktatura Franco, gdzie mozna juz mowic o przesladowaniach na smierc i zycie.
obie polnocne krainy pomimo staran przylaczenia poprzez wynarodowienie sie nie daly i awantura trwa do dzis, konstytucja po smierci Franco wszystkim regionom dala bardzo duze uprawnienia samorzadowe - rownolegle z parlamentem krajowym sa parlamenty regionalne - Katalonia oprocz wlasnej policji - Mossos (Navara i Euskadi tez takowe posiadaja) ma wlasna konstrukcje nibypanstwowa, z wykonawcza w zakresie szkolnictwa, wieziennictwa etc.
porownywanie Polski z Hiszpania to dla mnie jakies nieporozumienie - jest wiecej roznic niz podobienstw, a spowodowane jest przede wszystkim roznicami historycznymi.
w skrocie moznaby to ujac - piec dolin, piec krajow i jedna wladza centralna usilujaca nad tym zapanowac. a po drodze jeszcze imperium kolonialne.

1 polubienie

tiaa i do tego Murzynow bija…
ale to w nocy, dlatego ich nie widac.

2 polubienia

bez względu na różnorodność poglądów, zawsze sprowadza się to dwóch frontów. A “tobie” pozostaje przyłączyć się do jednego lub drugiego - jeśli nie to sami “cię” wchłoną.

1 polubienie

nie bedzie sie dzialo.
Kosciol lokalny i Watykan na przeora sie wypial (awantura byla glownie o to, ze ten klasztor powstal rownolegle z bazylika i jedynym zadaniem braciszkow bylo modlic sie za duszyczke dyktatora) a ze mieli warunki w miare przyzwoite i do tego dotacje i to wcale niemala z kasy panstwowej to sie biesili, ze im sie dobre konczy.
z rodzina to odrebna sprawa - Franco jak na przyzwoitego dyktatora przystalo oblowil sie sprawujac urzad i wnuki drza o spadek - czy komus nie zachce sie sprawdzac legalnosci majatku dziadunia?
a byly by podstawy…

1 polubienie

I tu chyba masz racje.
,Zyj,albo gin’’

1 polubienie

A w Polsce sędziów piłkarskich biją i to dość regularnie. W niższych klasach rozgrywkowych, rozrywkowe podejście do sędziów jest. :grinning:

1 polubienie

Mimo, że nie interesuje się sportem to byłam z ciekawości na meczu w moim miasteczku. Do sędziego na małych stadionach tak naprawdę może podejść/podbiec każdy. Nie ma ochrony nie licząc starszych panów gdzieś na wejściu.
Widziałam, że dla wielu kibiców to sprawa jakby życia i śmierci, nerwy im puszczają, kumpel jeden drugiego za fraki trzyma by siedział i zadymy nie zrobił. Z tym, że taka dyscyplina nie zawsze działa :slightly_smiling_face:

1 polubienie

Łatwo i gładko to wszystko tłumaczysz @okonek, jednak nawet oglądając różnego rodzaju relacje z wydarzeń w Katalonii, odnoszę nieodparte wrażenie, że w aż tak prosty sposób tego wytłumaczyć się nie da.

Milczy. @birbant @Devil Chodzi o UE a nie o gadanie w mediach o zamieszkach…
W Polsce nie maszeruje faszysci i idiota który powiedział 60 tys nazistów na rodziny i normalnych ludzi, straci immunitet i będzie sadzony za te słowa.

Gumisiu, jak Ty coś palniesz… ehhh.

2 polubienia

I znowu… Gdzie? Które zdanie które slowo

1 polubienie

Nieważne. Już nic. Może mi się zdawało. Albo przewidziało. Może…

1 polubienie