Co byście chcieli mieć przezroczystego?

Od butelki, szklanki, kieliszka część światła się odbija, a część przenika te przedmioty. Gdyby przeniknęło całe padające nań światło, rzeczy byłyby niewidoczne dla oka.

1 polubienie

Czyli niewidzialne. Ale czapką niewidką by nie byly. :smile_cat::smile_cat::smile_cat:

Mylisz kolego pojęcia i się jeszcze tymi bzdurami chwalisz w necie. Zapoznaj się z terminem przezroczystość w Wikipedii albo w słowniku j. polskiego. Są dostępne w necie. Mi się tu już nie musisz produkować, bo sprawdziłem. Nie dziękuj. Pa.

1 polubienie

I tak niepotrzebną klotnia zsmiecacie pytanie o przeźroczystość.
Ciało doskonale przezroczrste jest pojeciem abstrakcyjnym.
Pozostale to kwestia umowna. Zapytajcie pszczołę o chmury?
A nas o wyglad rzeczy, ktorych zdolnosc odbijania swiatla miesci sie poza naszymi zdolnosciami percepcji?
@benasek i tak z paskiudnych skadinad butow robi się awantura o czapkę niewidkę?
Komus wyraznie sie nudzi :rofl::rofl::rofl:

1 polubienie

Okonek, może byś najpierw sprawdziła kto się do kogo pierwszy odezwał…

1 polubienie

Jeśli w Słowniku Języka Polskiego będziemy poznawać zagadnienia z fizyki i optyki, to chyba ich nie zrozumiemy.

Pod względem optycznym, każde ciało, na które pada promieniowanie elektromagnetyczne, posiada trzy współczynniki.

a = współczynnik absorpcji (pochłaniania)
r = współczynnik refleksji (odbicia)
t = współczynnik transmisji (przepuszczania)

Każdy z tych współczynników ma wartość od 0 do 1.

Fizyka, aby poznać i badać właściwości optyczne ciał, wprowadziła trzy MODELE >

CIAŁO DOSKONALE CZARNE gdzie a = 1; r = 0 i t = 0
CIAŁO DOSKONALE BIAŁE (zwierciadło) gdzie r = 1; t = 0 i a = 0
CIAŁO DOSKONALE PRZEŹROCZYSTE gdzie t = 1; a = 0 i r = 0

Ciała te nie istnieją w naturze. Zostały wprowadzone jako punkt odniesienia.
Ciałem zbliżonym do ciała doskonale czarnego jest czarna dziura.
Ciało doskonale przeźroczyste to ciało, które ma zdolność tylko przepuszczania promieni bez możliwości jej pochłaniania czy odbicia.
Takie ciało będzie dla oka niewidoczne.

image

Butelka, szklanka i kieliszek tak jak inne ciała, które nas otaczają, posiadają współczynniki absorpcji, refleksji, transmisji większe od zera i mniejsze od jednego.

Do czego te wszystkie współczynniki? Pozwalają dobrać do siebie takie materiały, by różnice ich współczynników nie powodowały np. deformacji tych materiałów, a tym samym uszkodzeniem całości.
Nowoczesna, kilkuwarstwowa (współcześnie 5 warstw) szyba okienna. Używając szkła o innych współczynnikach dla każdej z warstw, warstwy o wyższym współczynniku absorpcji nagrzewałyby się bardziej. Skutki rozszerzalności cieplnej materiałów nie są jednak istotą tego pytania.
Obecnia technologia pozwala uzyskać szkło o współczynniku transmisji t = 0,9 . Prawie przeźroczyste, ale jeszcze nie niewidzialne.

1 polubienie

Nie odbiegając zbytnio od tematu, próbujemy dowieść istnienia doskonale przeźroczystych butów.
To nie kłótnia, a najzwyklejsza w świecie wymiana zdań, poparta bardziej lub mniej rzeczowymi argumentami.

Faktycznie,masz rację. Niewidzialna jest tylko przezroczystość idealna, a taka nie jest to uzyskania przez człowieka.

Raz kiedyś w Belgii będąc, przywaliłem łbem w szklane drzwi w jednej firmie. Bo wreszcie umyto je.

5 polubień

Ciało przezroczyste nigdy nie przepuści całości padających nań promieni świetlnych. Część z nich zostanie pochłonięta, nagrzewając to ciało, a część zostanie odbita i trafiając do receptorów w oku, spowoduje, że to ciało ujrzymy.

2 polubienia

Dokładnie. Dlatego w fizyce istnieje również pojęcie stopień przezroczystości, gdyż ciała mogą być mniej lub bardziej przezroczyste. Tu można by dalej pisać, ale wiem, że Tobie tego juz tłumaczyć nie trzeba.

2 polubienia

Ale, niemniej jednak, takie przezroczyste ubranka na niektórych koleżankach, by nie wadziły nam… :stuck_out_tongue: :innocent:

3 polubienia

A jak się Wam podobają urządzenia w przezroczystej obudowie?

1 polubienie

Kwestia przeźroczystości i niewidzialności ciał została wyjaśniona.

Ciekawostka językowa.
Przeźroczystość i przezroczystość, to dwie równorzędne i poprawne formy.

Ciekawostka ze świata optyki i entomologii.
Dlaczego trawę i liście postrzegamy jako zielone? Roślina do wytworzenia odżywczych cukrów prostych w procesie fotosyntezy nie potrzebuje światła zielonego ( długości fali od 495 nm do 566 nm). Niepochłonięte zostaje odbite i trafia do naszego oka jako soczysta zieleń.
Tak widzimy kolory.
Jednak nie wszystkie kolory, które widzimy, związane są z odbiciem światła o danej długości fali. Są rzeczy, których sama struktura odpowiada za postrzeganie ich kolorów.
SKRZYDŁA MOTYLA.
Skrzydło motyla zbudowane jest z mikroskopijnie małych łusek. Barwy tych łusek różnią się pod względem czynników, z których są zbudowane. Melanina powoduje kolor czarny, brunatny, ciemnożółty
Puryna - biały, pomarańczowy i jasnoczerwony.
Antocyjan- czerwony, fioletowy.
Flawon - żółty.
Karoten - pomarańczowożółty.

Skrzydła motyla zbudowane są również ze specjalnie ukształtowanych łusek, powodując różnorodność kolorów. Struktura i ułożenie tych łusek powoduje, że światło nie jest absorbowane czy odbijane, a jest rozpraszane (podobnie jak w światło w kroplach wody tworzy tęczę). Efektem tego zjawiska jest powstanie zimnych barw na skrzydłach motyla, dających metaliczny połysk, kolor niebieski, zielony, fioletowy lub ultrafiolet.

2 polubienia

Urządzenia w przeźroczystej obudowie można spotkać w niektórych Zakładach Karnych.
Więzień w takim urządzeniu może w prawdzie coś ukryć, ale będzie to widoczne dla klawiszy.

.i cała mistyfikacja w pisdu.

2 polubienia

O motylach to ja wiem tyle, że, że faceci dzielą się na motyle, bo jeden mo tyle, a drugi mo tyle… :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 polubienia

Chciałbym miec przezroczyste drzwiczki do zmywarki, tak jak to jest w przypadku piekarnika, mikrofalówki czy pralki. Nie wiem dlaczego ten sprzęt AGD nie ma podglądu co się dzieje w środku?

4 polubienia

Przypomniało mi się coś. Nie o motylach, a o…frutti di mare.

Woda w jeziorach i oceanach ma wysoki współczynnik absorpcji. Wszystkie odcienie koloru czerwonego znikają w wodzie do około 5m, pomarańczowego do około 10m, żółtego do około 15m, a poniżej głębokości 30m wszystko posiada zielono-niebieski kolor, jako ostatni zanika kolor niebieski.

Gdzie jest Nemo w Morzu Czerwonym na głębokości 3 metrów?
image

Oświetlając sztucznym światłem, widzimy nawet trojaczki pławiące się w symbiozie z anemoną.
image

Rybki i inne frutti di mare żyjące na głębokościach nie potrzebują barw w celach kamuflażu. Światło tam nie dociera, wiec wszystko dąży do odcieni szarości.

Rybki mogą być przeźroczyste…


…by ustrzec się zjedzenia przez…

…osobnika o wielkich oczach, który tę przeźroczystość potrafi dostrzeć.

Wracając do motyli, to ten motyl mo tyle przeźroczystości.

Motyl szklanoskrzydły Greta Oto

Przeźroczystość skrzydeł Grety oto wynika z połączenia kilku właściwości: materiał skrzydła ma niską absorpcję światła widzialnego, występuje niewielkie rozproszenie światła przechodzącego przez skrzydła, a odbicie światła padającego na powierzchnię skrzydła jest niskie. Ta ostatnia występuje dla szerokiego zakresu długości fal padających, obejmując całe spektrum widzialne i wszystkie kąty padania. Ta szerokopasmowa i dookólna właściwość antyrefleksyjna pochodzi od nanostruktur stojących na powierzchni skrzydła, co zapewnia gradient współczynnika załamania światła między ośrodkiem padającym, powietrzem i membraną skrzydła. Te struktury, nieregularnie rozmieszczone na powierzchni skrzydła, mają wysoki współczynnik kształtu (zdefiniowany jako wysokość podzielona przez promień), gdzie promienie są poniżej długości fali światła widzialnego. Ponadto mają losowy rozkład wysokości i szerokości, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za gładki gradient współczynnika załamania światła, a tym samym za szerokopasmowe i dookólne właściwości przeciwodblaskowe.

Te ostatnie właściwości wykorzystywane są współcześnie w produkcji małoodblaskowego szkła w monitorach komputerów i smartfonów.

image

Nie ma nic bardziej wcoorviającego, niż to, gdy nie można w pełnym słońcu, przejrzeć tematów na pytamy.pl.

.spieszmy się uczyć od zwierząt, tak szybko odchodzą.

3 polubienia

Piekarnik, mikrofalówka? Ja mam w mocno czarnym kolorze te szybki @Bingola .

2 polubienia

Istnieją takie AGD. Czasem w Sklepie nie tylko dla idiotów można taką zobaczyć i ewentualnie spytać, czy jest na sprzedaż. Producenci zmywarek też zapewne takie mają i przez obserwację optymalizują proces jej działania.

Co się dzieje za zamkniętymi drzwiczkami zmywarki, widać tu.

Też miałam kiedyś przezroczystą :slight_smile:

1 polubienie