Co sądzicie o tym pomniku?

I gdyby nie Piłsudski, by do tego nie doszło? Nie przeceniasz go czasem?
To Stalin zamorzył głodem kilka milion Ukraińców. Sprzedawał zboże USA, by budować między innymi takie cudactwa, jak ,pływające czołgi’'.
Już wtedy szykował się do wojny. Hitler go zwyczajnie uprzedził.
Ja z kolei nigdzie nie napisałam, że powinniśmy mścić się na współczesnych Ukraińcach za Wołyń i przestać im pomagać.
Mam wrażenie, że się zupełnie nie rozumiemy. A do bzdur pisanych przez Nunu po prostu nie mam siły. Nie wiem czy mam odpowiedzieć w podobnie głupi sposób, czy tę głupotę ignorować?
Szczerze mówiąc trochę mnie korci

Zdecydowanie! Dla upowców groźne było nawet dziecko w kołysce, czy w łonie matki. Nawet własne dziecko o ile spłodzone było z kobietą polskiego pochodzenia.
I nie żeby tam jakąś bombą na szybko. Przecież można było pomęczyć dłużej.
Wybacz, odpowiedź na twoim poziomie.
Guzik rozumiesz co się pisze, więc pokrywasz co durniejszymi nadinterpretacjami. Idź sobie pogadaj do kogoś innego.

???
Co to ma być?
Wiesz co???
Idź sobie zrób pranie, a potem koniecznie zjedz sobie fasolkę po bretońsku!

1 polubienie

Co do Piłsudskiego, to nie mam o nim najlepszego zdania, jako o polityku.
I jeszcze raz. Gdyby Piłsudski nie opuścił Petlury, było by państwo Ukraina sąsiadujące z państwem Polska. Co wyszło by z tego, nie wiem? Ale wszystko potoczyło by się zupełnie inaczej. I nie było by tak “żyznej gleby” dla ukraińskiego nacjonalizmu. I nie było by okazji do morzenia głodem przez Stalina.

Aha, moje wypowiedzi nie łączą się teraźniejszą wojną na Ukrainie.

@Nunu nie licytujcie się z Neveną na okrucieństwa, bo żadnych nie można usprawiedliwiać. One się nie różnią, obojętnie kto komu i kiedy.

Ja tego nie dożyję, ale Wam obu i wszystkim życzę, żeby wszelkie sprawy między narodami, państwami, ludźmi obywały się bez wojen, rzezi, pogromów.

3 polubienia

Doucz się i języka polskiego i na temat Ukrainy. Mordują te ruskie dzięki putinowi, który wywołał wojnę i gwałcą kogo popadnie. Gwałcą, kradną, bombardują, torturują i zabraniają używać Ukraińcom ich pięknego ojczystego języka. Oraz kradną pralki i sedesy :toilet: :toilet: :toilet: Masz tu kilka.
I coś ci napiszę: nie ma usprawiedliwienia dla żadnego okrucieństwa, a sugerowanie, że napaść na niezależny kraj można usprawiedliwiać jakimś “pretekstem” trąci tu propagandą kraju najeźdźców.
Znaczy wg ciebie jak bombę zrzucili to było humanitarnie ? A zaraz tu przeczytamy, że tą rzeź w Buczy to nie ruskie przecież zrobili…skąd my to znamy, prawda?

1 polubienie

Nie lubię fasolki po bretońsku, ani fasoli w ogóle.
Może więc sama zastosuj się do swojej rady.

To Jasia fasolę zjedz. Albo tę z bajki ukraińskiej. Bajki są fajne :slight_smile: a ta jest dodatkowo pouczająca, chociaż najpierw była angielska.

1 polubienie

Nie słucham rad idiotek.

Bo od udzielania rad innym osobom i pouczania jesteś tylko Ty, prawda?

1 polubienie

Komu udzielam nieproszonych rad?

To idź posłuchaj sobie Zenka Martyniuka.

1 polubienie

Wkleić ci dzieci ukraińskie z obciętymi nóżkami i rączkami, żeby zobaczyła radość ruskiego miru? Czy może zdjęcia, jak ludzie klęczą wzdłuż drogi, gdy wiozą ukraińskiego żołnierza w trumnie? Miło ci będzie popatrzeć na dzieło wyzwolicieli?
A może wywiad z jakąś babuszką czy film, jak na kolanach wita żołnierzy ukraińskich, że wyzwolili wieś? Jak jej niosą jedzenie, bo ruskie pociskami zabili jej kury, kaczki i krowy?

1 polubienie

Sama sobie posłuchaj, jeśli lubisz

Oj, nie chcesz tych fotek? :frowning: To może mężczyznę z kikutem jednej ręki, bo pozostałe kończyny stracił w tej wojnie? Przecież car “miał pretekst”. Cóż mądrość przychodzi z wiekiem, często jest to wieko od trumny. Ruskie może chcą nauczyć mądrości najechany naród?

1 polubienie

Ni dodać.

1 polubienie

Ogród Zenka Martyniuka
Ogród jest niewielki, ale zaprojektowany ze smakiem. Jego ważnym punktem jest oczko wodne w którym pływają rybki. Jak powiedziała w jednym z wywiadów Danuta Martyniuk, ogrodnik, który projektował im przestrzeń koło domu zaproponował oczko wodne, by coś się działo w ogrodzie.

1 polubienie

Ja nigdy nie pisalam, ze siepacze od rzezi mordowali “swoich” biorac pod uwage etnicznych mieszkancow tych ziem od pokolen.
choc tak bywalo, ze i psy miedzy sobą trupy zostawiały. Pisalam tylko, ze Ukraina wtedy juz byla potraktowana jako ziemia spalona.

Kozak i chlop pańszczyźniany @birbant wolne zarty czy szykujesz mi ingres na papieża?
Co do tego przymusu jezyka polskich panow? Komus sie narracja pomylila? Z germanizacja?
Owszem, Wolyn i ta część, ktora z roznych przyczyn dostala się Polsce? Jakis remanent byl robiony. Wychodzilo to czasem nie tak? A gdzie w zatargach siegajacych czasow sprzed potopu znajdziesz rozwiazanie? Pozostaje symboliczne przeciecie wezla gordyjskiego. I wszyscy niezadowoleni…
@ANON1234 mam prośbę. Zamiast poslugieac sie prymitywna propagandą, wlacz tryb myslenia :smiley_cat::wink:

2 polubienia

Ci co wzniecili powstanie z Chmielnickim na czele, dolę chłopa mieli tam gdzie słoneczko nie dochodzi.

Będę bronił tu koleżanki @ANON1234, nie zauważyłem u niej żadnej propagandy tylko poglądy, z którymi można się zgadzać albo nie.

Podobnie rzecz ma się z @Nunu, która pisze tu sercem i wykazuje emocjonalne współczucie.

A ja się niebacznie pakuję między młot a kowadło. :man_shrugging:

2 polubienia

Nunu wykazuje, bo Nunu się obiło o uszy, jaka to tradycja jest na wschodzie, żeby Ukraińców oskarżać o terroryzm. Jak w okresie czystek stalinowskich oskarżyli trochę inteligencji ukr. to zrobili proces w teatrze w jednym z miast i oskarżonych było kilkadziesiąt osób: literaci, dziennikarze, naukowcy. A potem do łagrów i na zesłania. Podobno byli terrorystami, ale się o tym dowiedzieli w teatrze wtedy…
Propagandy u Neveny nie ma, tylko tak jej się powiedziało o pretekście i państwie nazistowskim.

1 polubienie

Wydaje mi się , że nie zrozumiałaś koleżanki. Ona napisała, że fiutin jako pretekst podał ukraiński nazizm. Pamiętasz zapewne, że specjalna operacja wojskowa była w celu dokonania denazifikacji… Tak brzmiał ten pretekst.
Wszyscy tu współczujemy ofiarom tej wojny. Ale nie zmienia to faktu, iż Bandera był takim samym zbrodniarzem, jak fiutin i właśnie tego dotyczy to pytanie. Słyszałaś coś o dywizji SS-Galizien? Bandera tym się różnił od fiutina, że nigdy nie miał takiej władzy i był marionetką w rękach Niemców. A fiutin jest carem. Morduje Ukraińców i Rosjan. Ci Rosjanie bardzo popierają swego cara, pod warunkiem, że nie idą na front. Entuzjazm ich maleje w miarę pobytu na tymże froncie. Ale nie usprawiedliwia to ich okrucieństwa, którego się dopuszczają.
A dramat polega na tym, że Ukraińcy mają za bohatera zbrodniarza, ponieważ ogół wie tylko tyle, że walczył o stworzenie państwa. Każdą informację o prawdzie traktują jako paskudną propagandę i atak na siebie. Ot, do czego prowadzi nieznajomość historii.
Zresztą i w Polsce mamy świętych, i postacie pomnikowe na to absolutnie nie zasługujące.

A tak na marginesie, gdyby tak Żydzi za wszystkie pogromy, których doznali chcieliby pomniki, to w Europie miejsca by na te pomniki nie starczyło. W Polsce też kilka powinno by stanąć. A w tych pogromach zabijano i dzieci, niemowlęta, kobiety w ciąży, starców…

W innym pytaniu @collins02 wyraził bardzo słusznie, że jedyną usprawiedliwioną wojną jest wojna w obronie swojego kraju. I właśnie dlatego uważam, że Ukraina powinna wygrać i odzyskać swe terytoria odpuszczając, co najwyżej Krym, bo, tak naprawdę nie jest ich.

4 polubienia