Czy bolący (lekko, od czasu do czasu) ząb zawsze wymaga leczenia kanałowego?

Jak w temacie moi drodzy parafianie.

2 polubienia

Koleżanka @joko jest stomatologiem.

2 polubienia

Dobrze synu zrobiłeś, że nas zapytałeś, nie lekarza w prywatnym gabinecie, lewdo człowiek usta otworzy, a tu diagnoza-
Tu konieczne leczenie kanałowe.
Młodego przed wyjazdem z Polski zaczął boleć ząb, nie było tragicznie, bał się nasilenia za granicą, usłyszał o kanałowym leczeniu i zrezygnował, to jednak dwie wizyty w odstępie kilku dni, na to czasu nie miał.
2 tygodnie temu zrobił ząbka za jednym zamachem w Niemczech.
Można? Można :grin:

1 polubienie

To ocenia lekarz,bo przyczyny bólu są naprawdę różne (czasem tak prozaiczne, jak pościerane szkliwo lub odsłonięta szyjka, czy resztki kamienia w przestrzeni międzyzębowej i wtedy to nie… Przyczyn jest sporo. Bez badania nikt niczego wiążącego C nie powie.

3 polubienia

No to chyba po świętach zostanę męczennikiem. Boję się kanałowego.

1 polubienie

Obawiam się kanałowego bo często podobno dochodzi do złamania narzędzia. A ja mam duże korzenie. Głębokie.

Zależy do kogo na fotel siadasz. Są sposoby,na to, by takie narzędzie usunąć nawet po innym lekarzy,. Czasem to trwa i 3 godziny, ale da się. Nie wszyscy stomatolodzy kończą nie wszystkie kursy (taki 3 - dniowy kurs, to 20tys. “z głowy”, więc niektórzy i finansów żałują). Uważaj, komu siadasz na fotel, wypytaj o opinie i… śmiało!

Jezus Maria módlcie sie za mnie bracia i siostry. Albowiem za miliony przyjdzie mi cierpieć

4 polubienia

Ja ogólnie boję się samego borowania mimo znieczulenia.
Moja rada, ząb pobolewa, więc płukaj go jakimś roztworem
amol plus woda lub dento sept plus woda.
Ból minie, trześnij go na raz, jeśli koniecznie chcesz wiedzieć czy musi być kanałowe, zrób przed rtg zęba.

1 polubienie

i jak to rozpoznać na zdjęciu?

1 polubienie

Powiedzą Ci to na miejscu, osobiście tylko raz miałam kanałowe, jeśli mnie zapytasz jaka jest różnica od normalnego, odpowiem, że w ilości wizyt i podwójnym czyszczeniu.

Czasem pokaże to, czego normalnie nie zobaczysz (ze ubytek już kontaktuje z miazgą, więc jest ona nadkażona i przyżyciowo nie przeleczysz), że są delikatne zmiany w ozębnej - wtedy jest kilka wizyt, bo ozębną też trzeba przeleczyć.

1 polubienie

Ja się nie boję bólu tylko błędu dentysty. Kilkukrotnych napraw.

1 polubienie

Więc idź do lekarza póki ząb pobolewa, nie czekaj aż bedziesz się zwijał z bólu.
Nie zakładaj najgorszego i nie jęcz jak baba :stuck_out_tongue:

1 polubienie

generalnie ząb czasu, nawet gdy to bolesne doświadczenie, nie wymaga. :wink:

2 polubienia

@Devil Mam kilka kanałowo naprawianych zębów - niestety. Były najpierw zatrute więc prace przy nich były już bez bólu choć dalekie od komfortu: siedzi się na fotelu przynajmniej 1,5 h bo kanały są dokładnie czyszczone, moja dentystka sprawdza wszystko jakąsik mini kamerką i dodatkowo przez prześwietlenie. Jak wszystko jest wyczyszczone długo uzupełnienia przestrzeń jakimś dziwnymi klejami, tworzywami, wypełniaczami - największy minus to cena za 1 ząb można wybulić 500-800 zł i trzeba potem uważać bo martwy ząb jest bardziej “kruchy” albo wywalić kolejną kasę na zabezpieczającą koronkę. Mam takich zębów z 5. Większość ma już dobrych kilka lat i nic się z nimi nie dzieje.

1 polubienie

Taniocha. Tutaj kanałowe w trzonowcu potrafi $1500 kosztować :wink:
Mój ostatni to było $1,100. Dobrze, że mam ubezpieczenie z pracy :wink:

Ale gdzie tam:))
Przez ostatnie 20 lat,mialem juz robionych takich zebow chyba wiecej niz 10 ale kanalowe dopiero 2 i teraz bedzie trzeci jesli uda mi sie do kraju wrocic.

Miałam taki, który łupał mnie przy każdej sytuacji stresowej. Był zupełnie zdrowy!!!

1 polubienie

wejde w temat na ktorym sie nie znam
fachowcem jest kolezanka @joko a jak sadze diagnozy na odleglosc nie postawi
ale zeby same jako takie nie bola.
leczenie kanalowe jest ostatatecznoscia w postaci usuniecia nerwu? jak sie myle @joko popraw
jesli Cie boli?
moze zle spitytus rozrobiłeś i przesadziłeś z dezynfekcja?
:innocent:
a serio - jesli w organizmie wytworzyl sie stan zapalny to dobrze nie jest

3 polubienia