Czy ci ludzie wierzą w Boga czy w księdza?

Smok Maciej jest pijany czy to nie smok pisze? XD zwykle nie ma takich fanatycznych komentarzy…

gdzie tu widzisz smoczy fanatyzm?

2 polubienia

Mniejsze miasta w “Polsce B” też pod to podchodzą, na szczęście nigdy nie mieszkałam na wsi w tamtych rejonach (ani w ogóle na wsi), bo tam to dopiero zaczyna się niezła zabawa :wink:
A już w sytuacje z mojego miasteczka (jednego z bardziej “cywilizowanych” w tamtej okolicy!) dla wielu osób “spoza” (w tym też na tym forum) są mało wiarygodne. Ludzie mi często zwyczajnie nie wierzą :wink:
A tam tak poważnie jest. Nie mam pojęcia, czego tam ludzie nie robią na pokaz i czy cokolwiek przepływa w ich głowach bez myśli, co o tym powiedzą inni. A że tak to się kręci latami, mentalność jest na poziomie sprzed kilkudziesięciu lat. Jakiekolwiek nowości (poza nowinkami czysto materialnymi, technika itd.) są negowane, wyśmiewane, atakowane, oczerniane. Ja się stąd wyłamałam chyba ze wszystkim, z czym się dało-ale otwarcie dopiero po wyprowadzce stamtąd-i aktualnie po przyjeździe tam na dłużej niż 2, 3 dni mam odruch ucieczki gdziekolwiek, bo na każdym kroku ktoś mnie próbuje zgnoić za takie rzeczy, jak deklarowanie się jako osoba niewierząca, niejedzenie mięsa, traktowanie psa czy kota jako członka rodziny, a nie przedmiotu, jakieś działania proekologiczne i inne rzeczy, które normalny człowiek ma gdzieś, rozmawiając z innym. Im się wtedy włącza instynkt obrony terytorium.

3 polubienia

Smok nie idealizuje nikogo.
Ba pomimo sympatii dla PiSu uważa ich ich zwycięstwo w wyborach to katastrofa dla Polski.
Przez pierwsze 4 lata bali się kraść. Teraz hamulce puszczą.
Ba nawet w swym otoczeniu Smok widzi już pierwsze tego przejawy. Ludzie, małżeństwo związane z kościołem, PiSem oraz strukturami w ministerstwie przed wyborami szukali kasy. Na kampanię wyborczą?
Już zmienili auto z kilkuletniego taniej marki na nowe, segmetu premium… Już są pewni swych dochodów.
To dzieje się na szczeblu kierownika departamentu ministerstwa… To co jest wyżej?

2 polubienia

“Osoby gwałtowniej reagujące… cóż może czas by kościoły zapłonęły. Ja po nich płakać nie będę…”

“Polska “b” to jedna wielka patologia.
Zaorać ich
Nie przypadkowo to opoka PiSu.”

To XD

No i wychowanie tam jest specyficzne, np. źle widziana jest aktywność społeczna, obywatel ma być możliwie bierny. Źle widziane jest odzywanie się na wiele tematów. Usłyszałam tu nieraz, że dobrze wychowany człowiek nie mówi, dopóki go nie zmuszą, ale słucha wszystkiego.
Stąd niechęć do dyskutowania, do aktywności, gromadzenie się tematów tabu (bo o tym nie wypada mówić, co inni pomyślą, jak powiesz coś takiego), no i przy tym skłonność do plotkarstwa. Najczęściej słyszane przeze mnie polecenie: “wypytaj o…ale nic nie mów, jakby oddał pytanie”. I ludzie stale próbują Cię zahaczyć, wypytywać o prywatne sprawy, wyciągać informacje, których nie chcesz podawać, wyciągać informacje “przy okazji”, a sami są często skryci do przesady…albo odwrotnie, ekshibicjonistyczni do przesady.
Ogólnie naprawdę, bardzo dziwni ludzie.

3 polubienia

Wszędzie są tacy ludzie, tylko gdzie indziej jest ich mniej… To samo co pisanie że zachód polski jest anty pisowski… Na jakiej podstawie? Mapki wojewodz gdzie dwa województwa wygrały PO? Bo na poziomie gmin i powiatów czy wyborów samorządowych to przewaga pisu nad PO na zachodzie jest wielka… Ale tak. Zachód jest antypisowski bo głosuje w nim troszkę mniej ludzi na PIS a troszkę więcej na PO…

1 polubienie

Wydaje mi się, ż nie chodzi o wyniki głosowania, a o reakcje ludzi na poglądy polityczne.
Generalnie bardziej na zachód i we wszystkich większych miastach tępią otwarte bycie pro-PiS. Na wsiach i w miastach na wschód za bycie anty-PiS są gotowi Cię wywieźć na taczkach.
A że sporo ludzi glosuje inaczej, niż się deklaruje… :wink:

2 polubienia

Mimo wszystko mniejszym grzechem jest wywieźć na taczkach niż tepic kogos🤣

Masz całkowitą rację, a na wsi ten “obraz” przybiera na sile i jest o 50% nawet mogę się pokusić o stwierdzenie, że o 70% intensywniejszy. Ludzie tam nie żyją swoim życiem, tylko sąsiadów zachowują się tak, jakby byli pod ciągłą obserwacją i jak ich inni ocenią. Trzeba się wystroić, bo ta, czy tamta będzie widziała i co powie.
To samo dotyczy domów, remontów, samochodów i innych dóbr materialnych muszę mieć lepsze niż sąsiad (ci młodsi), a starsi pchają w skarpetę. Kościół…tutaj to najlepiej księdza w lektyce by nosili, to jest Bóg.

4 polubienia

Oj tam, nie chciałam się powtarzać, jedni i drudzy zrobią to samo z “tymi złymi” :wink:
Na Podkarpaciu usłyszysz od księdza, że powinieneś głosować na “takie partie, które wspierają wartości chrześcijańskie, takie jak obecnie rządząca partia, której bardzo dziękujemy blablabla, na inne głosują psychopaci, mordercy nienarodzonych, wykolejeńcy…” (autentyk), w większym mieście Polski w szkole usłyszysz, że “na PiS głosują tylko jednostki inteligentne inaczej” (też autentyk).

2 polubienia

Po poznansku,“tej koorva,lepiej bądz skromny!”[w domysle,bo jak nie to w ryj!]

2 polubienia

To się już zmienia, cała nadziej w młodych, w ich pomysłowości, otwartości i tolerancji. Najgorszy jest właśnie ten ciemnogrodzki marazm i niechęć do jakichkolwiek zmian, “bo panie, mój pradziad tak żył, mój dziad, mój ojciec więc po co to zmieniać?”

3 polubienia

Niby tak ale…Wole,prawde mowiac te paranoje niz wtapianie we wspolczesność,w sposob calkowicie bezrefleksyjny.
Ta sytuacja wbrew pozorom,ma miejsce takze i w innych krajach.Z tego co do mnie dociera,calkowicie wyprana z przeszlosci,wydaje sie byc Skandynawia… :rage:
I dlatego,zgodnie z mysla ze kto przeszlosci swej nie zna,ten nad swą przyszłoscia nie zapanuje…
Cala nadzieja w hokeistach.

1 polubienie

A ja wolę nowe trendy i prądy społeczne @collins02 . To wcale nie jest tak, że dominujące w nich są jakieś LGBT i gendery, to po prostu są zwiastuny zmian kulturowych, gdzie na piedestale będzie znów człowiek i jego życie, szczęście, czyli takie nowe Odrodzenie czy Oświecenie. I mam nadzieję, że ta ciemnota - bo tak trzeba nazwać tę postawę reprezentowaną przez wspomnianych w tytule ludzi, odejdzie do niezbyt chlubnych annałów historii.

No to w tym kontekscie,ciemnota staje sie sredniowiecze,przeciwko czemu juz birbant protestowal…
Ale…
Niestety,nowe zwyklo wypierac stare,Zawsze ze szkoda dla obu stron.
Dlatego jestem konserwatystą.

A pomyśl jak by wyglądała historia świata gdyby tak jak ty myśleli decydenci w XV wieku?
Postep i zmiany sa wpisane w historię kultury człowieka i to odróżnia nas od zwierząt.

zwierzeta tez ewoluuja. nawet krokodyle. (bez forumowych aluzji, chodzi mi o gady)
a co do zakonczenia sredniowiecza (tez nieco umownego jak sie okazuje :wink: ) to zlozylo sie na to wiele czynnikow - poczawszy od epidemii, po pustki w roznych krolewskich szkatulach co zaowocowalo odkryciami geograficznymi, w tym Ameryki.
i stwierdzeniem, ze Ziemia jest okragla i kreci sie wokol Slonca…

Na całe szczescie nie jest to automat bo od samego"postepu",a przede wszystkim od braku wyzszych uczuć,cywilizacja dawno wrocilaby do poziomu wilczego.
Na to mozna rozmaicie spojrzec…
Cywilizacja i zmiany,plus tzw,“postep”,wpisane sa w degrengolade kultury czlowieka.XX i XXI wiek,sa tego dowodem.I to nie tylko ze swymi wojnami.

Prawda jest taka, że nieważne, co jest robione, ale przez kogo, dla kogo lub przeciwko komu. Tak więc z jednej strony obcego lub przeciwnika potępimy z byle powodu, natomiast swoich będziemy usprawiedliwiać.