Czy jesteście za re-użytkowaniem?

Metal też jest zwrotny w specjalnych automatach. Nieraz tak uzbierało mi się opakowań po piwie, że dochodziło do 30 euro. :innocent:

3 polubienia

Powinni wprowadzić wysoką kaucję - 5 zł za opakowanie szklane (każde) i problem by sie rozwiązał.

1 polubienie

Sama wysoka kaucja to za mało, system do jej odzyskania jest potrzebny. Teraz kaucja to dodatkowy dochód producenta, bo ją pobiera i nie zbiera z rynku opakowań.

1 polubienie

Hola, hola @anon86894402. Kaucję płaci klient i odbiera ją z powrotem oddając butelkę. Producentowi nic do niej. Więc jest to tylko opłata sklepowa motywująca do zwrotu butelki. Producentowi pozostaje butelki odebrać i umyć, czyli dodatkowy koszt który na pewno wlicza w cenę towaru. Zarobić może nie odbierając butelek ale wtedy musi kupić nowe. I tak i tak kiepski interes.
Za to sklep może zarobić sprzedając nieodebrane przez producenta butelki.
Wszystko jest kwestią odpowiedniej umowy między sklepem a producentem i jej przestrzegania.

4 polubienia

problemem nie jest wysokosc kaucji a zorganizowanie skupu i recyklingu.
i to nie tylko szkla.
i tak 90% tegoz nie jest uzywane powtornie a idzie na stluczke bo kto bedzie sobie zawracal glowe myciem butelek?
sloiczki to ja moge sobie umyc w domu jak mnie na jakies przetwory dla urozmaicenie jadlospisu najdzie, ale w fabryce?

2 polubienia

Za zwroty powinni wszyscy zarabiać, bo dobry biznes, to taki, w którym wszystkie strony są zadowolone. Ale, tak naprawdę, to interes klienta w tym jest taki, że najmniej traci w tym interesie. Pozostali zarabiaja. Ale, ogólny zysk jest taki, że takie zwroty minimalizują straty ekologiczne.

I jeszcze jedno. Ten system plus recykling, to bardzo dużo miejsc pracy.

3 polubienia

Przy 5 zł kaucji… taniej mu wyprodukować nową. Dlatego powinniśmy mieć niższą kaucję i działający system zwrotu i recyklingu.

2 polubienia

U nas kaucja wynosi 0,50 zł czyli 50 grosików.
Nawet nie chce się brać tych butelek wychodząc do sklepu. Tym bardziej że po drodze jest śmietnik z kubłem na szkło.:expressionless:

1 polubienie

To była odpowiedź do @Bingola który postulował 5zł.
50 gr jest ok. Nawet jeśli tobie się nie opłaca, to ktoś inny wygrzebie I zniesie… O ile będzie miał dokąd. Dlatego system jest potrzebny. Kaucja musi być niższą od kosztu produkcji… I na tyle wysoka by opłacało się oddawać opakowanie

3 polubienia

U nas w dużym sklepie jest automat na butelki po piwie. Przyjmuje bez problemów…

1 polubienie

A u nas nie ma i problemy są.

W PRL surowce się zbierało. Skupy były. Niektóre rzeczy można było nabyć… Tylko zbierając surowce.

3 polubienia