Czy ojczyzna powinna sobie zasłużyć na to by w czasie wojny obywatele jej bronili?

Straszą wojną. Wszyscy mamy być gotowi. Ma się rozwinąć obrona cywilna. Wojsko ma się pojawiać w szkołach.
Ale czy jest czego bronić?
Co państwo powinno dać obywatelowi by ten bezwarunkowo chwycił za broń w jej obronie?
Na co dzień przecież życie wesołe nie jest. Ludzie spłacają po 30 lat kredyty mieszkaniowe. Państwo wciąż rzuca kłody pod nogi przedsiębiorcom. Prawo zmienia się co kadencję albo częściej.
Wreszcie służba zdrowia. Umieramy bo nie ma lekarzy. Bo terminy badań są na 2035r.
Co jeszcze? Ano tak to jakoś ostatnio jest że władza zdaje się więcej dobrego robić sąsiadom niż własnym obywatelom. Bo sojusze, zbrojenia, dyplomacja, wsparcie uchodźców, realizacja dyrektyw UE.

Czego mamy bronić? Terytorium? Kawałka lądu? Tego że na danym terenie możemy mówić w danym języku?

6 polubień

@Devil Kiedyś byłem patriotą.Od niedawna nie jestem ponieważ ojczyzna nie sprostała moim oczekiwaniom.Mam ją wręcz w głębokim poważaniu…Się porobiło.

3 polubienia

Taaa a zapal sobie trawę to Cię ta Ojczyzna za to do pierdla wstawi i jeszcze Cię, że się tak wyrażę tam “podziurawią”.

Dla mnie najważniejszą sprawą jest moja rodzina. Jestem Polakiem, kocham swój kraj, ale wydaje mi się, że znam granice, za ile mógłbym się dać pokroić …

4 polubienia

Ten problem to nie tylko polski. Ale widac to szczegolnie z kilku powodow.
Z bałaganu zwanego wolna elekcja wyladowalismy w zaborach gdzie władza byla wrogiem
Patriotyzm byl walką o swoją tożsamość.
Lata miedzywojenne? Dobrymi chęciami wybrukowane, bo takie były warunki.
II WŚ to walka o przetrwanie. Niestety potem znowu 40 lat wladzy wrogiej narodowi.
A ostatnie 30 lat? Historia oceni…
Tygiel , z którego nie wiadomo co będzie.
Jesli chodzi o nadciągająca wojnę - to kolego jest kwestia obrony naszej cywilizacji, stylu życia przed sowiecką nawałą i nie ma co wybrzydzać na sojuszników.
Niestety wygląda to juz na tradycję - jesli ludzie nie wezma się sami i zorganizują to na “elyty rządzące” nie ma co liczyć.
Oni juz mają kilka scenaiuszy jak nas sprzedać.

3 polubienia

Coorva…Jak chłop panszczyzniany lub imigrant roszczeniowy.
To TY masz sobie zasłużyć na ojczyznę!!!

7 polubień

Problem współczesnych czasów jest taki, że przez kilka pokoleń było zbyt spokojnie i wyhodowały się różnej maści roszczeniowe ścierwa.
Fakty są takie, że obecnie żyjemy na najwyższym poziomie w historii. Co prawda wciąż jesteśmy państwem na dorobku, ale poziomem życia wyprzedziliśmy sporą część Europy i jeszcze większą część pozostałej części globu. Od wiodących państw wcale nie dostajemy aż tak bardzo, jakby to wynikało z naszego narodowego hobby, jakim jest narzekanie. Kiedy było najważniejsze referendum ostatnich dekad w sprawie okręgów jednomandatowwych to nie było komu ruszyć dupska, w wyniku czego wybieramy wciąż te same skompromitowane twarze i mamy pretensje, że nie jest tak, jak nam od lat obiecują. Ironią losu ekipa, dzięki której nie doszło ono do skutku obecnie nadała sobie rangę wybawcy narodu. No i teraz jest tupanie nóżką rozpieszpnego dziecka - jak mi ojczyzna nie da tego co chcę, to ja od siebie nie dam nic. Żałosne…

7 polubień

Ja tam z czystego egoizmu, nie bedzie mi sie ruski czy inny homo sovieticus po podwórku panoszył :rage::skull_and_crossbones:

6 polubień

ototo :face_with_raised_eyebrow:

1 polubienie

Winston Churchill w czasie wojny, gdy dostał do akceptacji budżet państwa zwrócił uwagę, że parlament niemal całkowicie obciął wydatki na kulturę. Powiedział wtedy:
– Jeśli nie będziemy mieć kultury, to czego mamy bronić?

Może to też jest odpowiedź na pytanie?

9 polubień

Możesz mi zarzucić tysiące spraw i razy niekonsekwentnych ale nigdy nie to że oczekuję czegoś od ue lub innych tworów.Przynajmniej nigdy nie dawałem po temu powodów.
Biorę w tym udział bo tak widzi to naród i nie zamierzam się rozpychać czy czkać jakimiś"wiekszościami".Od upadku komuny,troche mnie to nudzi :innocent:
Róbta z wolnością na którą nie zasługujecie,co chceta…Ja nie potrafię walczyć ze smrodem

2 polubienia

Wolisz zabór rosyjski? cz niemiecki? Ja wolę nawet biedną i niedoskonałą, ale jednak samodzielną Polskę.

4 polubienia

Właśnie dlatego im silniejsza terytorialnie Ukraina tym bezpieczniejsza Polska.

Już się mówi o wojskach NATO wysłanych na Ukrainę do zabezpieczania tyłów. Może siły tureckie się pojawią chociaż o niczym póki co nie mówią

Na razie głównie Francuzi się wypowiadają

1 polubienie

Macron to typowy Francuz boso i na kogucie…

2 polubienia

Turcy są w Malborku. Nie zdziwiłbym się gdyby bronili w przyszłości granicy ukraińsko-białoruskiej na zachód od Dniepru

A czort jeden eie gdzie i kto będzie.
Na razie afera szpiegowska goni aferę.

2 polubienia

Będę szczery @Devil . Dziesięć lat temu myślałem podobnie, jak ty. Tylko że moja świadomość poszła do góry tak mocno, że dla mnie przywiązanie do jakiejkolwiek ideologii, czy przywiązania do kraju, jest iluzją. Bo widzisz, jakby ruskie przyszli robić bajzel w Polsce, to ja ich nie widzę jako ruskich, czy sovietów, czy coś tam. Dla mnie to po prostu ludzie. Nie odczuwam przynależności do kraju, chociaż nie chciałbym aby zaatakowali tutaj, bo nie lubię jak innym dzieje się krzywda. Chciałbym aby wycofali się z Ukrainy, i ukrainskim ludziom współczuję.

Współczuję również Rosjanom. Pewnie was zaskoczę, ale oni wychowli się w indoktrynacji. I to agresywnej. Są zastraszani przez rząd. Dlatego tak jest, jak jest. Mało kto z tamtego kraju, jest w stanie się wyłamać, a jeszcze mniej to zrobiło, i nie zgineło w “tajemniczych” okolicznościach. Oni są jakby tkwili w obłędzie, właśnie przez indoktrynację, o surowe traktowanie swoich obywateli.

Jeżeli już się bronić przed nimi, to motyw powinien być osobisty, czyli bronić się dla siebie. Nie mówić co mi kraj dał, i tak dalej, bla bla bla. Zrobić to dla rodziny, swoich bliskich, dla siebie, aby taka indoktrynacja rosyjskiego rządu, się nie rozpowrzechniła, bo to byłaby katastrofa, dla mentalności w europie. U nas są propagandy, ale to jest delikatne, nieprzymusowe, dające elastyczność. W Rosji jest przymus, i jak masz własne zdanie, to kara.

Więc to nie tylko chodzi o kawałek lądu, czy język. Nawet o tożsamość narodową, pariotyzm. Tutaj chodzi o to, aby nie było tutaj gorzej, niż jest. A wcale aż tak źle nie ma, jak mówisz. Wiadomo są absurdy, służba zdrowia nie jest idealna, ale nawet to, na co narzekasz, to jest utopią, w prorównaniu ze standardami rosyjskimi.

4 polubienia

Jak widzisz pojęcie “ojczyzna”?

Kraju powinni bronić przede wszystkim Polacy z Polski B bo to ich ziemia jest zagrożona

Polacy z Polski B są też najbardziej religijni i zaściankowi

Dla mnie to nie sa ludzie…

Potencjal, wrzód, źle ukierunkowany?
Z mojego i grupy podobnie myslacych, żeby nie niszczyć? Resocjalizacja? Czasem
Reszte zagospodarowac, na nawoz, inaczej sie tego nie da. Przynajmniej na krótką metę .
Ot uroda recyklingu…
To forum to tradycje starego Pytamy szanuje, ale kolego wizyta malolatow i czegoś zalatujacego pedofilią tu mieliśmy.
Nie zamykaj sie w samozadowoleniu i badz z nami. chciałabym.
Ja wielu rzeczy nie chcę. Dopuszczam. Chwast nie wszedzie jest chwastem.
Ale dbałość o etyke zobowiazuje
Ale jesli będę obojetna?

2 polubienia

Dla Ciebie to orki haha :rofl::rofl::rofl: