Czy to angina bakteryjna czy wirusowa?

Eee, fotografia świadczy o anginie. Jak nie miałeś to się nie mądrz. A najlepiej spytać kolegi @benasek bo On jest lekarzem.

2 polubienia

Ok lykam.
12:30 temp. 38.3

No, to angina. Ale weź wykup ten bactrim (w razie czego poproś sąsiadów) i zacznij brać. Gwarantuję, że przejdzie.

No mowie ze wlasbie lyknalem o 12:30 i bede i fornieal jak temperatura spada se

1 polubienie

No i bardzo dobrze robisz! Brawo!

13:30; temp 38.4

Potrzebujesz pomocy, ok wypowiem i ja swoje 3 grosze w tej sprawie…

Czytaj uważnie.

Pierwsze pytanie: to infekcja wirusowa czy bakteryjna?

Po tych zdjęciach nawet najlepszy lekarz świata na to pytanie Ci nie odpowie.
Należy więc zrobić test by stwierdzić czy to infekcja bakteryjna czy wirusowa. Około 96-98% infekcji gardła to infekcje wirusowe! Te leczymy tylko objawowo!
Jeśli chodzi o pozostałe, czyli bakteryjne, w zdecydowanie przeważającej części przyczyną angin bakteryjnych są streptokoki, trzeba najlepiej wykonać test. Takim testem jest np. Strep A lert. Bierzesz sobie wymaz z gardła i podobnie jak test ciążowy czy na Coronę za 10-15 minut dostajesz wynik. Jeśli jest ujemny - LECZENIE TYLKO OBJAWOWE

Jeśli dodatni, proponuję antybiotyk. W pierwszej kolejności wg standardów zachodnich pochodną penicyliny np. amoksycylinę dla dorosłych 3x 1000mg. (Pytanie, czy jesteś uczulony na penicyliny?) Niestety, nie kupisz jej bez recepty,

Przyjedziesz do mnie, obejrzę, pojedziemy do apteki, zapłacisz i wyzdrowiejesz …

1 polubienie

Dzieki, nie bylo tego testu w aptece. Ja nie dam rwdy przyjecha , ja nie mam sil na krzesle usiedziec. Przeercam sie, moge lezec tylko.

12:30 temp. 38.3 lykniecie antybiotyku
13:30 temp. 38.4
14:30 temp. 37.8

1 polubienie

Będzie mi się ta gardziel śnić :face_with_raised_eyebrow:

12:30 temp. 38.3 lykniecie antybiotyku
13:30 temp. 38.4
14:30 temp. 37.8
16:15 temp. 38.2
17:30 temp. 37.8

1 polubienie

@benasek teraz juz widac ewidentnie ze angina bakteryjna?

Pojawilo sie wyrazne biale po bokach

Świetnie, tylko nie zepsuj termometru! :rofl:

załatwiłem se teleporadę za 60 zł xD na tej Twojej stronie @elsie wysłałem to zdjecie gardła i pogadałem 10 min. przez tel. z bardzo młodą lekarką (po głosie słychać) i dała mi penicilinę.

12:30 temp. 38.3 łyknąłem bactrim
13:30 temp. 38.4
14:30 temp. 37.8
16:15 temp. 38.2
17:30 temp. 37.8
20:00 temp. 37.7 łyknąłem penicilinę
21:00 temp. 37.7 łyknąłem bactrim

1 polubienie

22:00 temp. 37.3
Csyli 2 godz. po wzieciu peniciliny zaczalem chodzic, moge teraz wstac z lozka.
Czyli ten bactrim nietrafiony a penicilina od razu lepiej…
Mam nadzieje ze wystarczy bo jeszcze niewiaodmo…
Bo gardlo nawala tak samo

Białe po bokach? Napisałem już wcześniej, że po samym zdjęciu diagnoza nie jest pewna. Lekarz który po zdjęciu diagnozuje anginę paciorkowcową to jest d… a nie lekarz.

Jeśli się takowy znajdzie, bądź od niego mądrzejszy i wspomnij o mononukleozie.

1 polubienie

Nie no pytala mnie tez duzo o mononokluezie tez cos tam ze jakby wysypka byla czy brzuch bolal itd.
Ale pa
Problem wg mnie jest w sposobie interpretacji danych. To ze > 90% zapalen gardla to wirusy to nic nie znaczy bo wiekszosc tych zapalen nawet nie zaueazamy, sa lagodne.
Ale jak juz walnue mocno tak ze chlop z lozka nie moze wstac i boli go gardlo to najwyzsze prawdopodobienstwo wskazuje na to ze trzeba dac peniciline bez zastanawiania sie wg mnie.

I tak okaze sie ze 90% zapalen gardla to wirusowe, ale 80% powaznych zapalen gardla to bakterryjne (liczba z czapy)

A czy pytałeś czy należy brać dwa antybiotyki? @benasek Ci powie!

Nie no jak sie zaczelonyo ju trzeba z 10 dni

Myślę (ale nie jestem lekarzem) że bactrim powinieneś odstawić. Temperatura w porządku!