Drodzy pytamowi emigranci ekonomiczni

@Devil
Ostatnio pisala ze okolo 18.00

1 polubienie

W UK też wielu Polaków nie gada po angielsku. Trzymają się w gettach.

1 polubienie

@okonek, @ata-ata, @collins02, @birbant i inni wyjazdowi.
Jakie problemy dzielą obecnie społeczeństwo w waszych krajach?
Polaków dzielą sądy.

2 polubienia

Jakzes wlazla miedzy wrony…
Swoja droga to moj kontakt z polskim to ksiazki i komputer. Polonia tu prawie nie istnieje, jakies kolko rozancowe swego czasu przy tzw. polskiej parafii dzialalo. Parafia sprowadzajaca sie do jednej mszy w tygodniu i odmowy zorganizowania swieconki kilka lat temu. Bo kto mial to na Wielkanoc do Polski, a dla trzech koszyczkow to pan na wlosciach przyjezdzac nie bedzie. Mi to wszystko jedno czy swiateczne jajeczko i szynka poswiecone, ale znajomym nie. W koncu pokropil lokalny ksiadz. Zwyczaju nie znal, ale sie przystosowal. Drugiego “polonijnego” podejscia nie robilam.

2 polubienia

@okonek
i inni
Ktos nam tu zaczyna odstawiac juz numery?
Czy tylko ja to widze ?
Pustych kilka stron :scream:

Dopiero sie ponownie zalogowalam, z telefonu co prawda, ale nie widze niczego nienormalnego.

1 polubienie

@Devil
Podzial jest glownie na (uproszcze to): FDP-owcow i SPD& Co - to znaczy na tych co krzycza Niemcy (tylko) dla NIemcow i na tych co popieraja Merkel (choc tak naprawde to i oni nie sa zadowoleni z obecnej polityki) w polityce uchodzcow. To jest bardzo powazny problem…i wymaga dluzszych wyjasnien. Bo cos tu poszlo nie tak. Zbyt wiele (nieslusznych i niezasluzonych) przywilejow dla tak zwanych uchodzcow, ktorzy tak naprawde uchodzcami politycznymi nie sa - to powoduje bunt i nasilenie sie nastrojow nazistyczno-rasistowskich. Na szczescie powoli od tych przywilejow dla uchodzcow i przyjmowania ich -sie juz odchodzi (takie mam wrazenie)
A ci “uchodzcy” to prawie zawsze mlodzi chlopcy ktorych gmina wyposaza w mieszkania, smartfony i oplaca wszystko a tymczasem oni maja w doopie prawo niemieckie i czesto zachowuja niestety jak agresywne dzikusy, rozrzucaja wszystko w sklepach, skacza w parku po lawkach puszczajac super glosna muzyke z aparatury najnowszej (skad oni na to maja???) - a Niemcy sie nawet boja zwrocic im uwage, bo zaraz slysza w lamanym niemieckim (tak naprawde uchodzcy nie wykazuja checi do nauki jezyka) ze Nazzi raus!!! (precz z nazistami)
Drugi problem to granica pomiedzy bogatymi a ubozszymi - i ta granica sie powieksza. Bogaci coraz bardziej sie bogaca a reszta staje sie coraz biedniejsza
Wg mnie to glowne problemy

2 polubienia

Pomiedzy twoja odpowiedzia

a moja jest caly ciag PUSTEJ strony/stron!!!

W Anglii podzial polityczny,choc dosc mocny,nie dzieli bo nie zajmuje nadmiernie uwagi.I nie dotyka zadnych swiat jak chocby koniec wojny czy temu podobne.Az pąsowialem ze wstydu gdy w listopadzie transmitowali obchody gdzie wszyscy szli reka w reke…U nas to wykluczone jak widac kazdego roku… :rage:

1 polubienie

Taka prawicowa partia dostala sie do tutejszego sejmu. Halasliwi usiluja wrocic do frankizmu, ale chyba nie przejdzie, bo na razie jako ultraprawica zra sie z partia tradycyjnie prawicowa, centroprawica dogorywa, ale to umozliwilo parti centrolewicowej i umiarkkowanej lewicy dogadac sie i stworzyc pierwszy w histori Hiszpanii rzad koalicyjny.
A czeka problem naprawde powazny jakim sa republikanskie i separystyczne zapedy Katalonii. Mlyn na wode dla prawicowcow wlasnie, co to Ebro z braku Wisly kijem chca zawracac.
Na razie najbardziej halasliwie oprocz swojego pojmowania konstytucji bronia modelu rodziny katolickiej oczywiscie, zagrozonej wychowaniem seksualnym w szkole i atakowaniem ustawy o przemocy macho (to juz specyfika kulturowa - gdzie glownie dotyczy problemu samcow i nie dotyczy tylko przemocy rodzinnej czy partnerskiej, ale rowniez gwaltow w tym zbiorowych i ogolnie traktowania kobiet - oczywiscie dotyczy to okreslonych srodowisk, ale niestety licznych. A imigracja muzulmanska czy poludniowoamerykanska problem poglebia.

2 polubienia

@okonek
O tych hiszpanskich problemach nawet u nas bylo glosno

A co do tych pustych stron to juz wszystko w porzadku, nie wiem czy ty cos poprawilas, czy to samo zniknelo (komputery maja swoje humory - jak sie przekonalam)

Moze problemy z transmisja?

1 polubienie

@Devil
A kolezanka nam jednak zniknela :stuck_out_tongue:
Dobranoc @elsie !image

1 polubienie

@okonek
Hmmm, o tym nie pomyslalam
To ten orkan moze?

1 polubienie

Jak sa tego typu zaklocenia to czesto pomaga wylogowanie i ponowne zalogowanie.

1 polubienie

Jako minimum dziennik zawsze oglądam, lokalny i “narodowy”, poza tym używam Google News z kilkoma słowami kluczowymi, no i śledzę rynki. Z resztą zarówno w portalach lokalnych jak i polskich z reguły czytam nagłówki i podsumowania, zanim się zagłębię.

4 polubienia

@Szczery_do_BULU
A jak dlugo juz jestes za granica?

Z internetu i z tv,wszystko oczywiście w języku polskim. W ogóle nie śledzę wiadomości i newsów francuskich. Raz na ruski rok przejrzę gazetę corse matin i to wszystko.

1 polubienie

Nie mam polskiej tv,angielskiej zreszta tez.Wchodze na onet,wp.Jesli chodzi o Anglie,codziennie mam na tel.najwazniejsze wiadomosci.Moja miejscowosc-z fb.wiem,w ktorych dzielnicach bylo wlamanie,gdzie ukradli samochod i gdzie byl wypadek i jest akurat korek itp. :joy:

1 polubienie

Koniec
finito
ende
the end…na dzisiaj dosc pytamy. Zaplanowalam sobie godzine tylko i co? :stuck_out_tongue:
Biore sie za porzadki.
Zobaczymy co mam jeszcze dzis w planie…image