Gwara czyli jak się u Was mówi na ...?

Okazuje się, że gwary są wciąż żywe. I to nie tylko gwary regionalne (geograficzne), ale i gwary miejskie.
Czy używa się u Was gwary? Na pewno z jakiś określeń korzystacie. Z jakich?
Zamiast Tak mówi się Jo?
Zrychtuj mi ?
Idę na dwór? Albo na pole ?
Jadymy?
Tytka? Szkity ?
Mogłabym wymieniać :stuck_out_tongue:
Więc jakich gwarowych określeń używa się u Was?

Gwary na co dzień nie używam. Wielu u nas przyjezdnych którzy nie ogarniają.
Śląska gwara jest bogata w niemieckie zapożyczenia. Używana jest jednak głównie przez osoby starsze i środowiska związane z górnictwem. Jest nawet możliwość zamiany języka na FB na śląski w ustawieniach :slight_smile:

2 polubienia

O mamo !
Chyba sobie ustawie :stuck_out_tongue:

1 polubienie

oj pod wzgledem gwary lodzkiej jestem dwujezyczna
poznanska to przyjaciolka ze szkolnej lawy, czarne podniebienie? kaszeby
a ogolnie? w hiszpanskim co dolina to sie ucz od nowa, bo tylko sie ci wydaje ze cos wiesz
ja wychodze na dwor nie na pole

2 polubienia

U nas oficjalnie funkcjonuje 1300dialektow.
Nieoficjaonie 11 000.
Poslugujacy sie wylacznie dialektem,czesto maja trudno d9gadac sie w sasiedniej miejscowosci.

2 polubienia

Gwara warszawska praktycznie już nie istnieje, tak samo jak trudno o rodowitego warszawiaka (Dzień dobry!). Choć czasem wrzucę jakiś zwrocik po warsiawsku dla żartu.

2 polubienia

@okonek pamiętam jak koledze z Łodzi tłumaczyłem jak dojechać do mnie i biedak nie rozumiał o co mi chodzi gdy mówiłem że ma wysiąść na pętli (bo u was to krańcówka) z kolei ja nie wiedziałem o co kaman gdy spytał mnie ile kosztuje u nas migawka (bilet miesieczny)

7 polubień

A wiesz co to są pyry z gzikiem?

4 polubienia

Podupcyło Was z tym gwarami!

2 polubienia

U mnie mówiło się na pole, cepeen(ale to ogolnie wszędzie chyba?) i w sumie tyle pamiętam :rofl:

1 polubienie

jest tego wiecej
ale Wiech - Wiechecki?
jezykow innych trzeba sie uczyc . cafe pod minoga
jakbys trafil na rozgarniętego to jeszcze z bys sie dogadal z poznaniakiem po drodze zaliczajac gzika

2 polubienia

Albo sznekę z glancem

2 polubienia

Moin Moin = dzien dobry
wat mutt dat mutt = was muss das muss (co trzeba to trzeba)
Tschüss albo Tschüssikowski = do widzenia

2 polubienia

@ata-ata roznica miedzy jezykiem a gwara istnieje
w niemieckim masz pluskwe . za diabla mi to wyjdzie, natomiast tryb przypuszczajacy w hiszpanskim to moj
gwara nie ma zasad spisanych
jezyk tak

3 polubienia

U mnie się idzie “na pole”. :wink:
Dodaje się partykułę “-że” dla wzmocnienia. (Głównie w Krakowie, ale w moim miasteczku, na mniejszą skalę, też). W ogóle część gwary krakowskiej funkcjonuje też u mnie, chociaż do Krakowa mam daleko.
Co jeszcze kojarzę: chapnąć-szybko zjeść
Zamiast pracowity mówi się robotny.
I pewnie jest tego dużo więcej, tylko ja nie wyłapuję.

2 polubienia

Ja wiem! Dobre to…

2 polubienia

Dzisjaj przyszło mi,po polnocy sprobować :laughing:

Wiesz co, kilka razy robilam quizy o gwarze warszawskiej. No, niestety to nie dla mnie. A wychodze na dwor… :slight_smile:

1 polubienie

SMOKi chodzą…na dziewice :yum:

1 polubienie

Łechta diachla! Chcasz ta w pask? Ty masz rychtik w buksy naklekotane. :grinning:

5 polubień