Jak sie stoi, czeka i patrzy

Każde auto ma światła dzienne. Ale dyskusja tyczy się używania tych świateł w dzień, a nie ich posiadania.
Posiadanie świateł dziennych obowiązuje od początków wieku XX. Czyli ma ponad 100 lat i ten obowiązek techniczny żadnym odkryciem nie jest.

Nie rozumiesz. Od 2011 auta mają mieć autmatycznie włączane światła dzienne

Mamy 2020

1 polubienie

A dyrektywa dalej obowiązuje

Otóż w zdecydowanej większości państw UE nie obowiązuje i nadal produkuje się samochody bez automatycznego włączania świateł. Co nie znaczy, że wszystkie. Pewien procent produkuje się z automatycznym włączaniem, ale nie jest to obowiązkowe.

Sprawdź wszystkie.Ciekawe jest że w komunie był mandat za światła w dzień.

Dyrektywa dyrektywą jest!

Nie muszę nic sprawdzać, bo ja to wiem. Byłem we wszystkich krajach Europy, oprócz Wysp, taki miałem zawód. Od roku jestem emerytem. A teraz mieszkam w Holandii zaraz obok Niemiec i Belgii, więc coś na temat tych świateł mogę powiedzieć…

W PRL do połowy lat 70 przy złej widoczności zalecano włączanie świateł postojowych. Później, świateł mijania. To było zalecenie, a nie nakaz. Karano za nieuzasadnione włączenie świateł drogowych w czasie dnia. Nie wolno było używać świateł przeciwmgielnych przy dobrej pogodzie. Za to był mandat.

3 polubienia

dokładnie tak z PRL. Ale że auta muszą mieć dzienne to dyrektywa i tego nie wspomniałeś.

1 polubienie

Ta dyrektywa nie weszła w życie, po zrobieniu badań, które nie wykryły powiązania wypadków z jeżdżeniem z włączonymi w dzień. Zamieniono to na dowolność przyjęcia tego przepisu przez poszczególne kraje Unii. I tak jest do dziś. Czy to się zmieni? Nie wiem…

weszła

No to dlaczego nie działa?

nowe auta mają wszystkie dzienne światła

A ja Tobie mówię, że nie wszystkie.

poproszę o przykład

Przykład czego? Że gdzieś nie produkują. Niealeko mnie jest montownia Mistchubischi. Ze światłami dziennymi schodzi, co któreś auto z taśmy.

A na europę?

Zrozum u nas się też robi auta na azję

Montownie japońskich aut są w wielu krajach Europy i na Europę. Nie na Azję.
Nie wiem, co mam zrozumieć? I te montownie, i inne marki, nie tylko japońskie, produkują auta ze światłami dziennymi i bez świateł dziennych, w zależności od zamówień i przewidywalnego miejsca sprzedaży, Tak jest do dziś.

2 polubienia