Jakie wyspy na których byliście uważacie za "prawdziwy raj na ziemi" i dlaczego?

Pojęcia nie mam, co by było, gdyby nie doszło do tej wojny.

1 polubienie

Tzn ?

Dlugo by tlumaczyc - tworca cudu ekonomicznego Niemiec po I wojnie Hjalmar Schacht byl bankieren, zwolennikiem silnych Niemiec. Nie on jeden na “nowy wspaniały swiat” fürera sie nabral.
Owszem będąc rodzajem oficera lacznikowego miedzy kregami oligarchii bankowo-przemyslowej a NSDAP pomogl Hitlerowi dosc do władzy, odbudowal gospodarke stosujac cos w rodzaju ksiegowosci kreatywnej (moznaby powiedziec, ze kraje zachodnie np. kupujac obligacje niemieckie (w duzym uproszczeniu uzylam slowa obligacje) czesciowo sfinansowali to z czym walczyli )
Odsuniety od wladzy i pozniej internowany w obozie, w Norymberdze sie wylgal. W koncu za ludobojstwo go skazac nie mogli. Kwestia sumienia. Ale czy bankierzy mieli i maja sumienie?
@birbant , myslisz ze Niemcom najedzonym jak tłusty kot na zasadach liberalnego kapitalizmu narzuconego po II wojnie - gdyby to zrealizowac po I nie dopusciliby do wyboru psychopaty i jego swity nacpanych swirow do wladzy? Komunistyczna zaraza, w specyficznym wydaniu populistyczny narodowy socjalizm padl na zyzny grunt.
I jeszcze koles z wąsami na wschodzie?
Ktory doskonale wiedzial jak rozwalic jakiekolwiek struktury miedzynarodowe? Wchodzac w political fiction to mozliwosci duzo. Stworzyc spojny model? Wielu probowalo.
A tak na marginesie, dzis jest 127 rocznica urodzin Huxleya i mija 90 lat od napisania Nowy, wspanialy swiat.
Teraz mamy zdaje sie nowy polski ład. :wink::stuck_out_tongue_winking_eye:

3 polubienia

Na razie to ja żyję igrzyskami i mam gdzieś resztę… :stuck_out_tongue:

3 polubienia

Ponoć jak nie wiedzieli gdzie jest Benito Mussolini to Himler zorganizował swoich (nie wróżki tylko…) kogoś tam, żeby go znaleźć i go znaleźli…

Nieprawda, zatrudnili do tego Thora z Walkiriami

1 polubienie

Jaja sobie robisz ? Był ktoś taki w ogóle XD To brzmi jak jakieś bóstwo Wikingów XD

Dla niepoznaki glowna Walkiria przyjela ksywke Otto Skorzeny, a za wrozki robili niemieccy agenci wyposażeni w fałszywe funty angielskie produkowane w ramach operacji Bernhard w obozie Sachsenhausen.

2 polubienia

A co doprowadziło do tego, że południe Włoch jest biedne ? Zawsze tak było ? Może jedną z przyczyn była II Wojna Światowa ? Dobrze myślę, że Gotycka Linia utrzymała się do końca II Wojny Światowej ? @birbant

No bo to, że Monte Cassino upadło i tm samym linia Gustava została przerwana to jasne…

A popatrz na mape? Poludnie nie zawsze bylo biedne.
Schody zaczely sie od odkrycia Ameryki, upadku Jedwabnego Szlaku (czyli wytyczenia nowych kierunkow wedrowek towarow) i zmiany klimatu.
Pare tysiecy lat temu okolice piramid to nie byla pustynia, a Sycylia to ni byl smutny krajobraz z oliwkami na horyzoncie.
Zwylke jak zaczynasz szukac przyczyn to dochodzisz do etapu - jak nasz praprzodek zszedl z drzewa i stanal na dwich lapach, to dwie miał wolne i zaczal kombinowac …

1 polubienie

Co do Jedwabnego Szlaku to wiem, że Wenecja i Genua były głównymi republikami kupieckimi…

Ale fakt to średniowiecze… W starożytności mogło być inaczej

A teraz jest to smutny krajobraz :thinking: :speaking_head: :microbe: ?

Ale nie tylko z handlu żyli.
Owszem, podobnie jak dzis wielkie porty przeladunkowe zyli z faktu, ze byli w stanie sprawnie przyjac masy towarow , ale podobnie jak Hanza ich zasieg byl ograniczony.
Kiedy rozpoczely sie rejsy oceaniczne lokalne porty tracily na znaczeniu. Podobnie jak afrykanskie porty - faktorie tracily na znaczeniu po zbudowaniu kanalu sueskiego, czy wzrost znaczenia Panamy jako straznika tamtejszego szlaku wodnego.

1 polubienie

Przypadkiem na to trafiłem i stwierdziłem, że dla nowicjuszy może to być ciekawe :space_invader: :smiling_imp: :crazy_face:

Jak mnie wysyłali do sklepu, to ja zawsze resztę zostawiałem dla siebie …

4 polubienia

To sie koszyczkowe legalne u mnie nazywalo ,:wink:

2 polubienia