Jakie zaskoczenia spotkały Was w innych krajach, których nie ma w Polsce?

W Rumunii w marketach zauważyłem dziwny nigdzie indziej niespotykany zwyczaj. Drobne pieniądze (bani) leżały na podłodze przy każdej kasie i nikt (prócz mnie) ich nie zbierał. Zresztą i mi się szybko znudziło ich podnoszenie z dołu no bo ile można…
Poza tym tam w marketach o ile jest jakiś bufet, ludzie nie tylko piją i jedzą ale także palą papierosy… Dane z roku 2018

4 polubienia

W Szwecji piwo jest 3,5% Pewnie jest i mocniejsze, ale ja tak takiego nie spotkałem. W Norwegii w ogóle jest problem znaleźć jakiekolwiek piwo z %.

3 polubienia

No i kosztuje 5 razy tyle co w Polsce!

2 polubienia

Te poniższe norweskie piwa są warte swojej ceny a cenę mają konkretną

1 polubienie

Wczesniej tego nie bylo.
Ale w 2005-6 bazar Timisoara to krowa dajaca mleko w doniesionie naczynie?rozne co tam z pola i na obejsciu? Ser bialy! Amerykanie z korpo patrzyli na Polakow jak na kamikadze ze schiza na przetrwanie.

1 polubienie

A mnie w Holamdii zapytali na jak dlugo chce zostac? Mialam taki zwariowany lot z przerwa w Amsterdamie na 8 godzin to co? Tkwic jak kolek na lotnisku?
Wyszlo na ze to jest jednak 8 godzin nie 8 lat. Z latającym Holendrem sie dogadasz?

1 polubienie

W dodatku często nie jest okrągła, tylko prostokątna i kupujesz “paski” :slight_smile:

2 polubienia

To fakt, podatek jest dodawany przy płaceniu. Przy czym w Kanadzie jest podatek federalny i prowincjonalny, za to w US podatek zmienia się w zależności nie tylko od stanu, ale nawet od miasta (federalnego podatku od sprzedaży nie ma). Zdarza się, że inny podatek jest nawet po drugiej stronie ulicy.

2 polubienia

A to raczej taki street food, bo w restauracji czy pizzerii przyniosą ci zawsze okrągły placek

1 polubienie

Sorry, ale nie chodzę do takich restauracji, które podają pizzę albo spaghetti na białych obrusach. Wolę jeść w takich miejscach normalny obiad :slight_smile:
A pizzerii (ze stolikami) sprzedających pizzę na wagę jest sporo.

1 polubienie

W Italii max do 13.00 można zrobić zakupy, od po do około 19.00 jest sjesta - szybki obiad piwko drzemka, można zrobić resztę zakupów, co niektórzy idą na 1-2 godziny do pracy coś skończyć, albo do kawiarni, picerii - czynne do 24.00, drogerii, marketu itd to do 22.00. w szpitalach, gabinetach lekarzy też jest sjesta

1 polubienie

Zawsze w większości picceri można się dogadać, nie ma że musi kupować całą, przykłada noż i pyta tyle czy tyle, tyle ile chcesz, z mięsem, wędlinami, jest podobnie, na chaku wisi płat np wołowiny i on pokazuje skąd ci uciąć i ile. Na południu w Cerignolii jest picca normale - koło 30 cm, i rodzinna koło 60 cm, zawsze brałem 2 szt 60 cm z nadzieniem marynowanej słodko kwaśnej cebuli + naturalne zioła - oryginalny patent i certyfikat tylko tej miejscowości

Na biały obrus trzeba sobie zasłużyć / zastrzeżone dla starszych członków rodu lub persona brawa / osoba zintegrowana społecznie, zaufana i z godnego polecenia, jesteś swój jak rodzina / mnie ten zaszczyt spotkał po 6 miesiącach, okazało się że z wielu powodów / większość nie ma dobrego zdania i opini, nie tylko pijaństwo czy kradzieże, burdy itd. Jednostce trudno to zmienić ale się da. Jak cię widzą to tak piszą i mówią

3 polubienia

Jeszcze a propos kuchni - przypomniało mi się że w Słowenii w kilku restauracjach podano mi drugie danie, w którym na talerzu była dwa różne rodzaje mięsa (np. wołowina i kurczak)

2 polubienia

Pół cala :flushed: Cóż za rozpusta i niegospodarność.
Ścianki działowe przed oceanem wykonane są z płyt gipsowych o optymalnej grubości 12 milimetrów.
:face_with_peeking_eye:

4 polubienia

Jak przejeżdzałem kiedyś to przy granicy jeżdziły stare Skody, i w większości koniki ciągneły bryczki i wozy. Na postoju przypadkowym busa pić się chciało to szukałem odrobiny wody z małą butelką po Kubusiu 0,3 L. Wchodzę do hm chaty i dzwi góra 1,3 m a ja 1,8 m - zrobione celowo by każdy wchodzący ukłonił się pani domu, dostałem bańkę 5 L soku z winogron, odrobinę swojskiej drożdzówki i chleb + 4 pomidory i gałkę sera owczego. Umyłem łapki, chciałem zapłacić za dobroci ale kobieta odmówiła, zamiast tego miała prośbę by pomóc każdemu który wymaga pomocy bez proszenia, dałem jej słowo że tak

1 polubienie

Czyli mamy zaoszczędzone 0,7 mm

3 polubienia

Za oceanem wszystko jest większe.

.nawet zdziwienie.

3 polubienia

Płyta KG bez stelaża ?, nadzieja ją trzyma !

2 polubienia

Imię Nadzieja piszemy z wielkiej litery :joy:

4 polubienia