Kleszcz?

Witam.Mam taki problem.W ubiegłą sobotę cały dzień pracowałem w lesie. Kilka dni temu w pewnym momencie coś mi zasfędziło w okolicach brzucha.Gdy sprawdziłem był przyczepiony jakiś mikro bardzo mały owad.Miałem problem by go odrzucić, zacząłem kręcić i się odczepiło. Nie pomyślałem że to może być kleszcz gdyż widziałem większe, a to zupełnie drobniutki. Od razu pojawił się rumieniec w tym miejscu który dotej pory nadal jest. W dotyku to miejsce jakby wypukłe.Pytanie co mnie ugryzło i co robić w tej sytuacji?

Kleszcze przecież są bardzo małe, dopiero potem rosną. Nic się nie martw, po kilku dniach nie będzie śladu

1 polubienie

Nia panikuj, mnie w życiu urządliło co najmniej kilkanaście kleszczy i na razie nic mi nie jest. Dla pewności po 2 miesiącach zrób badanie na boleriozę i to wszystko.

2 polubienia

To mogl byc kleszcz. Moze nie wykreciles calkiem i zostalo odnoze.
Warto by sie zglosic do przychodni do gabinetu zabiegowego, aby obejrzeli.
Mogl to byc tez jakis pajak i zostala reakcja uczuleniowa. Rumien z jasnym srodkiem i dwoma malymi otworami by na to wskazywal

3 polubienia

Jakby każdy tak z byle czym do lekarza chodził, kolejki byłyby kilometrowe…

1 polubienie

Kleszcze na początku są bardzo malutkie, ale kojarzy się zwykle z wyglądu te opite. No i one nie wbijają się od razu, na początku chodzą po ciele i szukają dogodnego miejsca.
No i kleszcze to pojęczaki, nie owady :wink:
Możesz mieć po prostu tam jakiś stan zapalny, mogłeś też nie wyjąć całego kleszcza, np. główka (a nawet: “glowotułów” :stuck_out_tongue: ) mogła zostać, jak nie obejrzałeś od razu tego, co wyjąłeś. Nie musisz mieć od razu boreliozy i to nawet nie musiał być kleszcz, ale na pewno warto, żeby lekarz to zobaczył.

4 polubienia

Bez przesady, tylko dupe będzie im tam zawracal i blokował kolejkę

1 polubienie

Niedługo z ugryzieniem komara będziecie do lekarza biegli

1 polubienie

Nie do lekarza. Do przychodni, by zobaczyli. Mialem kleszcza, czy ukąszenia owadow i nie mialem nigdy rumienia. I nie jest to naturalna sprawa.
Jesli to uczuleniowe i nie bedzie sie powiekszal, to mozna byc spokojnym. A jezeli bedzie rumień rósł, swędział, piekł i bolał, to warto by ktos to zobaczyl.
A borelioza, czy zap. opon mozgowych to powazne choroby i tez warto by im zawczasu zapobiec. I nie sa wcale takie rzadkie.

9 polubień

Polska to nie Puszcza Amazonska, żeby od razu panikowac, gdy coś Cię uchla. Ja miałem że 4 razy kleszcza, wyrwalem go, robiła się opuchlizna, plamy, po kilku dniach zeszło i nie panikowalem jak debil

1 polubienie

Wypadek przy pracy!
Swoją drogą ciekawa praca. W sobotę i w lesie.

Co do kleszcza. Ma stadium nimfa. A nimfa kleszcza wygląda dokładnie jak opisałeś. Kropeczka mniejsza od ziarenka maku.
Rumień wskazuje na stan zapalny.
Dobry, mądry lekarz zapisze ci od ręki osłonową kurację antybiotykami.
Tak, antybiotyki szkodzą ale kiedyś je stosowano powszechnie i ludzie żyli. Więc przeżyjesz.

4 polubienia

Lepiej iść i dać to komuś obejrzeć niż potem zmagać się z boreliozą… ale z dumą mówiąc o tym że się nie blokowało kolejki :wink:

7 polubień

Kilkoro moich znajomych pobiegło w takiej sytuacji od razu do lekarza. Brali antybiotyki i dziś śpią spokojnie.
Sam miałem kleszcze ok. 30 lat wstecz. Ale wtedy masowo na wszystko lekarze zapisywali tetracyklinę i jej pochodne. Mleko które namiętnie wtedy piłem jak się dowiedziałem miało makabryczne dawki antybiotyków… Może dlatego do dziś żadnych objawów borelizoy nie mam.Pomimo braku brania antybiotyków. A miałem też rumień, ogromny - ówcześnie z zaciekawienim oglądany przez lekarza.

5 polubień

Wydaje mi się, że do lekarza pierwszego kontaktu (a taki by wystarczył, albo nawet pielęgniarka, a nie lekarz), blokowanie kolejki raczej nie jest wielkim problemem i to nie jest kwestia czyjegoś życia lub śmierci, zwłaszcza że masa osób chodzi tam np. tylko po recepty. A jakiekolwiek choroby w wyniku ugryzienia przez coś już calkiem nieźle obciążają i czas lekarza, i budżet :thinking:

3 polubienia

Gdy po trzech dniach nie zniknie rumień należy iść do lekarza rodzinnego

4 polubienia

powiedz to tym, ktorzy po ukaszeniu kleszcza sie rozchorowali.

4 polubienia

ja bym sprawdzila co to sie dzieje, bo obrzek nie jest zdrowym objawem - faktycznie jak pisze @vera223 mogl jakis fragment zostac i bedzie teraz ropialo, bo organizm tego bedzie chcial sie pozbyc - lepiej, zeby jakis fachowiec zobaczyl.
a Ty @Kacper_Jagielski nie badz taki madry - niejednego wielkiego chlopa maly i z wygladu slaby wirusik polozyl, wiec lepiej uwazac.

4 polubienia

Borelioza to bardzo skomplikowana i uciazliwa choroba
Tak ze radze jak najszybciej do lekarza!

2 polubienia

Wiem jaka uciazliwa jest borelioza i jej rozne stadia
i dziwie sie tym co sobie to lekcewaza
Dlatego proponuje wizyte u lekarza, szkoda ze nie wczesniej, bo antybiotyki powinno sie dostac najpozniej 3 dni po ukaszeniu

4 polubienia

Antybiotyk powinno sie dostac najpozniej do trzech dni po ukaszeniu obojetnie czy rumien zniknie czy nie