Kościoły

Myślałem, że w Europie przodujemy w ilości kościołów na głowę statystycznego mieszkańca, ale chyba się poważnie myliłem. Gdzie w Europie przypada więcej kościołów na głowę niż w Polsce? :wink:

2 polubienia

Portugalia, Grecja, moze ktores z panstw “kieszonkowych” ?
Nie liczylam…

2 polubienia

No właśnie. A ja głupi myślałem, że przynajmniej w jednym jesteśmy najlepsi w Europie :joy:

1 polubienie

Nawet ponoc liczba powolan spadla…
Ale tu mogly zadzialac inne czynniki.

2 polubienia

Właśnie wysłuchałem w CNN, że jednak jesteśmy najlepsi w czymś w Europie! Mamy najbardziej restrykcyjne prawa do aborcji.

1 polubienie

Nie wiem jak jest w calych Włoszech ale na Sycylii,średnio jeden kościół na jedną ulice.Czasem są to zabytki ale tylko czasem.
Byłem tam w lutym gdy było świeto św. Agaty.I wszystko tętniło życiem.Nie tylko ludzie ale nawet najmniejsze kapliczki…Gdzies ok. 2-3 nad ranem,ognie…I niestety żadne zdjecie mi nie wyszło…W Syrakuzach…Ciemność wymaga aparatu a ja tylko z komórą :innocent:

3 polubienia

Eee, a kraje Ameryki Poludniowej? Tam tez nie lepiej. Przynajmniej w niektorych.
Ale CNN moze je uznac za nie do konca cywilizowane.:wink:

1 polubienie

Nie wiem. Te pałace są niepotrzebne. Przepych i pasożytnictwo.

1 polubienie

Ładny kosciol to nikomu nie zaszkodzi.
Wiekszy problem jest z plebaniami, zwlaszcza w formie włości biskupich.

2 polubienia

Aparaty w smartfonach coraz lepsze. Tylko zdjecia z flash zżerają sporo baterii, dobrze jest miec wtedy powerbank albo choć szybką ładowarkę.

2 polubienia

To bylo 3 lata temu i wtedy nie mialem jeszcze nic poza Huawei

3 polubienia

Czy chodzi o budynki kościelne czy parafie? Bo w tych drugich to raczej Polska przoduje, w takiej Francji ponad połowa Kościołow jest nieczynna, albo otwierana od wielkiego dzwonu.

2 polubienia

Francja to inna para kaloszy.Dla mnie ten kraj nie istnieje.
Ale te same bzdury mówiono o Anglii,co okazało sie pospolitym kłamstwem.Przez 15 lat pobytu tutaj,spotkalem dwa takie przybytki.Jeden w Huntingdon,drugi na Tottenham w Londynie.
I to głównie parafie katolickie,świetnie sie trzymają.Także dzieki Polakom choć wczoraj w kosciele spotkalem dwie młode Ukrainki.

3 polubienia

Czym się różni Francja od USA?
Ameryka ma 256 Kościołów i tylko jeden ser, natomiast Francja ma 256 serów i tylko jeden Kościół :rofl:

6 polubień

A mnie Francja dobrze się kojarzy, bo przypuszczam, że to kraj raczej południowy, a z kolei Europa Południowa kojarzy się mi ze szczupłością, długowiecznością, ekstrawertyzmem i niskimi lub nawet zerowymi rachunkami za ogrzewanie.

3 polubienia

To teraz sobie przetestuj co masz, choc ja cenie sobie tez “zwykly” duzy aparat. Ma tylko jedną wade/zalete, nie wspolpracuje z netem, ale funkcji ma wiecej niz naddzwiekowy odrzutowiec :joy_cat:

2 polubienia

Jak w kwestii serow?
To kiedy Amerykanin staje sie smakoszem?
Jak odrozni smak mydła od francuskiego sera.

4 polubienia

Haniebna polityka na każdym etapie w historii,czczenie burdy zbrodniczej jako narodowego osiagniecia,zaklamanie…
Fałsz na kazdym kroku.Od kolonii po stosunki z putinem.
Haniebna i jednoczesnie kretyńska polityka imigracyjna lub zwykła tchórzostwo.
A jeszcze 40 lat temu,bylo tak pięknie.
Dzisiaj przecietny “francuz” nie odróznia Polski od Bialorusi czy Litwy od Łotwy.Zgoda…To przykład na debilizm calego Zachodu…
Ale gdybym mial byc tak szarpany jak siostra mojej żony przez czarnych na ulicach,przy jednoczesnym odwracaniu wzroku tzw. policji to jedynym wyjsciem byłaby prowincja.A tam obcych sie nie wita kwiatami…

3 polubienia

To o klimacie srodziemiomorza masz złe pojecie.
Zimy to wilgotne i zimne, choc mrozow nie ma, a latem piekarnik.
O ile bez klimy u mnie przezyc sie da, to jakas forma ogrzewania jest konieczna.

3 polubienia

Zastanawiam się teraz, ile kościłów jest w malutkiej Holandii? Ludzi tu 17 milionów. Mieszkam w Limburgii, która jest jedynym katolickim rejonem w tym kraju i kościołów w okolicy jest dużo. Czynnych niewiele, ale dzwony tych działających słychać regularnie.
Poza Limburgią często natykałem się na budowle kościelne, większość z nich nie spełnia już swej roli, niektóre stoją pustę, niektóre zostały zagospodarowane na świeckie sprawy. Ale jedno, co mi się podoba, widać, że państwo dba o te kościoły. W odwrotności do Francji, czy nawet Belgii, w Holandii wszystkie są zadbane. Nowych, współczesnych nie ma, większość to nawet wczesno gotyckie zabytki. Sporo katedr, kolegiat, zdarzają się fary. Bardzo lubię stare kościoły. Dla mnie to piękno.

6 polubień