O islamskim.....[zeby nie było ze nie czytam i nic mnie nie obchodzi]

Bo pewnie liga muzulmańska czy jak oni sie tam zwą,nie zdążyła sie rozgościć.Przepraszam ale chyba Bractwo mułmańskie…
Egipt wylecial z topowych doniesień,na pozycje drugoligowe wiec i trudno byc na bieżąco.Ale jakies dwa lata temu,zanosiło sie na drugi Iran.

1 polubienie

Szok jesli chodzi o Kabul.

Bo wydawalo sie, ze sytuacja jest mniej wiecej opanowana.
Co prawda Afganistan nie jest jednolity etnicznie, spoleczenstwo ma strukture klamowa i wygrywanie jednych przeciwko drugim?
Przypomina to zajecie Polwyspu Iberyjskiego przez Arabow. Kilkadziesiat ksiestewek kilkunastu krolow i po 50 latach kalifaty. Nastepne 500 lat stracone, zeby to przegonic. I to nie do konca sie udalo.

1 polubienie

To wszystko prawda choć koniec końców,nie wiem do czego zmierzasz.
To co Ty nazywasz zasiegiem ręki,dla mnie jest po prostu bombardowaniem.Ale z wiedzy powinno sie robic dobry użytek a nie narzekać ze ona jest.I do tego ze kiedys bylo lepiej bo sie nic nie wiedzialo…
Ja tez poznalem,o czym pisalem na starym forum,w czasie wojny iracko iranskiej,dwoch kumpli z tych wlasnie krajów.Przychodzili do klubu PAX-u na Kramarskiej w Poznaniu,niemal w kazdy piatek i bardzo sie z nimi zżyliśmy.Ale to niczego nie zmienia.Wojna trwala a przy okazji,jej okrucienstwo przerastalo wszelką wyobraznie…Jeden czy drugi normalny czlowiek niczego nie zmieni dopki wladza jest w rekach ludzi opetanych,chorych z nienawisci,w dodatku bogacących sie na prochach ktore zabijaja ludzi na calym swiecie.
To ze u nas zyje sie wygodnie,to jest wlasnie cywilizacja do ktorej oni nie dorosli,ktorej nienawidza ale z ktorej bardzo chetnie korzystają.
Biedne dzieci w Afryce maja swe odpowiedniki w Chinach,w calej wlasciwie Azji,Rosji i jej satelitach…Ale czy to ja za to odpowiadam?
A kto odpowie za kartele narkotykowe w Ameryce?Ja?
No ale jesli zaczne relatywizowac zbrodnie,wypychać je ze swego umyslu to w pewnym sensie,tak!Bede ubabrany…
Ja po prostu nigdy nie chce spaść do poziomu humanoida ktory idzie zrobic sobie kawe gdy telewizja pokazuje spalenie żywcem jordańskiego pilota.

1 polubienie

Podkładali. Np IRA.

1 polubienie

Podkladali swoim bo to wojna domowa.Jesli chodzi o sam fakt,masz racje.
Ale to wyrwane z kontekstu lat 70-tych i mimo iz np. Czerwone Brygady snuly takie plany,nie mialo charakteru wojny z cała cywilizacją.
Poza tym,przynajmniej na razie,czas przeszły.

1 polubienie

Tak na prawdę to katolicy święci nie są. Np Pablo Emilio Escobar Gaviria. Z matką boską na ustach zlecał podłożenie kolejnych bomb w których wielu niewinnych ludzi zginęło. Tylko on z innych niż religijne pobudek to robił. To samo w Italii. Włoskie mafie to katolicy i to gorliwi. Tak na prawdę islamiści podkładają bomby w odwecie, Usa zabija ich i tak na prawdę nie zasługują na większy szacunek bo robią to samo i tak samo. Odwet budzi odwet. Jeśli któraś z stron tego nie przerwie to za kilka lat nie będzie w świecie spokojnego kraju.

1 polubienie

Nikt tego nie przerwie. Musi samo wygasnac. A na to sie nie zanosi. Wrecz przeciwnie, sytuacja wydaje sie byc rozwojowa.

2 polubienia

USA niestety ma interes w tym by to się nie skończyło.

1 polubienie

Przy tym stoliku siedzi wiecej graczy.
Nie przecenialabym roli USA.
Przy Chinczykach niedlugo beda detalistami.
Jedno czego mozna sie obawiac, ze skosnoocy sa zbyt pewni siebie i sadza, ze tam gdzie Rosjanie i Amerykanie sobie zeby polamali, czyli w Afganistanie, dadza sobie rade?
Bo Afryka jeszcze troche i bedzie ich.
W przeviwienstwie do rdzennych mieszkancow tego kontynentu sa pracowici i myslec lubia z wyprzedzeniem.

Dobrze że naszych już tam nie ma.
Nigdy więcej wojen których nie da się wygrać.

1 polubienie

zobaczymy jak Cinczycy beda sobie z talibami radzic? bo, ze konflikt bedzie i to szybko? chociaz ze swoimi Ujgurami i Tybetem rozprawiaja sie bez pardonu.

1 polubienie

Fakt, katoliccy duchowni statystycznie dużo częściej oddają się czynom pedofilskim. No ale przecież “ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. Kto nie m pokus”

4 polubienia

islamce wybiora koze lub dziewczynke, bo jakby taki imam zabral sie za syna sasiada to by dlugo na tym swiecie nie pociagnal :wink:
zreszta pierwszy wybor korzystny - jako, ze koze kub inne zwierze nalezy sprzedac, najlepiej w sasiedniej wiosce, a dziewczynke na zone wychowac.

1 polubienie

Chiny mają kulturę i wiedzę wiele bogatszą niż państwa europejskie. A USA biją na głowę od zawsze.

1 polubienie

Może bogatszą, ale w XX wieku zatrzymały się w rozwoju kulturalnym, teraz próbują nadrabiać.

3 polubienia

Zatrzymały? Czy to my wybiegliśmy? Wiesz kto wynalazł papier toaletowy?

Rosjanin, Toaletow :slight_smile:

1 polubienie

Chińczycy. I wyobraź sobie że miał być do osuszania umytego tyłka… do dziś nas mają za dzikusów.

2 polubienia

moze dluzsza, bo czy bogatsza? a Chinczycy po prostu uwazaja, ze dobre pomysly nalezu kopiowac i je rozwijac - taki wynalazek jak prawo patentowe jest im obcy.

3 polubienia

patenty jak by nie były tak drogie chinole by kupowali.

1 polubienie