Otto von Bismarck stwierdził kiedyś że nigdy nie uległ złudzeniu że katolicyzm jest reformowalny

Jak myślicie na ile to jeszcze aktualne?

W Niemczech obecnie ponoć jest a tam gdzie nie jest to totalnie upada

W końcu musiał się zmieniać na przestrzeni lat…

W Belgii, Holandii czy Irlandii nie był reformowalny więc upadł. W Portugalii na podstawie tego co pisała okonek można wywnioskować że jednak trochę jest. W Niemczech też ponoć nawet jest

Ale muszę Kościołowi przyznać że jestem bardzo wdzięczny w pomaganiu sprowadzania ochotników walczących o wolną i suwerenną Ukrainę z Meksyku czy Brazylii. A do Papieża Franciszka mam szacunek jako do największego reformatora KK w jego historii

Dodajmy że pozytywnego reformatora

Muszę przyznać że największy szacunek mam do Papieża Franciszka ze wszystkich papieży. Żaden inny nigdy wcześniej nie zrobił tyle dobrego dla świata co on

I oczywiście nie zapominam o pewnych potknięciach w kwestii wojny ukraińsko-rosyjskiej ale i tak mam do niego spory szacunek

Bismarck mial rozne powiedzenia i pomysly.
Ma nawet palme o swoim imieniu pochodząca z Madagaskaru.
Rosnie mi taka przed oknem sypialni :wink:
Co do reformowalnosci jakiejkolwiek religii? Katolicyzm podobnie jak protestantyzm (zeby zostac przy temacie) nie sa reformowalne. Jakakolwiek zmiana doktryny to juz nowa sekta czy religia. A odpowiadajac na pytanie? Bismarck byl dlugo byl dusza towarzystwa i balowiczem raczej obojetnym religijnie, aczkolwiek książę pan wychowany jako luteranin z czasem przeszedl w jego skrajną wersje, bliską ortodoksji tego odlamu chrzescijanstwa.
Dodatkowo jako wizjoner zjednoczenia Niemiec pod przywodztwem Prus doskonale wiedzial z jakim oporem spotka sie ten zamiar katolickiej czesci Europy - zwlaszcza do dzis bigoteryjnej Austrii, Bawarii czy terenach zagarnietych w czasie zaborow Krolestwu Polskiemu.
Niemcy zjednoczyl, co z tego przyszlo i przyjdzie to pewnie jeszcze nie raz historia pokaże.
Ale niejako przy okazji oprócz geniuszu politycznego - a i ekonomista byl naprawde utalentowanym, stal sie symbolem pruskiej buty? Bo byl.
Reasumujac? Zadna religia nie jest reformowalna z założenia. :rofl:

3 polubienia

Myślicie że KK podzieli się na kolejne schizmy? W Polsce to już zupełnie inny świat niż na Zachodzie i tak się zastanawiam czy to jest jeszcze do udźwignięcia. W końcu nawet taka Portugalia jest zupełnie inna kościelnie.

Ale tutaj Kościół zawsze może zwalić winne na PiS tudzież inne czynniki

W USA masz np dużo baptystów czy zielonoświątkowców których w Europie chyba wcześniej nie było a nawet jeśli to byli wszędzie mniejszością a zatem choć w każdej religii reformy są trudne i bolesne to jednak mają miejsce.

Nawet Papież Franciszek zmienił coś w bodajże modlitwie czy tam czymś

Zmiana w rytuale a zmiana doktryny to dwie rozne sprawy.

1 polubienie

Owszem ale w tym KK ma dużo trudniej od protestantyzmu. A zatem protestantyzm przypomina tu bardziej (nieco jedynie ale jednak) naukę

A co Ty wiesz o protestantach? I ich odlamach? O wlasnej, w ktorej Cie wychowywac usilowano masz metne pojecie, a chcesz dyskutowac o innych?

1 polubienie

Nie przesadzaj. Tu nie chodzi o oficjalną wersję głoszoną przez dane odłamy a o to że mamy XXI wiek i co za tym idzie dyskusje i przekonania których kościół nie musi otwarcie popierać :wink:

Kolego, zajmij sie dzis czyms innym niz nieudane proby myslenia?
Jak chcesz zostac papiezem to moze sie najpierw do seminarium zapisz?

Wcale nie są nieudane tylko zwracam uwagę na fakt że mamy XXI wiek i coraz więcej ludzi wierzących czy tym bardziej agnostycznych nie utożsamia się już z rządną organizacją religijną a szczególnie z KK

Ty to nawet nie wiesz z kim lub czym moglbys sie utozsamic :rofl::rofl::rofl:

1 polubienie

Wiesz o co mi chodzi :smiley: Wszak nie żyjesz w polskim zaścianku

Ciekawe jak Niemcy poradzą sobie z obecnym kryzysem energetycznym

Kupia sobie koce i cieple kurtki.

1 polubienie

Putin sprawia że Niemcy tracą twarz a to potężny bodziec do uniezależnienia się od Rosji. A zatem Nord Stream 3 z 4 nitek mogą już nie mieć racji bytu i będzie trzeba budować połączenia z Turkmenistanem i Azerbejdżanem aby się uniezależnić ale to już pewnie nie w tym roku