Problem

Ale Ciebie nie było tutaj wtedy więc skąd możesz wiedzieć,ilu i w jaki sposób sie “zachowywalo”

Czytałam z ukrycia.
W zdaniu z procentami jest błąd i nie chodzi o matematykę.

@herytiera interpunkcja? Od czasu telegramow i wczesnych sms nie musi obowiazywac :wink:

Chodzi o budowę zdania?
Ciekawsze jednak wydaje mi się coś innego…Chcesz powiedzieć że od lat nas podpatrywałaś by sie objawić pare tygodni temu??? :innocent: :roll_eyes:

Cos w tym jest. Ja stare pytamy obserwowalam rok zanim zdecydowalam sie zadac pytanie. Bylo to w dobrych czasach, kiedy moderacja panskie oko tuczyla , PR w formie umieszczania ciekawszych pytan na portalu bylo.

1 polubienie

Chodzi o “sprzed”.

A tu zdania są podzielone.Mam jeszcze przed oczami powieść Karola Bunscha w ktorej racja jest po mojej stronie.
Ale nie sprzeczam się.To jakiś dzxiwoląg gramatyczny w naszym języku.Jakby brak było"wytycznych"
Sytuacje pogarsza całkowity brak korekty,obecnie…

Jest obojętne jak napiszesz. Słownik mówi “sprzed”. Ostatnio widuję tylko “sprzed”.

Przy odrobinie skupienia,podam Ci co najmniej parę książek w których tak nie jest.
Ale…Wybacz.Zaraz mecz Igi,pomaturalnie odpoczywam i kompletnie nie jestem w temacie…Jak zwykle zresztą,na tym forum.

1 polubienie

Reforma ortografii polskiej została przeprowadzona przed drugą wojna światową. Chyba w 1936 roku, jeśli dobrze pamiętam. Różne rzeczy są więc ugruntowane ale bardzo chętnie poczekam na Twoje przykłady.

1 polubienie

Sprawdzilem.Masz pełna racje a przykłady mam w książkach,w domu.W Poznaniu.Klania się najwyraźniej brak korekty bo inaczej trudno to pojąć…A znalazłbym tego przynajmniej kilka.
Ale …Bardziej to jednak moje niechlujstwo w klikaniu…Wielu błędów nie popełniałbym,poslugujac się piórem czy długopisem.
Przyklady możesz przynajmniej raz na jakiś czas,znalezc na wp. :upside_down_face:

2 polubienia

Piszesz długopisem na wp? Chyba coś źle rozumiem.

WP, Interia, Onet, tam roi się od błędów. Oraz w nadmiarze jest tam niechlujstwa językowego.
To trzy, szkolne wręcz przykłady, jak nie powinna wyglądać prasa.

3 polubienia

Mnie Interia kiedyś tak już wkurzyła ogromem błędów, że założyłam tu temat o tym . Do tej pory pamiętam długą i mądrą wypowiedź koleżanki @gra w tym temacie. Przez Interię coraz częściej pisząc coś zastanawiam się czy na pewno dobrze napisałam. Nigdy tak nie miałam. Pisałam “mechanicznie” wiedząc, że żadnego błędu nie będzie. Ten portal naprawdę potrafi namieszać w głowie i nauczyć błędów w pisaniu.

3 polubienia

Ja niestety jestem skazana na zaglądanie na interie i wp, bo mam tam skrzynki mailowe.
Ale to jest na zasadzie kliknąć w kopertke, bo rzeczywiscie obłędu mozna dostać od samego patrzenia na tytuły.

Pisanie na komputerze bardzo mnie uwsteczniło ortograficznie. Wcześniejsze edytory pokazywały błędy i człowiek wiedział, że coś źle napisał. Teraz same poprawiają.

3 polubienia

A jeszcze jak nie masz polskiej klawiatury?

2 polubienia

Massakrra. :smiling_face:

1 polubienie

Wyobraź sobie polonistę, która sprawdza zeszyty i w co piątym podkreśla na czerwono “gura” , w kończy sama już nie wie jak powinno być, więc sięga do słownika :)))

4 polubienia

Przyjaźniłam się z polonistką. Mieszkałyśmy “drzwi w drzwi” i kiedyś wiosną wpadłam do niej na herbatkę, a ona siedzi w kuchni nad zeszytami i płacze. Przerażona zapytałam co się stało, a ona: buuuu… napisała “shody”… Moja uczennica… Buuuuu… a potem pójdzie do sklepu (zawodówka sprzedawczyń) i napisze warzywa przez samo żet buuu… Trudno było ją uspokoić i pocieszyć. ona zwykle przed wakacjami już wysiadała psychicznie.

2 polubienia