Pytanie elsie o Papieżu Franciszku jak i cała wojna zainspirowały mnie do zadania pytania o Prawosławie

A zatem co wiecie na temat różnic w samym Prawosławiu oraz różnic między nim a katolicyzmem?

Zawsze uważałem Prawosławie za mniej zepsute od KK

EDIT: Pytanie o religię w kontekście polityki

Szczególnie w ujęciu historycznym od @birbanta

Jak Cerkiew Prawosławna radzi sobie z traumą upadku Konstantynopola? Jak sobie to tłumaczy duchowo i dogmatycznie?

1 polubienie

Religia jak religia. Manipuluje i bazuje na głupocie

4 polubienia

Wiadomo nie od dziś ale i tak interesuje mnie postrzeganie przez Prawosławnych świata

Na Ukrainie Moskiewska Cerkiew Prawosławna upada! Może czas żeby i Polska oderwała się od rzymskiej duchowej prostytutki?

Nie koniecznie tu i teraz ale w przeciągu od 5 do 10 lat uważam że Polsce wszyszłoby to na dobre

Aczkolwiek obawiam się że Polski Kościół bałby się aż tak bardzo zaryzykować bo zbyt dużo pytań u wiernych by się pojawiło haha :japanese_ogre:

Mamy tu jakiś ludzi interesujących się i znających Prawosławie?

Tu sami wierzący niepraktykujący.

1 polubienie

Ano haha! Ty zwłaszcza :japanese_ogre:

1 polubienie

Ja już raczej nie wierzę

1 polubienie

Bo Rzym chociaż nie ma opartych na prawdzie fundamentów o czym wie każdy kto przeczytał biblię to jednak istnieje i jest wolny a Stambuł - dawna stolica Imperium Rzymskiego już od dawna jest turecka i tak się zastanawiam jak to możliwe że pomimo lat komunizmu w Rosji i ZSRR rosyjska Cerkiew nie stworzyła nowego kościoła tylko nadal w tym siedzi

Bo podejrzewam że spora część świata prawosławnego nadal uznaje Patriachę Konstantynopola a nie Moskwy pomimo lat komunizmu

Rosjanie za komuny walczyli tak z Cerkwią Prawosławną jak i z KK z JPII na czele a jednak mają opory przyznać przed sobą że fundamenty ich Kościoła to jeden wielki pić na wodę. To mnie niesłychanie dziwi

W końcu Słowianie nigdy nic z Imperium Rzymskim wspólnego nie mieli a terytorium Rosji poza Krymem nigdy rzymskie nie było

Rosjanie swój kościół prawosławny mogliby przemianować na kościół wszechruski lub po prostu moskiewski. Gdyby chcieliby zerwać z prawosławiem

Troche o prawoslawiu wiem.
Ale Twoje stwierdzenia, bo nie pytania niewiele maja z ta wiedza wspolnego.
A cieszyc sie, ze jednak Mieszko zdecydowal sie na przyjecie religii w rycie rzymskim.
Z wielu względów.
Co do samej doktryny, obrzedowosci, tradycji i organizacji roznic jest tyle, ze wolowej skory zabraknie, zeby to spisać.
Msza prawoslawna mi sie podoba. Wiele innych zwyczajow czy obrzedow niekoniecznie.
W kazdym razie mądrzy i tolerancyjni ludzie jednego i drugiego rytu z dogadaniem sie nie maja problemu, zostawiajac dyskusje o duchowosci i cielesnosci Syna Bozego, tudzież inne imponderabilia mnichom.
A w kwestii w ktora stronę robisz znak krzyza jak sie zegnasz? Czy to takie wazne? Byle nie lewa ręką (jesli masz obie), bo oddajesz czesc diablu.

1 polubienie

Czemu cieszyć się że skończyliśmy w KK a nie Prawosławiu? Mniej by nam kościół zaszkodził i może nie popełnilibyśmy samobójstwa politycznego?

A kto jakiego Patriachę uznaje?

Ukraińcy moskiewskiego już nie od czasu jego stosunku do napaści na Ukrainę

A skoro komuniści walczyli z prawosławiem to pytanie czy mimo wszystko nie walczyli o uznawanie moskiewskiego Patriachy mimo wszystko XDXDXD

W przypadku prawoslawia obawiam sie, ze Polski by nie bylo.
Poczytaj trochę eseje Jasienicy, nie sa to opracowania stricte historyczne, ale w głowie poukładają.

1 polubienie

To też prawda! Wchłonięcie Polski przez Rosję lub popełnienie samobójstwa politycznego przez I Rzeczypospolitą XD

Trzeba było przyjąć protestantyzm haha

Tiaaa protestantyzm w X wieku??? Moze lepiej zaratusztrianizm? (zaratustryzm, zoroastryzm , zoroastrianizm)

1 polubienie

Nie w X wieku tylko później jak połowa świata katolickiego od tego rzymskiego syfu oderwała się za reformacji :wink:

Niewiele brakowalo. Potomka Zygmunta Augusta i mielibysmy odpowiednik kosciola anglikańskiego w Polsce.

1 polubienie