Pytanie elsie o Papieżu Franciszku jak i cała wojna zainspirowały mnie do zadania pytania o Prawosławie

Powiedz mi jakie prawosławne państwa uznają Patriachę w Konstantynopolu a jakie w Moskwie?

A poszukaj sobie w wiki…

1 polubienie

Patriacha Konstantynopola zważywszy na zbrodnie wojenne Rosjan na Ukrainie podejmuje działania mające na celu utworzenie autokefalicznej Cerkwii na Ukrainie

Ukraińcy oczywiście też tego oczekują. I dobrze

A zatem już wiem że Patriacha Konstantynopola w Prawosławiu słusznie ma większy prestiż niż z Moskwy

Patriacha Moskiewski jest antypapieżem dla części Prawosławnych XD

Antypatriachą XD

EDIT: Jezus był pierwszym komunistą towarzyszko okonek! Polewaj! XDXDXD

A tymczasem Łukaszenka nie ustaje w represjach względem mniejszości polskiej na Białorusi i nawet niszczy polskie cmentarze a Papież Franciszek w tym samym czasie pierdzieli że “wszyscy jesteśmy temu winni”…

Protestantyzm w X wieku był tym samym, co prawosławie przed upadkiem Konstantynopola. Czyli niczym, bo te religie wtedy nie istniały.

Koledze @anon52897632 trochę się pomieszało.

Powstanie prawosławia to, Iwan Groźny, któremu ubrdało się, że jego prekognicja sięga początków Bizancjum.
Za dużo pisania w ten temacie… :roll_eyes: :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Patriarchaty to kwesia tytularna i zwierzcnictwo duchowe. Przepychanki personalne tam byly od zawsze.
Pod wzgledem technicznym/gospodarczym w prawoslawiu (nie tylko) jest organizacja typu autokefalicznego.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Autokefalia

Wspolpracujace ze sobą z lepszym lub gorszym skutkiem.
Natomiast za doktryne odpowiedzialni sa patrirchowie - stąd ich szczegolna rola w systemie.
Cyryl pod wzgledem zarzadzania chetnie by na Ukrainie łapę położył z tych samych względów co Putin - tam są pieniądze.

1 polubienie

Np. to, że rozwód w kościele prawosławnym, ale tylko pierwszy, jest jakgdyby wpisany w naturę tej religii…
Generalnie nie ma wielkiego problemu, jakkolwiek wtedy drugi ślub nie może już być jakoś szczególnie uroczyście celebrowany.
Ale wiadomo, życie jest życiem, i każdy się i tak cieszy ile może.

2 polubienia

Rozumiem że chodzi o wódeczkę XD

1 polubienie

Nigdy do końca tej niby schizmy nie rozumiałem ale to dlatego że wszyscy dobrze wiemy że chodziło o politykę a nie prawdziwą wiarę haha

Pewnie Rumuni i Grecy na pewno uznają tego z Konstantynopola haha

A czemu uważasz że rumuński ma najtrudniejszą gramatykę z romańskich języków?

Patriarcha konstantynopolski nie byl ani pierwszy, ani najwazniejszy.
Pomieszkuje sobie zresztą w Stambule do dzis. Znaczenia nabral wraz ze stopniowym zajmowaniem wschodnich terenow Azji Mniejszej przez muzulmanow. A do legendy przeszedl ze wzgledu na spektakularny upadek Konstantynopola.
Co do gramatyki rumunskiej? Sprobuj zaczac uczyc sie rumunskiego to bedziesz wiedział :joy::joy::joy:

1 polubienie

Rozumiem że jest najbardziej skomplikowana (i/lub mało intuicyjna?)

Słowianki przed chrześcijaństwem miały bardzo dużą swobodę seksualną haha

1 polubienie

Mialy albo i nie. Pewniz zależało od tatusia…
Zresztą za duzo o czasach slowianskich nie wiemy - zrodel pisanych niewiele, a legendy???

1 polubienie

Już zauważyłem że jest więcej przypadków niż w niemieckim ale dziwnym trafem nazywają się praktycznie tak samo a zatem niemieckie przypadki też pochodzą z łaciny xd

I faktycznie końcówki się dodaje na końcu i od rodzajników czy tam przypadków czy tam czegoś XD

Do tego więcej czasów i reguł gramatycznych niż w niemieckim

Ciekawe ile celtyckiego Dackiego zostało w rumuńskim bo slawizmów podobno około 14% zaledwie przy czym non stop ich ubywa

Pewnie celtycki Daków był najbardziej innym celtyckim bo był z dala od reszty świata Celtów

We francuskim całkiem sporo zostało od Celtów w języku

Dolicz jeszcze daszki i ogonki

1 polubienie

We francu też ich trochę jest ale nie wiem czy spełniają podobną funkcję xd

Ponoć tam w Rumunii jest więcej języków wschodnio romańskich a myśląc o rumuńskim ma się na myśli dakorumunski