Relatywizm moralny

Czy można było wybaczyć Wernerowi Von Braun to, że każda rakieta V2 oprócz szkód, które wyrządziła, była okupiona śmiercią 6 więźniów obozów koncentracyjnych w zamian za jego historyczną rolę w historii ludzkiego gatunku przez szefowanie NASA przez 8 lat i wysłaniu ludzi na księżyc, czy też raczej ten major SS odznaczony najwyższym hitlerowskim odznaczeniem powinien był zgnić w więzieniu lub być rozstrzelany zaraz po wojnie?

3 polubienia

Rudolf Hoess miał po prostu pecha, że nie był wybitnym inżynierem.

3 polubienia

Zwycięzców się nie sądzi.
Ironia jest to że również Siergiej Korolow, twórca radzieckiego programu kosmicznego był dysydentem i siedział w łagrach za Stalina

4 polubienia

A, ja bardzo przepraszam, dlaczego ci więźniowie umierali? Nobel wynalazł dynamit, a w powietrze nie wyleciał. Trudno, muszę znać okoliczności…

1 polubienie

Wyleciał. Ale spadł i przeżył.

.jego brat zginął (jak dobrze pamiętam), z czym Alfred do końca życia nie mógł sobie poradzić.

3 polubienia

O, nie wiedziałam…

1 polubienie

Na takich jak von Braun mowi sie opetani geniusze.
On sam to psychopata po trupach do celu
Zastanowic sie mozna kim w takim razie byli ci, którzy mu dostarczali srodkow? I tak dobrze, ze “wylądował” w USA a nie gdzies w tajnej bazie na Uralu. Bo co z jego wiedza zrobiłby Stalin?
A tych wiezniow to bylo chyba 6 na kazdy kg prototypu V2?
Wojskowi na calym swiecie są podobni. Daj im wladze i srodki to o etyce zapomna.
A i z domu zrobia koszary.

2 polubienia

Tym "problemem interesowalam sie juz od dosc dawna. Pytanie “Czy naukowcy” (i artysci tez) moga byc oceniani wg ich orienzacji (a czasem przestepstw) politycznych. Niestety nie moge odpowiedziec na to. A takich przypadkow jest wiele. Co do lekarzy to uwazam ze powinni odpowiadac za swoje zbrodnie (a nie zawsze tak sie dzieje). Ale nie wiem.

3 polubienia

Ja uważam, że człowiek a jego dzieło to dwie rożne sprawy (wczorajsza dyskusja o Hitlerze). V2 była bardzo nowoczesną bronią. Cały czas tak się dzieje, że coś wynajdujemy. Inna sprawa to wykorzystywanie do pracy jeńców obozów i, jak się domyślam, traktowanie ich nie jak pracowników tylko podludzi. To chyba bardziej sprawa systemu niż wynalazcy. Nie wiem, czy w tej sprawie miał coś do powiedzenia…

1 polubienie

Więźniowie z fabryki V2 zeznawali, że von Braun zdecydowanie do grupy ”dobrych Niemców” nie należał. Osobiście wydał rozkazy egzekucji więźniów przy najmniejszym podejrzeniu o sabotaż.

3 polubienia

Ano i mamy odpowiedź. Geniusze bywają bestiami.

1 polubienie

Von Braun co nieco do powiedzenia mial. Ale rowniez byl z tych co po trupach do celu. Za wszystkie zbrodnie SS to bym go nie obwiniala, a i kto kogo wykorzystywal? On organizacje czy odwrotnie?
Karierowiczem tez go nazwac nie mozna - raczej opetanym mania socjopata, ktory nakarmiony i napojony szczesliwy realizowal swoje pomysly.

2 polubienia

Moze nie bestiami a msciwymi bydletami. Majatek Von Braunow po I wojnie znalazl sie w granicach Polski. Rodzina emigrowala do Berlina. Pewnie wychował sie w atmosferze nienawisci i odwetu
Z tego co podają zrodla to on byl pomyslodawca wykorzystania wiezniow.

2 polubienia

I tu też go mamy…

2 polubienia

Mały krok dla człowieka…

1 polubienie

Przebaczyć mozna choć to sprawa czysto ludzka i indywidualna.Ojcie Hugh O’Flaherty,przebaczyl katowi Rzymu,uratowal jego rodzine a po wojnie przez blisko dekade jako jedyny odwiedzal esesmana w wiezieniu.Az go skruszył…
Cale DDR bylo zbudowane na wspolpracy z bylymi nazistami.I nie sądze aby jakiekolwiek mocarstwo rezygnowalo ze wspolpracy dla wlasnych celów.Na to teoretycznie moze sobie pozwolic kraj ktoremu i tak to nic nie da bo z pozyskana wiedza,z uwagi na slabość i brak potencjału,i tak nie miałby co zrobić.
Wyscig zbrojen ,jak sama nazwa wskazuje,polegal na tym by byc szybszym i lepszym technologicznie,taktycznie i propagandowo.Czy byly jakies kroki przed ktorymi sie wzdragano?Nie wiem ale osobiście,bardzo wątpie.

4 polubienia

Mengele wystawiono do odstrzalu. Ale czy on byl jedyny i najlepszy? Jedyny na pewno nie, pozostali nawet jak psychopaci to działali dyskretniej.

2 polubienia

W kazdym systemie trzeba poswiecic kozla ofiarnego.

3 polubienia

Bo byli niewolnikami i praxowali ponad siły, dziesiątkowały ich choroby itp. Wydawalo mi się, ze w Polsce większość obywateli wie co się działo w obozach koncentracyjnych…

3 polubienia

W obozach tak, ale przy produkcji takiej broni to jednak nie wiedziałam.

1 polubienie