Takie sobie zagadki

Sudoku? To jakaś krzyżówka sumo i judo?

1 polubienie

A czy ja @efka wyglądam na niespokojnego? Jeżeli ktoś sobie z czymś nie poradził to nie widzę powodu by to “wyśmiewał” :wink:

1 polubienie

Tak. A zamiast maty, mamy do dyspozycji ogromne wodne łóżko😉

1 polubienie

Czuję, że to coś dla mnie :joy:

1 polubienie

Zatem zapraszam przy pierwszej lepszej okazji
:joy::wave:

1 polubienie

Drugi raz zapraszasz, a adresu nadal nie znam :rage:

I to prawdopodobnie stąd wziąl sie slynny dowcip na temat zadan z fizyki:
Jadą dwa tramwaje.Jeden skreca w lewo a drugi jest zielony.Pytanie…Ile ważył ten pierwszy? :innocent:

2 polubienia

Warunkiem koniecznym dobrej zagadki jest jednoznaczne rozwiązanie nie zostawiające pola do dyskusji. Niestety, ta zagadka, tak jak napisał @birbant jest naciągnięta jak guma od majtek zawodnika sumo. Żadna przesłanka w treści zagadki nie mówi o tym, że był jakiś trzeci Bliźniak. Rozwiazanie z Philem Collinsem jest jak najbardziej prawidłowe, bo można udowodnić, ze jest to osoba powszechnie rozpoznawalna.
Az dziwne, że ułożył ją ktoś z Mensy. Niestety, te ich testy na inteligencje często urągają zasadom logiki. Pamiętam takie typowe zadanie z cyklu: “Które słowo nie pasuje do pozostałych?” Okazało się że KAŻDE słowo spełniało ten warunek, jeżeli przyjęło się odpowiednie kryterium, np. liczbe liter, rodzaj gramatyczny, znaczenie słowa itp. - klasyczna zagadka na zasadzie “co autor miał na myśli”. Unikam takich zadań, bo są bezwartościowe.

4 polubienia

Nie tylko w zagadkach.Coraz czesciej w quizach pojawiają sie sytuacje w ktorych spokojnie mozna udowodnic inne rozwiazania niz te ktore autor uznaje za prawidlowe.

1 polubienie

Phila Collinsa mogli widzieć w tv , na plakatach, w mediach. To rozpoznawalna twarz. A w zagadce jest taki tekst:

“…dziwne uczucie -mruknął -widzisz człowieka po raz pierwszy i od razu wiesz, kto to jest…”

Tylko lustrzane odbicie, ogromne podobieństwo mogło naprowadzić na taką, nie inną odpowiedź.

To jest oczywiście mój punkt widzenia, amatorki zagadek bezwartościowych.

1 polubienie

Mimo wszystko z takiego zdania nie sposób wywnioskować logicznie że jest to ich brat. “Widzisz człowieka po raz pierwszy” mogło się odnoscic do widzenia kogoś na żywo, a nie na zdjęciach czy filmach.

2 polubienia

@Bingola użyłeś cudzysłowia, w zagadce tego nie ma.
Widzieć, czyli widzieć. Nic więcej.

Oczywiście każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie. Ja odpadam już z tej gry.

1 polubienie

I jeszcze jedno - koszmarny, wręcz piramidalny błąd w zadaniu: tam jest jak wół, że bracia są Bliźniakami! Co to znaczy? DEFINICJA - rozwijają sie DWA PŁODY!
Jeżeli byli bliźniakami, to nie mogli mieć trzeciego brata. Logiczne.
Zamiast tego powinno to być sformułowane inaczej, tak, by z opisu wynikało, że mogły to być trojaczki, np. "Bracia jednojajowi, Tony i Brad odprowadzali matkę… " - i tak byłoby OK.
Sorry ale to jest błąd niewybaczalny i dezorientujący.

5 polubień

Moja zasada numer jeden brzmi: nie dyskutuję z ludźmi mądrzejszymi od siebie. Bo? Bo można wszystko podważyć, kulistość Ziemi też, że nie wspomnę Mensy😉

@efka chyba robisz wszystko by tutejsi Panowie zlinczowali mnie.

A teraz powiedz mi na ucho, w którym próbujesz wzbudzić zazdrość? :wink:

1 polubienie

Niech jest jak mówisz @Bingola.
Kolega @Lazy Jest tu nowy. Wstawił zagadkę, z której miała wyniknąć miła zabawa?
Wyszło co wyszło.
Nie zdziwi mnie, jeśli się zniechęcił do tej zabawy…

I na koniec, albo znajdę rozwiązanie najbardziej bzdurnej zagadki, albo będę szukał we wszystkim braku logiki.

1 polubienie

@efka czy Ty mnie stąd wyganiasz? :sleepy:

1 polubienie

Chyba Ci na wzrok padło. To mojej odpowiedzi nie uznają za prawidłową :sleepy:

Odechciało mi się już wszystkiego.

1 polubienie

Ale ja nie mam pretensji do @Lazy, tylko do autora zagadki.
I to nie ja mówię, że bliźniaków jest zasadniczo dwóch (dwoje), tylko tak mówi logika i zdrowy rozsądek. Jeszcze lepiej brzmi to po angielsku: “Twin brothers” (dosł. Podwójni bracia) - ciekawe czy tak było w oryginale? Może ktoś po prostu źle przetłumaczył to na polski?

1 polubienie